حلول ماه ربیع الاول
1389/11/04 20:11:00
سرویس سیاسی
مصطفی کواکبیان:

رویکرد طرح استانی‌شدن انتخابات تقویت احزاب بود

**رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس معتقد است؛ طرح استانی شدن انتخابات با رویکرد تقویت احزاب باید مثل طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در کشور انجام شود.

"مصطفی کواکبیان" نماینده مردم سمنان و مهدی شهر که خود یکی از بانیان طرح استانی شدن انتخابات بوده در گفتگو با کویر سمنان به گفت: طرح اولیه‌ای که ارائه شد با آنچه در کمیسیون شوراها در حال بررسی است، تفاوت دارد و شنیده‌ام که آن طرح را در کمیسیون شوراها تغییر داده‌اند که قطعاً با آن موافق نیستیم.

وی افزود: بر مبنای طرح اولیه و فارغ از اینکه در کمیسیون شوراها چه تصویب می‌شود، رویکردمان تقویت احزاب در کشور بود که ظاهراً بخش احزاب چندان موردنظر کمیسیون شوراها نیست.

کواکبیان تصریح کرد: در طرحی که ما تهیه کرده بودیم، مردم هر استان، به تعداد نمایندگانی که بر حسب جمعیتشان باید انتخاب شوند را بدون در نظر گرفتن شهر رأی‌دهندگان در انتخابات، برمی‌گزینند. مثلاً استان سمنان باید 4 نماینده در مجلس شورای اسلامی داشته باشد. این 4 نفر همه از یک شهر نیستند بلکه هر شهری باید یک نفر را انتخاب کند ولی سه گونه می‌توانند رأی بدهند؛ یا به یک نفر که علاقه دارند از هر شهری رأی می‌دهند یا به یک لیست با ذکر شماره رأی می‌دهند یا به یک نفر که در یک لیست هست. به عنوان مثال اگر فرد دامغانی بیشترین رأی کل مردم استان را به دست بیاورد آن فرد می‌شود نماینده دامغان یا آن نامزد سمنانی که در کل استان بیشترین رأی را داشته باشد می‌شود نماینده سمنان.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اضافه کرد: در این طرح حدنصاب هم لحاظ شده و باید رأیش به حدنصاب برسد. اما اگر فرضاً هیچ‌کس حدنصاب شهرستانی را کسب نکرد، طبیعتاً به مرحله دوم انتخابات می‌رود ولی براساس رویکرد تقویت احزاب، نگاه ما این بود که هر لیستی که بیشترین رأی را داشت از همان لیست، مرحله دوم انتخابات صورت گیرد تا مردم فقط یکبار پای صندوق رأی بیایند. این طرح خوبی بود که تهیه شد اما شنیده‌ام که این طرح تغییراتی در کمیسیون شوراها داشته، ولی بحث کلی ما این است که استانی شدن انتخابات با رویکرد تقویت احزاب باید مثل طرح هدفمندسازی یارانه‌ها بالاخره یک روز در این کشور اجرا شود.

کواکبیان اظهار داشت: بحث استانی شدن انتخابات از مجلس ششم و هفتم بوده و حالا در مجلس هشتم ادامه دارد. این در حالی است که کشورهای همسایه ما مثل عراق، ترکیه و افغانستان و بسیاری از کشورهای دیگر که برای احزاب ارزش قائلند این طرح را پیاده کرده‌اند و بر اساس آن انتخابات خود را برگزارمی‌کنند.

نماینده مردم سمنان و مهدیشهر ادامه داد: لازمه هرگونه مردم‌سالاری، انتخابات است و لازمه هر انتخابات، رقابت است و لازمه رقابت، احزاب هستند و به همین دلیل بحث اصلی ما این است که احزاب هسته‌ اصلی انتخابات هر نظام دموکراتیک و مردم‌سالار محسوب می‌شوند، بنابراین اگر بخواهیم احزاب را نادیده بگیریم به ضررمان تمام می‌شود و طرح استانی شدن انتخابات بدون در نظر گرفتن احزاب بی‌معناست.

کواکبیان همچنین گفت: این طرح 5 فایده دارد؛ اول آن که مشارکت مردم تقویت می‌شود، وقتی رقابت در سطح استان شکل بگیرد و در جهت تقویت احزاب باشد، قطعاً مشارکت مردم بالاتر می‌رود، همان‌طوری که همیشه میزان حضور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری از دیگر انتخابات‌ها بالاتر است چون رقابت در سطح کشور انجام می‌شود و هر چه رقابت گسترده‌تر باشد، مشارکت بیشتر می‌شود.

دوم آنکه روند مردم‌سالاری در کشور تقویت می‌شود چون افرادی که انتخاب می‌شوند از نخبگان هستند و با سطح بالاتر و درجه تحصیلات بیشتر و تعهد و تخصص بالاتر در سطح استان انتخاب خواهند شد و این، روند مردمسالاری را تقویت می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی درباره دیگر فواید طرح استانی شدن انتخابات ادامه‌داد: سوم اینکه با این روند، جایگاه مجلس شورای اسلامی نیز تقویت می‌شود چرا که با ورود نخبگان در مرحله قانونگذاری و نظارت نمایندگان مردم به کارهای اساسی‌تر می‌پردازند و از مسایل جزیی پرهیز می‌کنند. چهارم آنکه جایگاه خود نمایندگان ارتقا می‌یابد و نمایندگان مردم فرصت بیشتری پیدا می‌کنند تا در مورد کل استان دغدغه داشته باشند، هر چند که اصل دغدغه آنها مجلس و کل کشور است و فایده آخر آنکه احزاب تقویت خواهندشد.

کواکبیان افزود: ممکن است برخی انتقادکنند که انتخابات خبرگان استانی است ولی مشارکت کمتر است اما باید توجه داشت که در مجلس خبرگان تعداد کاندیداها به مراتب کمتر است ولی در مجلس شورای اسلامی نمایندگان بیشتری به خانه ملت راه می‌یابند و این سطح مشارکت را بالا می‌برد.

از سوی دیگر ممکن است این ایراد گرفته شود که دیگر نمایندگانی از شهرستان‌ها نداشته باشیم ولی براساس این طرح شهرستان‌ها حوزه فرعی محسوب شده و استان حوزه اصلی خواهد بود.

نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در پایان نیز گفت: اگر در این طرح رویکرد تقویت احزاب نادیده گرفته شود، دیگر اهمیت استانی شدن انتخابات از بین می‌رود و دیگر تفاوتی بین شهرستان یا استانی بودن انتخابات نیست، چرا که ممکن است گروه‌‌هایی بدون شناسنامه و بدون فیلتر وزارت کشور افرادی را در سطح استان با پول و امکانات بسیج‌کنند و دموکراسی واقعی شکل نگیرد. امیدواریم با تصویت این طرح پیشرفت هرچه بیشتر استان خودمان را شاهد ‌باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet