خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/11/06 08:11:00
سرویس سیاسی
مطهری با اشاره به نامه احمدی‌نژاد به مجلس:

چرا رییس‌جمهور از اجرای برخی قوانین سرباز می‌زند؟

**"علی مطهری" با تاکید بر اینکه قانون اساسی اجازه نقض خود را در موارد خاص داده است، خاطرنشان ساخت: اصل ۱۱۲ در بازنگری قانون اساسی به این دلیل اضافه شد که در مواردی که مصلحت ضروری و روشنی در کار است راه برای تصویب قانونی خلاف قانون اساسی باز باشد و نیاز به بازنگری‌های پی درپی قانون اساسی نباشد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر  در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص نامه رییس جمهور به مجلس پیرامون نحوه بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: رییس جمهور در این نامه تاکید زیادی بر رعایت و توجه به قانون داشته اند و این مساله جای خوش‌وقتی دارد.

وی افزود: وقتی ایشان از قانونگرایی سخن می گویند باید به این سوال هم پاسخ دهند پس چرا خود ایشان برخی از قوانین مصوب مجلس از جمله قانون مترو را اجرا نکرده و با توجیهات مختلف از اجرای آن سرباز می زنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس برداشت رییس جمهور از اصل 71 قانون اساسی را نادرست دانست و گفت: این اصل قانون اساسی تاکید دارد که "مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می‌تواند قانون وضع کند"  ولی رییس جمهور در این نامه با استناد به همین اصل معتقدند که  بسیاری از ارجاعات مجلس به مجمع خلاف قانون بوده چرا که مجلس از ابتدا حق ورورد به  آن موضوع را نداشته است و این برداشت نادرستی از اصل 71 است.

وی ادامه داد:  از سوی دیگر با توجه به اصل 112 قانون اساسی مجلس با علم به اینکه موضوعی خلاف قانون اساسی است و صرفاً به دلیل تشخیص یک مصلحت روشن، می‌تواند به آن موضوع ورود کند و تشخیص خلاف قانون اساسی بودن را به عهده شورای نگهبان و تشخیص درستی و ضرورت آن مصلحت را به عهده مجمع تشخیص مصلحت بگذارد، نه اینکه چون این موضوع از ابتدا خلاف قانون اساسی بوده مجلس حق ورود نداشته و ارجاع آن به مجمع نیز نادرست بوده است.

نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات تصریح کرد: آقای احمدی نژاد در جایی دیگر از نامه خود عنوان می کنند که مجمع نمی تواند اختیارات خود را به نحوی اعمال کند که منجر به قانون اساسی شود که این برداشت ایشان هم اشتباه است.

مطهری به اصل 112 قانون اساسی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این اصل می گوید "مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام‏ برای‏ تشخیص‏ مصلحت‏‏ در مواردی‏ که‏ مصوبه‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ را شورای‏ نگهبان‏ خلاف‏ موازین‏ شرع‏ و یا قانون‏ اساسی‏ بداند و مجلس‏ با در نظر گرفتن‏ مصلحت‏ نظام‏ نظر شورای‏ نگهبان‏ را تأمین‏ نکند و مشاوره‏ در اموری‏ که‏ رهبری‏ به‏ آنان‏ ارجاع‏ می‏دهد و سایر وظایفی‏ که‏ در این‏ قانون‏ ذکر شده‏ است‏ به‏ دستور رهبری‏ تشکیل‏ می‏شود".

نماینده تهران با تاکید بر اینکه قانون اساسی اجازه نقض خود را در موارد خاص داده است، اظهار داشت:  اصل 112 در بازنگری قانون اساسی به این دلیل اضافه شد که در مواردی که مصلحت ضروری و روشنی در کار است راه برای تصویب قانونی خلاف قانون اساسی باز باشد و نیاز به بازنگری‌های پی درپی قانون اساسی نباشد. در واقع خود قانون اساسی اجازه نقض خود را در موارد خاص داده است و این امر برگرفته از احکام اولیه و احکام ثانویه در فقه اسلامی است.

این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به اینکه رییس جمهور در صورت مخالفت با اصل 112 قانون اساسی می تواند زمینه حذف این ماده را فراهم کنند، گفت: از نامه رییس جمهور اینگونه استنباط می شود که ایشان اصل 112 قانون اساسی را قبول ندارند.

وی افزود: اگر این برداشت درست باشد ایشان می توانند زمینه حذف این اصل را با توجه به اصل 177 قانون اساسی فراهم نمایند، نه این که هر قانونی را که از طریق مجمع تشخیص مصلحت نهایی می‌شود زیرسؤال ببرند و اجرا نکنند.

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه قانون در هر شرایطی باید اجرا شود، تصریح کرد:  آنچه مراحل قانونی تصویب خود را طی کرده است فارغ از خوب و بد بودن آن قانون است و باید اجرا شود و اگر انتقاد یا اعتراضی وجود دارد باید در مراحل تصویب یک قانون باید با استدلال و منطق بیان شود.

این نماینده تهران از عدم حضور رییس جمهور در جلسات مجمع انتقاد کرد و افزود: وقتی ایشان  در جلسات مجمع شرکت نمی‌کنند طبیعی است که نظرات ایشان هم اعمال نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet