هدر موبایل
1389/11/02 17:30:00
سرویس اقتصادی
محمد سقایی:

بزرگترین دغدغه، حفظ انجیرستان‌های استهبان و نیریز است

**خشکسالی‌های متمادی و پیاپی در استان فارس موجب آسیب رسیدن به بسیاری از زمین‌های کشاورزی و باغهای استان شده است. اکنون یکی از دغدغه‌های اصلی نمایندگان استان، اخذ اعتبار ویژه برای مقابله با خشکسالی و کاهش خسارات وارده به کشاورزان است.

از آن جایی هم که استان فارس یکی از قطب‌های اصلی کشاورزی محسوب می‌شود و در بسیاری از حوزه‌های انتخابی، کشاورزی شغل اصلی ساکنان را تشکیل می‌دهد، رسیدگی به وضعیت آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. احداث سد و جلوگیری از هدر رفت آب‌های سطحی نیز از دیگر برنامه‌های نمایندگان استان است که به عنوان راهی برای مقابله با خشکسالی و کاهش اثرات آن بر کشاورزی با جدیت پیگیری می‌شود. در چنین شرایطی در طول هفته جاری شاهد بارندگی در سراسر کشور و به‌ویژه فارس بودیم که می‌تواند تا حدودی اثرات منفی خشکسالی را کاهش دهد و امیدی برای کشاورزان باشد. از جمله شهرستان‌هایی که خشکسالی تأثیرات منفی بسیاری بر آن داشته، نی‌ریز و استهبان است.

محمد سقایی؛ نماینده این حوزه انتخابی درباره وضعیت خشکسالی و روند بارندگی با روزنامه «خبر جنوب» فارس سخن گفته‌است که می‌خوانید.

 بارندگی‌های اخیر در سراسر ایران، می‌تواند نویدی بر پایان خشکسالی‌ها باشد. از وضعیت بارندگی در حوزه انتخابی شما و تأثیر آن بر کاهش اثرات خشکسالی بگویید.

بارندگی اخیر از دعای خیر مردم و به‌ویژه علما و صلحا بوده و باورم این است که لطف خدا شامل حال مردم شده است، زیرا همه از بارندگی قطع امید کرده بودیم. با این حال با وجود اینکه اکثر نقاط کشور دارای بارندگی نسبتاً خوب و مطلوبی بوده، شرق استان فارس به استناد آمار ارائه شده، در طول سال کمتر از 10 میلی متر بارش باران داشته است.

 این حجم اندک باران تا چه میزان توانسته دغدغه باغداران را کاهش دهد؟

قطعاً باران رحمت الهی است و نمی‌توان منکر تأثیرات فراوان آن بر باغ‌ها و روحیه کشاورزان و باغداران شد، اما متأسفانه به دلیل میزان اندک آن، مشکلات ما تا حدود زیادی باقی و پابرجاست. انجیرستان‌های استهبان و نی‌ریز حاصل کار و تلاش عظیم نیاکان ماست، به طوری که بسیاری امروزه فکر می‌کنند این درختان خودروست. این انجیرستان میراث ملی ماست که از صدها سال پیش به ما به ارث رسیده است. نسل قدیم بهترین آبخیزداری و بهترین درختکاری را انجام داده‌اند. نکته قابل توجه اینکه درختان انجیر 20 سال طول می‌کشد که بارور شوند و بعد از 30 سال بار کامل می‌دهند. بنابراین همت والای مردم نسل‌های پیش زمینه ساز این انجیرستان شده که در طول این سالیان پابرجا مانده و اکنون به طور جدی در معرض خطر است.

 شما مسئولان بسیاری را برای رسیدگی به وضعیت انجیرستان به حوزه انتخابی خود دعوت کرده‌اید. نتیجه این بازدیدها چه بوده است؟

ما حدود سه سال است که به طور جدی و با توجه به وضعیت خشکسالی پیگیر این مسئله هستیم و تاکنون مسئولان سازمان مدیریت، جهادکشاورزی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و معاون راهبردی رئیس‌جمهور برای بررسی وضعیت خشکسالی به این حوزه انتخابی آمده‌اند. همه آنها نیز بر ضرورت رسیدگی فوری به وضعیت خشکسالی و حفظ انجیرستان‌ها و بی‌نظیر بودن این انجیرستان‌ها تأکید کرده اند، اما ما هنوز شاهد اعتباری برای این امر نبوده ایم. حتی شخص وزیر جهاد‌کشاورزی نیز در منطقه حاضر شد و قول‌های مساعدی داد که هنوز عملی نشده اند. به هر حال نیاکان ما 40 هزار هکتار درخت در این منطقه غرس کرده‌اند و درآمد 85 درصد مردم به آن وابسته است. خشک شدن این درختان می‌تواند فاجعه‌ای برای مردم منطقه باشد و به همین دلیل رسیدگی به این وضعیت اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد و مردم چشم انتظار مساعدت مسئولان هستند.

 در گفت و گوی پیشین از تخصیص اعتباراتی به ویژه از معاونت راهبردی ریاست جمهوری خبرداده بودید اما اکنون بیان می‌کنید هنوز اعتباری پرداخت نشده است؟

بله، اعتبار در نظر گرفته شده، اما هنوز هیچ اعتباری پرداخت نشده است. به عنوان مثال ما در خواست 5 میلیارد اعتبار برای حفظ و نگهداری انجیرستان کرده بودیم که دکتر عزیزی، معاون راهبردی ریاست جمهوری نیز با آن موافقت کرد، اما این درخواست و موافقت ایشان در سازمان مدیریت خاک می‌خورد و هنوز دستوری برای پرداخت آن صادر نشده است. کمیسیون ماده 32 هم همین طور. اصلاً قرار بود سال 89 ردیف مستقلی برای این منظور در نظر گرفته شود، اما عملاً اقدامی صورت نگرفته است.

 شما برای پیگیری جدی‌تر سؤال یا تذکر کتبی به وزیر جهاد داده‌ و ایشان را به مجلس دعوت کرده‌اید؟

بله، دو بار سؤال و چندین تذکر کتبی داده‌ام. سؤالم از وزیر جهاد‌کشاورزی این بوده که شما برای کاهش خسارات خشکسالی چه کرده‌اید؟ وزیر جهاد نیز آمار و ارقام ارائه می‌دهد و گزارش می‌دهد اما این ارائه آمار و ارقام چه سودی دارد وقتی 85 درصد مردم با مشکل جدی روبه رو هستند و خشکسالی زندگی آنها را تهدید می‌کند؟

 لطفاً درباره آخرین وضعیت دریاچه بختگان بگویید.

دریاچه بختگان نیز به دلیل احداث سد در بالادست و بی‌توجهی مسئولان به کلی خشک شده است و اکنون فقط قابلیت تبدیل به پیست اتومبیلرانی را دارد. قرار شده حق آب آن را پرداخت کنند که این امر هم هنوز محقق نشده است. خشک شدن دریاچه بختگان از دو منظر می‌تواند آسیب‌های جدی در بر داشته باشد؛ اول اینکه سطح آب‌های زیرزمینی به شدت کاهش می‌یابد و پایین می‌رود. از سوی دیگر نکته بسیار مهم این است که بادهایی که می‌وزند، نمک‌های رسوب کرده در سطح این دریاچه را بر روی مزارع اطراف می‌پاشند. این نمک می‌تواند زمین‌ها را به کلی نابودکند و مانع از کشاورزی در آنها شود. معتقدیم که این دریاچه نیز می‌توانست با نظارت بیشتر و جدیت مسئولان از خشکی کامل مصون بماند، اما در واقع این اتفاق رخ نداد و دریاچه به کلی خشک شد.

 به عنوان سؤال آخر درباره وضیعت سد رودبال و میزان پیشرفت آن که می‌تواند بخشی از مشکلات کشاورزی را کاهش دهد، بگویید.

کلیت انتقال آب از سد رودبال به شهر استهبان در کمیسیون بررسی شد و مورد تأیید وزیر نیرو نیز قرار گرفت. این طرح نیز اکنون در سازمان مدیریت در حال بررسی است و قرار است در سال 90 به تصویب نهایی برسد. با عملیاتی شدن این طرح می‌توان امیدوار بود بخش قابل توجهی از مشکلات کشاورزی و آب در این منطقه مرتفع شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet