شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/11/03 13:24:00
سرویس صحن
قنبری در تشریح سوال خود از وزیر رفاه

مشکلات بیمه های همگانی در مقام اجرا هنوز باقی مانده است

**نماینده ایلام با تاکید بر این که مشکلات بیمه های همگانی و درمانی در مقام قانونگذاری حل شده است خاطرنشان ساخت: اما متاسفانه در مقام اجرا دفترچه های بیمه همگانی مورد توجه بسیاری مراکز درمانی و داروخانه ها نیستند و خدمات مناسبی به دارندگان آنها ارائه نمی شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 3 بهمن ماه 1389 سوال ملی داریوش قنبری نماینده ایلام، شیروان، مهران، چرداول از صادق محصولی وزیر رفاه و تامین اجتماعی پیرامون دلایل بی توجهی سازمان های بیمه گر به انجام تعهدات خویش در قبال بیمارستان ها و داروخانه ها مطرح شد.

قنبری در تشریح سوال خود از وزیر رفاه اظهار داشت: یکی از ارکان های مهم توسعه در هر کشوری نظام سلامت آن کشور است و بدون انسان های سالم و توسعه بهداشت و درمان نمی توانیم جامعه توسعه یافته ای داشته باشیم.

وی به اقدامات مجلس هشتم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی خصوصا در دوره هشتم توجه جدی و قوی به بحث سلامت و تامین اجتماعی داشته است و در راستای اجرای اصل 29 قانون اساسی مصوبات خوب و ارزنده ای نیز داشته که انتظار می رود این مصوبات به درستی به مرحله اجرا برسد.

عضو کمیسیون اجتماعی افزود: متاسفانه دفترچه های درمانی زیادی با استناد به همین مصوبات به دست مردم داده شده است و این طور وانمود می شود که مشکل بیمه همگانی تا حدودی حل شده است.

قنبری با تاکید بر این که مشکلات بیمه های همگانی و درمانی در مقام قانونگذاری حل شده است خاطرنشان ساخت: اما در مقام اجرا ین مشکل همچنان وجود دارد و دفترچه های بیمه درمانی در بسیاری از مراکز درمانی و داروخانه ها مورد توجه نیستند و خدماتی به دارندگان این دفترچه ها ارائه نمی شود.

نماینده ایلام ادامه داد: دفترچه های بیمه درمانی نه تنها در همه مراکز مورد پذیرش قرار نمی گیرند بلکه آن مراکز درمانی و داروخانه هایی که طرف قرارداد با بیمه هایی مثل تامین اجتماعی یا خدمات درمانی هستند نیز از پذیرش دفترچه ها خودداری می کنند.

قنبری تصریح کرد: زمانی که ما دلیل این بی توجهی را از مسوولان مراکز درمانی داروخانه ها جویا می شویم عنوان می کنند که مراکز بیمه گر تعهدات مالی را در قبال مراکز درمانی و داروخانه ها انجام نمی دهند و مبالغ را در موعد مقرر واریز نمی کنند و این مساله موجب شده که از یک سو بسیاری از بیمارستان ها و داروخانه ها در معرفی ورشکستگی قرار گیرند و از سوی دیگر دارندگان این دفترچه ها که ماهانه مبلغی را بابت بیمه پرداخت می کنند مورد ظلم واقع شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی با تاکید بر این که ماهانه 1200 میلیارد تومان در تامین اجتماعی اعلام وصول می شود گفت: انتظارها از وزارت رفاه و تامین اجتماعی این است که این اعتبارات وصولی را در جهت خدمات رسانی بهتر و کامل تر به مردم اختصاص دهد.

نماینده ایلام در ادامه با بیان این که مراکز بیمه، منافع جامعه تحت پوشش خود را فراموش کرده اند اظهار داشت: وزیر عنوان می کند که این مشکلات در گذشته بوده و در حال حاضر مرتفع شده است اما شواهدی که ما در اختیار داریم تاکید دارند که مشکل هنوز هم وجود دارد و داروخانه ها، مراکز درمانی و دارندگان دفترچه ها همچنان شاکی و معترض هستند.

قنبری با اشاره به این که سازمانهای بیمه گر 4 نوع پرداختی دارند، گفت: این پرداختی ها شامل 1 ـ مراکز خدمات درمانی به موسسات آموزش و درمان پزشکی 2 ـ پزشکان 3ـ داروخانه ها 4ـ مراکز پاراکلینیکی و مراکز خصوصی درمانی می شود.

وی تصریح کرد: وزارت رفاه تنها به بخش کوچکی از تعهدات خود مربوط به بیمارستان ها و داروخانه ها عمل کرده است ولی مراکز خصوصی و پزشکان هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده اند و با مشکلات زیادی روبرو هستند.

این عضو کمیسیون اجتماعی با بیان این که سازمان خدمات درمانی در مقایسه با تامین اجتماعی وضعیت به مراتب بدتری را در امر خدمات رسانی به دارندگان بیمه داشته است خاطرنشان ساخت: این سازمان با وجود این که هزینه های بیشتری را به مردم تحمیل کرده است اما در اجرا و انجام تعهداتش ناتوانند بوده است و تنها به بخش کمی از تعهداتش عمل کرده است.

داریوش قنبری نماینده ایلام در بخش دوم اظهارات خود که بعد از توضیحات وزیر رفاه مطرح شد، اظهار داشت: بعضی از صحبت ها و توضیحات وزیر با شواهد و قرائن موجود همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: ایشان عنوان می کنند که دفترچه های بیمه ارزشمند شده اند و مصداق بیمه های روستایی را مطرح کردند در حالی حتما نمایندگان در حوزه های انتخابیه شان با معضلات و مشکلاتی که دارندگان این دفترچه ها با آن مواجهند آگاه هستند.

قنبری با بیان این که از 5 میلیون جامعه هدف که باید بیمه روستایی شوند تاکنون 800 هزار نفر بیمه شده اند گفت: متاسفانه همین 800 هزار نفر هم خدمات درمانی کامل و مناسب را دریافت نمی کنند.

عضو فراکسیون اقلیت ادامه داد: وزیر عنوان می کنند که مطالبات پرداخت شده است در حالی که در تیرماه که این سوال مطرح شد ما آمارها را جویا شدیم و مطمئن شد که مطالبات خردادماه پرداخت شده اما مطالبات فروردین و اردیبهشت پرداخت نشده بود.

قنبری خاطرنشان ساخت با توجه به اظهارات پزشکان و مسوولان مراکز درمانی و همچنین نارضایتی دارندگان بیمه های همگانی، من توضیحات وزیر را خلاف واقعیات دانسته و قانع کننده نمی دانم.

پس از آن که نماینده ایلام از پاسخ وزیر رفاه قانع نشد، شهاب الدین صدر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت پاسخ وزیر رفاه را به رای گذاشت و نمایندگان با 125 رای موافق، 46 رای مخالف و 17 رای ممتنع آن را قانع کننده دانستند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet