حلول ماه ربیع الاول
1389/11/03 16:26:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نشست با اعضای فراکسیون مساجد:

آمایش سرزمینی متوازن برای مساجد صورت گیرد

**رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع اعضای فراکسیون مساجد، تاکید کرد: برای ارتقا جایگاه مساجد در کشور باید سه گام مهم و اساسی از جمله آمایش سرزمینی متوازن برای این مکان‌ها صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، "علی لاریجانی" در جمع اعضای فراکسیون مساجد مجلس گفت: مسجد یک حالت رکنی و اساسی برای جوامع اسلامی دارد و از صدر اسلام این مکان پایگاه اجتماعی بوده که لازم است ما از آن زمان الگو برداری کنیم و مساجد را مرکز حل مشکلات جامعه قرار دهیم.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه مساجد و روحانیون نقش مهمی در اتفاقات پس از انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه ایرانی‌ها نسبت به افکار مختلف در دنیا خصلت بایکوتی ندارد و تمام افکار را مورد بررسی قرار می‌دهند، اما باید توجه داشت که برخی افکار، جریان‌های فکری ناسالمی ایجاد می‌کنند که مساجد باید مانند گذشته بر کنترل و رفع آن نظارت داشته باشند.

لاریجانی افزود: در گذشته روحانیون و حتی فقه‌های بزرگ در مساجد با حضور در مساجد افکار مردم را هدایت می‌کنند، متاسفانه امروزه کمتر شاهد حضور آنها در مساجد هستیم، با این وجود بسیاری از جریان‌های اصیلی که در کشور رخ می‌دهد از مساجد و به واسطه راهنمایی روحانیون است اما نیاز داریم به این امر توجه بیشتری شود و روحانیون بیش از گذشته به مساجد بروند.

نماینده مردم قم در مجلس به اعضای فراکسیون مساجد توصیه کرد: این فراکسیون باید برنامه مدونی برای ارتقا جایگاه مساجد و حل مشکلات آن داشته باشد تا مجلس بداند قرار است فراکسیون مساجد در نظر دارد به  چه نکاتی توجه کند و چه خروجی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: تشکیل فراکسیون مساجد نباید حرکت نمادین باشد؛ بلکه باید گام‌ها و اقداماتی را که به واسطه آن این فراکسیون آغاز به کار کرده است مدون باشد تا بر اساس آن دستگاه قانونگذاری کشور بتواند برای ارتقا جایگاه این مکان‌ها مقدس قانون نویسی کند.

لاریجانی ادامه داد: برای آنکه اقدامات و نتایج فراکسیون مساجد پخته و در شان قوه مقننه باشد باید مهمترین اصول و مشکلات را در نظر بگیرید.

به گفته رییس مجلس در برنامه پنجم توسعه کشور نگاه ویژه ای به وضعیت مساجد شد از جمله توجه به ساخت مساجد در شهرک‌ها مسکونی و میانه راه ها و در نظر گرفتن فضایی برای اقامه نماز در مراکز خرید، مجموعه ‌های ورزشی و مکان‌های عمومی.

رییس قوه مقننه سه گام  مهم و اساسی را برای فراکسیون مساجد معرفی کرد و گفت: یکی از مشکلات حال حاضر مساجد پراکندگی نامناسب این فضاها است، لازم است فراکسیون بررسی دقیقی رو این موضوع داشته باشد و آمایش سرزمینی متوازنی تدوین کند.

لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر مساجد در دسترس مردم نیستند، ادامه داد: برای تدوین آمایش سرزمینی متوازن برای مساجد، لازم است آمار دقیقی از تعداد مساجد در مسافت‌های مناطق مختلف کشور کسب شود تا بر اساس آن بتوانیم کمبودها را رفع کنیم.

رییس دستگاه قانونگذاری کشور با بیان اینکه عدم اقامت روحانیون در نزدیکی مساجد مشکلات بسیاری ایجاد کرده است، تصریح کرد: از آنجا که روحانیون مساجد در نزدیکی مسجد مورد نظر زندگی نمی‌کند، مشکلات بسیاری از جمله تاخیر در اقامه نماز جماعت و حتی عدم برگزاری نماز صبح رخ می‌دهد.

به گفته لاریجانی در حال حاضر روحانی و تحصیلکرده علوم دینی به تعداد مساجد حال حاضر کشور داریم؛ اما باید آنها را سازماندهی کرد و جایی برای اقامت روحانیون در نزدیکی مساجد در نظر گرفت.

رییس دستگاه قانونگذاری ادامه داد: توجه داشته باشید که لازم نیست حتما فقه‌های بزرگ را به مساجد اعزام کنیم بلکه می توانیم طلبه‌ها را که اطلاعات عمومی مناسبی از دین دارند، برای این کار در نظر گرفت.

لاریجانی سومین مشکل را نبود متولی برای مساجد خواند و گفت: در حال حاضر مساجد تهران متولی دارند؛ این در حالی است که در نقاط دیگر توجهی به متولی نشده است و کسی پیگیر امور و مشکلات مساجد نیست.

وی با بیان اینکه برای تعیین متولی باید مطالعه و بررسی شود، پیشنهاد کرد و گفت: به طور مثال می‌توانیم نماینده‌های مقام معظم رهبری در شهرهای مختلف را به عنوان متولی مساجد معرفی کنیم و بودجه‌ها و برنامه‌های تدوین شده برای مساجد را در اختیار او قرار داد تا بتوانیم در آینده روند پیشرفت امور را پیگیری کرد.

نماینده مردم قم تاکید کرد: منظور از متولی این نیست که در امور مساجد دخالت شود چرا که استقلال مساجد و حوزه از ارکان اساسی این مکان مذهبی است، بلکه در نظر داریم با قرار دادن متولی برای مساجد بتوانیم پیگیر مشکلات این مکان‎ها باشیم.

وی خطاب به نمایندگان و با اشاره به بودجه سنواتی گفت: برای در نظر گرفتن بودجه‌ای مناسب برای مساجد لازم است مطالعه مناسبی صورت گیرد و بودجه فرهنگی را در بخش‌های مخلتف خورد کنیم تا برای مسائل و مشکلات مساجد بودجه لازم در نظر گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet