هدر موبایل
1389/11/03 11:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ابراهیمی:

غرب باید اعتمادسازی کند

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مذاکرات استانبول را در ادامه مذاکرات ژنو ۳ دانست و گفت که غرب و ۱+۵ باید اعتمادسازی کنند که اولین گام آن باید لغو تحریم‌ها علیه کشورمان باشد.

حسین ابراهیمی نماینده مردم بیرجند و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس به ارزیابی از مذاکرات استانبول پرداخت و اظهار داشت: اگر بناست روی موضوعات مشترک بین ایران و 1+5 صحبت شود،‌ اولین اقدامی که باید از طرف غربی‌ها انجام شود، این است که تحریم‌ها لغو شود و تهدیدها کنار برود و این بدان معناست که ملت ایران از حقوق خودشان در برخورداری از انرژی هسته‌ای به نحو کامل برخوردار باشند.

وی با بیان اینکه ملت ایران باید مانند سایر کشورها از امکانات و حقوق مساوی برخوردار باشد، گفت: 1+5 باید بداند که غنی‌سازی اورانیوم تحت شرایط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیگر نباید مسئله‌ای باشد که روی آن گفت‌وگو انجام شود و ایران باید به ادامه فعالیتش در این زمینه بپردازد و مزاحمتی در این خصوص برایش ایجاد نشود.

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه این موضوعات را نکاتی دانست که جزو مشترکات هستند و گفت: اگر بناست روی موضوعات مشترک بین ایران و 1+5 گفت‌وگو شود، اگر ابهامی وجود دارد، ایران باید آن را رفع ابهام کند و 1+5 نیز بایستی اعتمادسازی کنند.

به گفته وی،‌ در حال حاضر ملت ایران نسبت به غرب بی‌اعتماد است، نه به مذاکراتشان می‌تواند اعتماد کند و نه حتی به تعهداتی که می‌دهند؛ از این رو قطعاً ملت ایران نیازمند اعتمادسازی 1+5 است و این مسئله حتماً باید اتفاق بیفتد و هر زمان صورت گرفت ما مطمئن می‌شویم که 1+5 حسن نیت دارند.

نماینده مردم بیرجند در خانه ملت بر همین اساس عنوان کرد: تا این لحظه هیچ‌گونه اعتمادسازی از سوی غرب نشده است؛ یعنی آنها نه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کردند و نه قطعنامه‌ها عوض شده و نه از بیان اینکه باید ایران غنی‌سازی اورانیوم را لغو کند، دست برداشتند، در حالی که ما از این موضوع عبور کردیم و جزو کشورهای دارای انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم، بنابراین دیگر این حرف‌ها نباید مطرح شود.

حسین ابراهیمی در خاتمه با مثبت ارزیابی کردن مذاکرات هسته‌ای، متذکر شد: مذاکرات استانبول مذاکرات خوبی بود و نکات خوبی در این دور از مذاکرات مطرح شد که معتقدم در ادامه مباحث مطرح شده در ژنو 3 بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet