هدر موبایل
1389/11/03 15:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده شازند:

ورزش نباید دولتی شود

**نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی در خصوص تشکیل وزارتخانه ورزش و جوانان با بیان این‌که اعتقادی به وزارتخانه شدن مجموعه تربیت بدنی ندارم، عنوان کرد: بنده از ریشه با دولتی شدن این طرح مخالفم و اعتقاد دارم ورزش نباید دولتی شود.

محمود احمدی بیغش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که ورزش مجموعه‌ایست که قوانین آن از یک تا 100 در اختیار ما نیست، افزود: قوانین ورزش نه تنها در اختیار ما بلکه در اختیار هیچ کشوری نیست بلکه ورزش تحت پیکره قوانینی است که این قوانین بین‌المللی هستند، به این معنا که قوانین آن بیرون از چارچوب کشور نوشته می‌شود و مقررات خاص خود را دارد.

بیغش با اشاره به فوتبال به عنوان پرطرفدارترین و پرهیجان‌ترین ورزش در کشور، اظهار کرد: فوتبال تابع فیفا است و مقررات فیفا در مجلس ایران نوشته نمی‌شود بلکه 50 درصد از قوانین حاکم بر جریانات ورزشی در خارج از کشور ایجاد شده است، اما اگر سازمان تربیت بدنی به وزارتخانه تبدیل شد، به این معناست که 100 درصد قوانین و مقررات آن باید در مجلس شورای اسلامی نوشته شود و وزیر هم به آن عمل کند لذا این مساله با موارد مطرح شده منافات دارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر درصددیم وظایف سازمان ملی جوانان که خود مشکلات عدیده‌ای در ارتباط با بحث اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان دارد را بر دوش ورزش بیندازیم و آنان را با هم ادغام کنیم بنابراین ورزش از کار اصلی خود باز می‌ماند.

نماینده مردم شازند در خانه ملت افزود: نکته پر اهمیت این است که مجلس شورای اسلامی حدود دو ماه پیش پس از بررسی‌ها و کارهای کارشناسی زیاد برنامه پنجم توسعه را به تصویب رساند که در این برنامه از رییس جمهور خواسته و تاکید شده است که در برنامه پنجم تعداد وزارتخانه‌ها را از 21 عدد به 17 وزارتخانه کاهش دهد.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر نه تنها تعداد وزارتخانه‌ها کاهش پیدا نکرده است، بلکه این وزارتخانه‌ها به 22 عدد افزایش یافته است و این مسئله نشان دهنده تناقض بین مجلس است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به غیردولتی و غیرانتقاعی بودن ورزش، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 75 هزار نفر در سازمان تربیت بدنی سراسر کشور در حال اشتغال هستند که اصلا حقوق بگیر نیستند و ورزش را در قالب 53 فدراسیون ورزشی می‌چرخانند که اگر این سازمان به وزارتخانه تبدیل شود، تکلیف آنها نامشخص خواهد بود.

وی عنوان کرد: تصور بنده این است که به دلایل مذکور شورای نگهبان مصوبه مجلس شورای اسلامی را رد می‌کند.

بیغش با بیان این‌که در دنیای خارج از سرزمین ما اهمیتی که به معاون رییس جمهور داده می‌شود، بیش از اهمیتی است که به وزیر ورزش می‌دهند، گفت: لذا معاون رییس جمهور بودن در کشورهای خارجی و سازمان‌های جهانی ورزشی دارای اهمیت بالاتری هستند.

نماینده مجلس با بیان این‌که ورزش همیشه با برد و باخت‌ها مواجه بوده است، عنوان کرد: در این راستا نمایندگان مخالف و موافق سراغ تذکر، سوال و استیضاح می‌روند، لذا وزیر ورزش فرصت فکر و برنامه‌ریزی‌ ندارد و هر روز باید برای تذکر و سوالات نمایندگان در مجلس حضور داشته باشد که این مساله خود یک مصیبتی است.

وی با بیان این‌که ما می‌توانیم نظارت بهتری بر سازمان‌ها داشته باشیم، افزود: زیرا اگر این سازمان‌ها زیر نظر معاون رییس جمهور باشد، ما می‌توانیم از رییس جمهور سوال کنیم و رییس جمهور اختیارات بیشتری در مقوله ورزش دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet