حلول ماه ربیع الاول
1389/11/05 17:07:00
سرویس سیاسی
نماینده قم با اشاره به نامه رئیس جمهوری

مجلس در بررسی لایحه برنامه با وسواس نقطه نظرات رهبری را لحاظ کرد

**نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایندگان در بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه با وسواس سعی کردند نقطه نظرات مقام معظم رهبری را لحاظ کنند، افزود: هدف رئیس جمهور از انتشار نامه‌ای در خصوص عملکرد مجلس، کمرنگ نشان دادن نقش مجلس در تصمیم گیری‌های کلان است.

 

"علی بنایی" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به نامه رئیس جمهور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در آن از برخی تصمیمات مجلس در ارجاع برخی موضوعات به مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کرده بود، گفت: مجمع یک نهادی است که مطابق قانون اساسی بوجود آمده و موسس آن هم شخص ولی فقیه است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه همه قوای سه‌گانه کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام مشروعیت خود را از ولی فقیه زمان می گیرند، خاطرنشان کرد: آنچه از سوی رهبر معظم انقلاب به مجمع ارجاع شود و مجمع درباره آن تصمیم بگیرد پس از تائید حضرت آقا، قانون است و برای همه دستگاه‌های کشور لازم الاجراست.

وی با تاکید براینکه مطابق قانون اساسی و نظر ولی فقیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام  برای تشخیص مصلحت نظام  تشکیل شده است، افزود: مجمع در واقع با نظر شخص ولی فقیه برای برداشتن بن بست در موضوعات مختلف بوجود آمده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه مجمع برای یکی دو روز نیست و  یکی از ارکان نظام  است، خاطرنشان ساخت: رئیس و اعضای مجمع تشخیص مستقیما از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب می شوند و بنابراین نباید بلاجهت تصمیمات این نهاد را زیر سوال برد.

وی با یادآوری اینکه مطابق اصل یکصد و دوازدهم قانون اساسی نمایندگان در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند با در نظر گرفتن مصلحت نظام آنرا به مجمع ارجاع می دهند، افزود:  مجمع در بررسی موارد اختلافی یا نظر دولت را قبول می کند و یا اینکه رای به نظر مجلس می‌دهد و در مواردی هم برای رفع اختلاف پیشنهادی را ارائه می دهد که پس از تائید مقام معظم رهبری اجرای آن لازم است.

بنایی با اشاره به بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی، گفت: از این لایحه 200 ماده ای، تنها 6 ماده به دلیل اختلاف نظر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد که از این مواد ارجاعی نیز 5 مورد در مجمع رفع اختلاف شد و تنها یک ماده مانده که قرار است در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

نماینده مردم قم با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی واقعا در بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه سعی کرده با وسواس نقطه نظرات مقام معظم رهبری را لحاظ کند، خاطرنشان کرد: همه توصیه هایی که رهبر معظم انقلاب در خصوص بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه داشتند در بررسی این لایحه لحاظ شد.

بنایی در پایان با اشاره به نامه رئیس جمهور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هدف رئیس قوه مجریه از ارسال این نامه را کمرنگ نشان دادن نقش مجلس در تصمیم گیری های کلان کشور عنوان کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet