هدر موبایل
1387/05/14 17:57:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع کارکنان مجلس:

صیانت از جایگاه مجلس در گرو تعامل سنجیده میان بدنه اجرایی این قوه با نمایندگان است

رییس مجلس با اشاره به اینکه مجلس در راس امور است و به عنوان مرکز قانونگذاری و نظارت بر اجرای درست قوانین شناخته می‌شود، صیانت از این جایگاه را در گرو تعامل سنجیده میان بدنه اجرایی این قوه با نمایندگان دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه در جمع مدیران و کارکنان مجلس در صحن علنی، ضمن تبریک سالروز ولادت با سعادت سید و سالار شهیدان، اظهار داشت: از ویژگی‌های مکتب تعالی‌بخش اسلام برخورداری از نمونه‌های برتر و مخصوص برای جامعه است که این مدل‌های درست زیستن برای پیروان مکتب الهی ظهور یافتند.

لاریجانی افزود: در طول تاریخ بشریت مکاتب فکری بسیاری بوجود آمد و بزرگان فکر و اندیشه کوشیدند منظومه‌ای از درست فکر کردن و درست زیستن ارایه دهند اما شاخصه‌های مکاتب آنها فاقد فراگیری تربیت و بلوغ فکری بود و از این جهت مورد پذیرش همگان قرار نگرفت.

وی افزود: امروز در عصری قرار داریم که لیبرال دموکراسی در بخشی عظیم جغرافیایی سیاسی جهان سیطره یافته و در تلاش است مدل خوبی جهت بهتر زیستن ارایه کند و الگوی مورد نظر خود را تسری دهد اما این اندیشه عمق لازم برای الگوپذیری را ندارد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مکتب نجات‌بخش اسلام دارای الگوی معصوم و متکثر است که از نظر فکر و سلوک برای ما مدل و نشانه‌های قابل اقتباس هستند و هر مسلمان در هر لحظه می‌تواند با این انسان‌های کامل و واسطه‌های فیض رابطه برقرار کرده و درست زیستن را از آن بزرگواران بیازمود..

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: حکومتی موفق است که سیمای آینده کشور را شفاف بیان کند تا افراد برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

وی افزود: متاسفانه در برخی شئون فاقد شفافیت در سازمان‌های اداری کشورهستیم و تغییرات گسترده‌ای در حوزه سیاست‌ها و نیروی انسانی انجام می‌شود که برای کشور مفید نیست و می‌تواند خسارت بار باشد.

لاریجانی افزود: برای افزایش کارآمدی و موفقیت‌های روز‌افزون مجلس در درجه نخست نیازمند سازمانی پرتحرک و نوآور برای پشتیبانی از نمایندگان ملت هستیم که باید این دو مجموعه ارتباط سیستماتیک با هم داشته باشد.

رییس مجلس گفت: برای افزایش ظرفیت تخصصی مجلس و نشاط کارکنان خانه ملت باید بر مبنای مهندسی روز نظام ترقی تعریف شود تا دو مجموعه اجرایی و وکلای مردم بتوانند در پویایی این مجموعه مشارکت داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما در عرصه امور اداری نظام پرتحرکی ایجاد نشده، اظهار داشت: اگر بنده معتقد نیستم زمان بهره‌وری در ایران پایین است اما مجلس به دلیل آنکه در ساختار کلان کشور فعالیت دارند نیازمند حمایت و هدایت مستمر و کارشناسانه است که باید در این راستا سیستم اداری مجلس را تقویت کنیم.

لاریجانی متذکر شد: کارهایی که در حوزه ارتقای جایگاه سازمان اداری نهاد قانونگذاری انجام می‌شود باید دارای پایه‌های ثابت باشد و امور قائم به فرد نباشند و به صورت سیستماتیک نهادینه شود تا کارکنان خانه ملت بتوانند با پیش‌بینی زندگی خود در آینده با فراق بال وظایف و ماموریت‌های محوله را انجام دهد.

رئیس مجلس هشتم با بیان اینکه بودجه مجلس نسبت به وظایف محوله به این قوه اندک است، اظهار داشت: باید در هنگام بودجه‌ریزی و تصویب بودجه‌های سالانه به گونه‌ای عمل شود که خدمات مناسبی در اختیار کارکنان مجلس که قرار است سرویس‌دهنده به نمایندگان ملت باشند ارایه شود.

لاریجانی بر همین اساس تصریح کرد: هیات رئیسه مجلس هشتم در تلاش است برای آینده کاری این قوه استراتژی و برنامه مدونی طراحی شود تا نحوه پیشبرد امور نهاد قانونگذاری و همچنین میزبان حمایت و ساختاری که در این راستا ضرورت دارد تنظیم شود و مجلس فعال‌تر گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet