هدر موبایل
1389/11/03 10:50:00
سرویس صحن

موافقت نمایندگان مجلس با ماده 15 و 16 لایحه اصلاح معادن

**با موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهره‌بردار و دارنده اجازه برداشت قبلی موظفند اموال و تجهیزات مربوط به معدن را که انتزاع آن به تشخیص کارشناس وزارت صنایع و معادن موجب لطمه و خسارت به معدن می‌شود به نرخ تعیین شده براساس ارزیابی کارشناسی رسمی دادگستری یا کارشناس نظام مهندسی معدن به قیمت روز به بهره‌بردار جدید واگذار کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز یکشنبه 3 بهمن ماه 1389 و در ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون معادن نمایندگان ماده 15 این لایحه را با 140 رای موافق، 1 رای مخالف و 8 رای ممتنع تصویب کردند.

براساس این مصوبه وزارت صنایع و معادن به دارندگان مجوزهای اکتشاف و بهره برداری و اجازه برداشت که به تعهدات خود عمل ننمایند با تعیین مهلتی مناسب اخطار می کند تا تعهد خود را ایفا نمایند.

در صورتی که اشخاص مزبور در انقضاء مهلت مقرر اقدامی ننمایند و یا اقدام انجام شده کافی نباشد، با تایید شورای عالی معادن ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجام تعهدات مربوط می شوند و یا در نهایت برای ادامه عملیات مربوط فاقد صلاحیت شناخته می شوند. انجام این عمل در اعتبار پروانه بهره برداری و یا حقوق اشخاص ثالث تاثیری ندارد.

براساس تبصره 1 این ماده مواردی که خارج از ید و اراده دارندگان مجوز باشد از حکم این ماده مستثنی است.

همچنین براساس تبصره 2 این ماده چگونگی اجرای این ماده در موارد مشمول خسارت و فاقد صلاحیت و خارج از ید و اراده مکتشف و بهره بردار و سایر موارد در آئین نامه اجرایی این قانون تعیین خواهد شد.

نمایندگان همچنین ماده 16 این لایحه را با 156 رای موافق، 0 رای مخالف و 2 رای ممتنع تصویب کردند براساس این مصوبه بهره بردار و دارنده اجازه برداشت قبلی موظفند اموال و تجهیزات مربوط به معدن را که انتزاع آن به تشخیص کارشناسی وزارت صنایع و معادن موجب ورود لطمه و خسارت به معدن می شود به نرخ تعیین شده براساس ارزیابی کارشناسی رسمی دادگستری یا کارشناس نظام مهندسی معدن به قیمت روز به بهره بردار جدید واگذار کنند.

در صورت عدم واگذاری اموال و تجهیزات مربوط به معدن برابر شرایط یاد شده مسوول جبران خسارت وارده خواهند بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet