هدر موبایل
1389/11/03 11:11:00
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان مجلس

الزام کسب مجوز برای اجرای طرح‌های عمرانی در حریم معادن

**با موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی هر گونه اقدام و صدور مجوز به منظور اجرای طرح‌های عمرانی در داخل و حریم محدوده‌های دارای پروانه و مجوز فعالیت‌های معدنی توسط دستگاه‌های اجرایی موکول به کسب مجوز از وزارت صنایع و معادن است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز یکشنبه 3 بهمن ماه 1389 و در ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون معادن نمایندگان ماده 17 این لایحه را با 135 رای موافق، 10 رای مخالف و 40 رای ممتنع تصویب کردند.

براساس این مصوبه چنانچه اجرای عملیات معدنی در محدوده املاک دایر یا مسبوق به احیا اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیردولتی و سازمان اوقوف امور خیریه واقع و نیاز به تصرف این املاک باشد، مجری ذی ربط پس از تایید وزارت صنایع و معادن مکلف است اجرت المثل یا بهای آن را بدون محاسبه ذخایر معدنی واقع در آن به صاحب ملک بپردازد. در صورت بروز اختلاف، اجرت المثل یا بها برابر نظر کارشناسی رسمی دادگستری به قیمت روز به صاحب ملک پرداخت می شود و در صورت امتناع وی از دریافت آن، در صندوق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تودیع می گردد. در این صورت زمینه انجام عملیات معدنی توسط وزارت صنایع و معادن با هماهنگی دستگاه های مسئول فراهم می شود.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه ماده 18 این لایحه را با 132 رای موافق، 10 رای مخالف و 8 رای ممتنع تصویب کردند براساس این مصوبه هرگونه اقدام و صدور مجوز به منظور اجرای طرح های عمرانی در داخل و حریم محدوده های دارای پروانه و مجوز فعالیت های معدنی، توسط دستگاه های اجرایی اعم از وزارتخانه ها، شرکت ها و سازمان های دولتی و موسسات عمومی و نهادهای انقلابی و واحدهای تابعه آنها، موکول به کسب مجوز از وزارت صنایع و معادن است.

همچنین براساس تبصره این ماده در مواردی که حقوق دارندگان پروانه و مجوز فعالیت های معدنی به دلیل ضرورت اجرای طرح های عمرانی دولت تضییع شود، دستگاه های اجرایی ذی ربط موظفند قبل از اجرای مراحل طرح مصوب، برابر نظر کارشناس رسمی دادگستری یا کارشناس نظام مهندسی معدن نسبت به پرداخت خسارتهای وارده به سرمایه گذاری انجام شده به قیمت روز اقدام کنند و در صورت امتناع از دریافت آن، در صندوق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تودیع نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet