خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/11/04 07:37:00
سرویس فرهنگی

خریداری مجموعه‌ای از اسناد متعلق به خاندان لطفی از سوی کتابخانه مجلس

**رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از خریداری مجموعه‌ای از اسناد متعلق به خاندان لطفی از سوی کتابخانه مجلس خبر داد.

"علی ططری" با بیان این مطلب گفت: کتابخانه مجلس شورای اسلامی اخیراً مجموعه‌ای از اسناد متعلق به خانواده لطفی را خریداری و به منابع خود افزوده است.

وی با بیان این مطلب گفت: در آخرین جلسه شورای ارزیابی کتابخانه مجلس، مجموعه ای از اسناد مرتبط با "رضا لطفی" و "عبدالعلی لطفی" خریداری شد. عبدالعلی لطفی وزیر دادگستری در دولت مصدق بود و رضا فرزندش هم از وکلای بنام پایتخت که در کار روزنامه نگاری هم فعال و نشریه کبوتر را منتشر می کرد.

ططری گفت: مرکز اسناد کتابخانه مجلس در گذشته تعدادی از اسناد این خانواده را از طریق مجموعه اهدایی دکتر رهاورد جذب کرد که شامل دست‌نوشته‌های عبدالعلی لطفی در زندان پس از کودتای 28 مرداد بود. این نوشته های شخصی ارزش بسیاری داشتند. هم چنین در این مجموعه اهدایی تعدادی از شماره‌های نشریه «کبوتر» نیز وجود داشت. کبوتر نشریه مهمی است که کمتر در فهرست مطبوعات اسمی از آن برده شده است، کتابخانه‌های دیگر نیز از این نشریه نسخه‌ای از اختیار ندارند، بنابراین برای ما مهم بود که این اسناد را تکمیل کنیم از این نظر این مجموعه جدید را خریداری کردیم.

رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: در مجموعه جدید مهمترین صورت جلسه‌ها، ابلاغیه‌ها، اسناد خرید و فروش، دادخواهی‌‌ها و تعداد قابل توجهی از پرونده های موکلین رضا لطفی وجود دارد، هم چنین مقداری از نشریات این دوره هم در بین مجموعه بود که برخی آن ها بسیار کمیاب هستند، مانند «کبوتر»، «سایه»، «پیام امروز»، «تهران مصور» و «روزنامه فجر»

ططری افزود: مجموع این نشریات هم مجموعه بسیار غنی از سال 1311 تا 1360 را در بر می گیرد و در مجموع نزدیک به هفت هزار برگ اسناد که هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی غنی و عمدتاً در دوره نهضت ملی و جریانات دوره مصدق‌اند؛ در این مجموعه دیده می شود.

وی در پایان گفت: هم‌اکنون اسناد در حال سازماندهی است پس از سازماندهی اولیه و کد بندی و شناسایی فهرست  و در بایگتنی قرار می گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet