هدر موبایل
1389/11/04 16:46:00
سرویس صحن
گزارش جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه 4 بهمن؛

پایان بررسی لایحه اصلاح قانون معادن در مجلس

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز بررسی لایحه اصلاح قانون معادن را به پایان رساندند، گزارش کمیسیون های اصل نود، کشاورزی و قضایی و حقوقی را استماع کردند و همچنین در خصوص فوریت دار بودن یا عادی بودن دو طرح نیز تصمیم‌گیری کردند.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی  صبح امروز در حالی آغاز شد که فضای مجلس تحت تاثیر اربعین سید و سالار شهیدان، قرار داشت و آغاز جلسه نیز با مدیحه سرایی توسط یکی از نمایندگان مردم همراه بود. نمایندگان پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم و استماع ترجمه این آیات وارد دستور کار جلسه علنی امروز شدند و در اولین دستور به ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون معادن پرداختند.

بررسی لایحه اصلاح قانون معادن که در 30 ماده از سوی دولت به مجلس ارائه و بررسی اولیه آن در کمیسیون صنایع و معادن مجلس به انجام رسیده بود،از هفته گذشته در دستور کار مجلس قرار گرفت و امروز با تصویب مواد 25 تا 30 آن در صحن مجلس کار بررسی آن پایان یافت و آماده ارسال به مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

پس از پایان یافتن بررسی لایحه اصلاح قانون معادن، مجلس آماده شنیدن گزارش کمیسیون اصل نود در خصوص ارائه اجباری بیمه نامه های شخص ثالث شرکت بیمه پارسیان و بیمه ملت از سوی برخی شرکتهای تولید کننده خودرو قرائت شد. سخنگوی کمیسیون اصل نود که به نمایندگی از کمیسیون این گزارش را قرائت می کرد از اجبار خریداران خودروهای تولیدی شرکت ایران خودرو، سایپا و گروه بهمن به استفاده از  بیمه شخص ثالث پارسیان و ملت به دلیل سهامدار بودن شرکت های تولید کننده خودرو در این شرکت های بیمه خبر داد.

در گزارش کمیسیون اصل نود تاکید شده بود که انتخاب بیمه حق مالک خودرو است و شرکت خودرو ساز حق اجبار به انتخاب یک شرکت بیمه خاص را ندارد، همچنین اعضای این کمیسیون در این گزارش از وزارت صنایع درخواست کردند که هرچه سریعتر به خودرو سازان دستور دهد تا حقوق خریداران را در این خصوص رعایت کنند.

بعد از کمیسیون اصل نود نوبت به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی رسید تا گزارش خود در خصوص لایحه موافقتنامه همکاری بین ایران و چین در خصوص قرنطینه گیاهی و حفظ نباتات را به اطلاع نمایندگان مجلس برساند. عیسی جعفری سخنگوی کمیسیون کشاورزی به نمایندگی از این کمیسیون گزارش کمیسیون کشاورزی را در این خصوص قرائت کرد و پس از بیان نظرات موافقان و مخالفان مجلس با 129 رای موافق نظر مثبت خود را نسبت به کلیات و ماده واحده این لایحه که با قید یک فوریت به این کمیسیون ارجاع شده بود، اعلام کرد.

دستور کار بعدی مجلس اعلام نظر در خصوص یک فوریت طرحی بود که از سوی برخی نمایندگان برای تمدید قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت ارائه شده بود، این طرح بعد از صحبت موافقان و مخالفان با نظر مثبت نمایندگان روبرو شد و یک فوریت آن با 105 رای موافق به تصویب رسید.

نمایندگان در جلسه امروز خود فوریت یک طرح دیگر را نیز بررسی کردند که از سوی کمیسیون اصل 44 آماده شده بود و رییس این کمیسیون به عنوان اولین مدافع در باره آن سخن گفت. این طرح که با نام "طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار" ارائه شد، بعد از توضیحات موافقان با استقبال نمایندگان روبرو شد و یک فوریت آن با 126 رای موافق و تنها 14 رای مخالف به تصویب رسید.

در ادامه مجلس و در حالی که مجلس به ساعت پایانی خود نزدیک می‌شد، نوبت به امین حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رسید تا به نمایندگی از کمیسیون خود به قرائت گزارش کمیسیون قضایی در خصوص لایحه تشکیلات دادسرا و دادگاه عالی و نظارت قضایی، بپردازد. بعد از قرائت گزارش از سوی رحیمی، به دلیل کمبود وقت بررسی مراحل بعدی این گزارش و رای گیری برای آن به جلسه بعدی مجلس موکول شد.

بعد از گزارش کمیسیون قضایی طبق روال جلسات علنی مجلس نوبت به ارائه نطق میان دستور از سوی نمایندگان رسید. نیره اخوان بی طرف نماینده اصفهان اولین ناطق میان دستور بود که در سخنان خود با انتقاد از موضع غرب در برابر سیاست صلح آمیز هسته ای ایران، خواستار بازگشت غرب به مسیر تعقل شد.

ناطق بعدی علیرضا محجوب نماینده مردم تهران بود که در نطق خود به بیان مشکلات صنعت و جامعه کارگران پرداخت و خواستار رسیدگی فوری به وضعیت کارگرانی شد که ماه هاست حقوق و معوقات خود را دریافت نکرده اند.

بعد از محجوب نوبت به حسن کامران دیگر نماینده اصفهان رسید که وی نیز در نطق میان دستور خود با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران از رویکرد غرب و نمایندگان آن انتقاد کرد و خواستار اتخاذ رویه ای انسانی از سوی غربی ها شد.

آخرین ناطق جلسه علنی امروز بهمن محمدی نماینده مردم فریدونشهر و چادگان بود که در سخنان خود به موضوع هدفمندی یارانه ها و لزوم توجه به بخش کشاورزی بعد از اجرای این قانون پرداخت و خواستار ارائه توضیحات شفاف از سوی وزیر جهاد کشاورزی در خصوص بسته های حمایتی دولت از بخش کشاورزی شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet