حلول ماه ربیع الاول
1389/11/04 20:05:00
سرویس اقتصادی
یادداشت نماینده آستانه اشرفیه:

خطرات اجرای تک محوری هدفمندی یارانه‌ها

**سیدمهدی صادق و عضو کمیسیون صنایع مجلس در یادداشتی که در وارش منتشر شده است اجرای تک محوری هدفمندی یارانه‌ها را خطرناک عنوان کرد.

در شرایطی که طرح هدفمندی یارانه در کشور در مرحله اجرا قرار گرفته است، تأثیرات و تنش‌های ناشی از آن مختص یک صنعت و یک بخش خاص نخواهد بود، در شرایط اجرای این طرح همه صنایع با چالش‌هایی مواجه خواهند بود.

 اما نکته‌ای که باید مدنظر قرار گیرد این است که رقابتی که در صنایع در حال حاضر شاهد آن هستیم رقابتی است که طرف‌های دیگر آن یعنی کشورهای اروپایی و کشورهای صاحب صنعت که رقبای ایران هستند، طرح هدفمندی یارانه‌ها را مدت‌ها پیش در کشورشان اجرا کرده‌اند وبه همین دلیل دستمزدها و سایر هزینه‌های تولید برای آنها نیز بالاست. به عنوان مثال برای اینکه تولیدکنندگان صنعت مبل و سایر صنایع بتوانند در فضای رقابتی دوام بیاورند باید به دنبال اعمال راهکارهایی باشند که در هزینه‌های موجود صرفه جویی کنند و بتوانند مصرف انرژی خود و هزینه دستمزدها را هماهنگ کنند، به طوریکه هزینه تمام شده آنها قابل رقابت با محصولات سایر کشورها باشد. در حال حاضر ما حتی در صنایعی مثل صنعت مبلمان که کالایی با حجم زیاد و جابه جایی آن مشکل است و صادر کنندگان بین‌المللی هزینه قابل توجهی برای حمل در مسافت‌های طولانی را برای این کالا می‌پردازند باز هم واردات کالای خارجی داریم که با محصول ایرانی رقابت می‌کند. باید دید با وجود چنین موانعی چرا هنوز واردات مبلمان خارجی به بازار ایران برای آن کشورها به صرفه است و می‌توانند با تولیدکننده ایرانی رقابت کنند. لازم به ذکر است مشکل تعرفه بالای واردات مواد اولیه برای تولیدکنندگان داخلی نیز از جمله مواردی است که باید در اصلاح نظام گمرکی موردتوجه قرار گیرد. این نکته نباید از نظر دور شود که اجرای طرح تحول اقتصادی باید در 6 محور دیگر اقتصادی موازی حرکت کند تا مشکلات صنعت و تولید با اجرای طرح تحول اقتصادی حل شود. اصلاح نظام گمرکی و تعرفه‌ها یکی از بندهای تعیین‌کننده این طرح است که همه صنایع از آن متاثر خواهند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet