خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/11/06 07:52:00
سرویس فرهنگی

آغاز فهرست‌نگاری نسخه‌های خطی اهدایی نجم‌الدوله به کتابخانه مجلس

**فهرست‌نگاری نسخه‌های خطی مجموعه اهدایی مرحوم نجم‌الدوله به کتابخانه مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

"سهراب یکه زارع" مدیر بخش خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام مطلب فوق افزود: فهرستنگاری این مجموعه به «سید محمدحسین حکیم» واگذار شد. وی از فهرستنگاران برجسته و کوشای کشور می باشد و پیش از این در امر فهرستنگاری نسخ خطی کتابخانه مجلس با کتابخانه همکاری داشته که ماحصل آن جلد 29 فهرست نسخه های خطّی کتابخانه مجلس شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: همچنین دفتر اوّل از  «اوراق عتیق» که مجموعه مطالعات متن پژوهی، نسخه شناسی و فهرست نگاری است، سال جاری به کوشش ایشان و توسّط کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

یکه‌زارع در اشاره به مجموعه اهدایی مرحوم نجم الدوله گفت:  نسخه های مذکور متعلّق به حاج میرزا عبدالغفّار خان نجم الملک نجم الدّوله (متولّد 1250 و درگذشته 1320 - 1326ق.) از ریاضیدانان مشهور دوره قاجار می باشد که پس از فوت او سناتور «نجم الملک» که از خاندان ایشان است مجموعه کتابهایش را که مشتمل بر 454 جلد چاپی و 141 جلد نسخه خطّی می باشد، را  به کتابخانه مجلس اهدا نمود.

یکه زارع اظهار امیدواری نمود که سایرین نیز به سنت حسنه پیشینبان تمسک جسته و در صورت امکان نسخه های خطی، کتابها، اسناد و مدارک در اختیار خویش را به کتابخانه مجلس اهدا نمایند.

وی همچنین اعلام داشت کتابخانه مجلس آمادگی دارد نسخه های خطی و کتابهای چاپی و نشریات اهداء کنندگان را در صورت ضرورت صحافی و مرمت نموده و تصویر دیجیتال رنگی آنها را به اهداکنندگان ارائه نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet