حلول ماه ربیع الاول
1389/11/03 11:21:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس فراکسیون مساجد:

صفات اخلاقی، در رفتار جامعه اثرگذار است

**رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار کرد: قطعا صفات اخلاقی در رفتار جامعه اثرگذار است و اگر تغییر و تحولی در جامعه مشاهده می‌شود، مربوط به رفتار است. از این رو، "گفتار" زمانی اثر دارد که رفتار به دنبال آن باشد وگرنه گفتار هم اثر ندارد.

حسین ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: واژه عفاف و اخلاق، دو واژه مهم در اخلاق اسلامی هستند، یعنی مبحث اخلاق در کل آیین مقدس اسلام و تعالیم عالی آن سه بخش می‌شود و سه اصل دارد که اصل اول آن معارف است.

وی گفت: بخش اول در برگیرنده اعتقادات، شناخت خدا، انبیاء و نبی مکرم اسلام و ائمه معصومین(ع) و معارف دیگری است که در این زمینه وجود دارد و در نهایت معاد را شامل می‌شود، این بخش شامل عقایدی می‌شود که هر مسلمانی باید با استدلال و دلیل عقلی، استنباط کند و با دلیل و برهان بر آنها تاکید داشته باشد.

رییس فراکسیون مساجد اظهار کرد: محور دومی که وجود دارد مساله احکام است. "احکام خمسه" یعنی بایدها و نبایدها که احکام واجب، حرام، مستحب، مکروه و مباح را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: محور سوم اخلاق است که عبارت است از ملکات نفسانی و روحیاتی که در انسان رسوخ می‌کند و در وی ملکه می‌شود و باعث می‌شود تا انسان به طور قهری از بدی‌ها فاصله بگیرد و خوبی‌ها را انجام می‌دهد، و ارتباط وی با مردم، خلق و خوی‌اش در جامعه و در خانواده‌ اساس و بنیان اخلاق را تشکیل می‌دهد.

ابراهیمی با اشاره به گفته خواجه عبدالله انصاری که بدی را با خوبی پاسخ گفتن کار خواجه عبدالله انصاری و انسانی است گفت: فلسفه اخلاق را اگر انسان به درستی رعایت کند، اخلاق این است که یک فرد در مقابل خوبی، خوبی کند، نه این‌که بدی را بخواهد با بدی جواب بدهد و آنچه در اخلاق مهم است پاسخ بدی را با خوبی دادن است.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان این‌که در مباحث اخلاقی تنها جایی که زن و مرد با هم تفاوت دارند در بحث "تواضع و تکبر" است و در مابقی موارد بین آنها تفاوتی وجود ندارد، افزود: فرموده‌اند که زن نباید خیلی متواضع باشد تا بر او طمع کنند، اما از سوی دیگر می‌گویند که مرد باید متواضع باشد.

وی گفت: نتیجه مراعات مباحث اخلاقی این می‌شود که افراد در جامعه در برابر "احسان" خجل می‌شوند، زیرا انسان‌ها بنده نیکی کردن هستند و اگر کسی به آنها خوبی کند، خوبی را درک می‌کنند و به سوی کسی که احسان می‌کند، توجه می‌کنند.

وی ادامه داد: امام علی(ع) فرموده‌اند که «بهترین "صحبت" آن است که "عمل" آن را تایید کند» و به همین خاطر است که "اخلاق عملی" مطرح شده است یعنی در عمل هر آنچه که انسان می‌گوید به آن پایبند باشد و به آنها عمل کند که اگر این کار را کرد، جامعه مجذوب اخلاق می‌شوند.

نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی گفت: به همین خاطر است که پیامبراکرم(ص) با وجود آن‌که همه خوبی‌ها را داشت، اما خداوند تبارک و تعالی در مورد اخلاق ایشان گفت «تو دارای خلق عظیمی هستی» و گفت که «به لطف خدا تو با مردم این گونه رفتاری داری‌ و اگر فرد خشنی بودی، مردم از اطراف تو پراکنده می‌شدند».

ابراهیمی افزود: پیامبر(ص) با اخلاق، افراد را مجذوب اسلام کرد و همه ما هم باید از ایشان تبعیت کنیم، زیرا ایشان "اسوه حسنه" هستند؛ یعنی هر کاری که ایشان انجام می‌دهند باید ما نیز انجام دهیم زیرا اسوه و الگوی ما ایشان هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet