انتخابات ریاست جمهوری
1389/11/06 09:49:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی با اشاره به نامه احمدی‌نژاد به نمایندگان:

توجیهات رییس جمهور جایگاه قانونی ندارد

**عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از محتوای نامه رئیس جمهور به نمایندگان، خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور نیاز به وحدت دارد، طرح کردن مسائل اختلاف انگیز به نفع کشور نیست.

"سید مصطفی طباطبایی‌نژاد" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به نامه رئیس جمهور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در آن از برخی تصمیمات مجلس در ارجاع برخی موضوعات به مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کرده بود، گفت: جایی وجود نداشت که رئیس جمهور چنین نامه‌ای به نمایندگان بنویسد.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در تصویب قوانین مسیر مجلس مشخص است، خاطرنشان کرد: طبق قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در هر کاری می‌تواند دخالت کرده و قانون‌ تصویب کند.

وی با اشاره به سیر تصویب قوانین در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: پس از تصویب طرح یا لایحه ای در مجلس، آن مصوبه برای اظهارنظر به شورای نگهبان می‌رود که در صورت تائید شدن، آن مصوبه قانون شده و اجرای آن برای همه دستگاه‌ها ضروری است.

طباطبایی‌نژاد ادامه داد: اگر شورای نگهبان مصوبه‌ای را تائید نکرد در صورت اصرار مجلس به مصوبه خود بنا به مصلحت، آن مصوبه برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام که جایگاه قانونی دارد ارجاع می شود که پس از اظهار نظر مجمع آن مصوبه شکل قانون به خود گرفته و باید اجرا شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنابراین طبق روال قانونی، به نظر می‌رسد بحث‌هایی که آقای احمدی‌نژاد در نامه‌اش به نمایندگان مطرح کرده جایگاه قانونی ندارد و اگر رئیس جمهور یک قانونی را نمی‌تواند اجرا کند، این مسیر خودش را برای اصلاح قانون دارد.

نماینده مردم اردستان در خانه ملت، خاطرنشان کرد: اگر در اجرای قانون اختلاف‌نظری بین روسای قوای سه‌گانه وجود داشته باشد مسیر حل اختلاف در قانون  اساسی مشخص شده و شخص مقام معظم رهبری آن اختلافات را حل می کند و دیگر نامه‌نگاری به نمایندگان جایگاهی ندارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موارد مطرح شده در نامه رئیس جمهور به نمایندگان، اظهار کرد: بسیاری از مواردی که در این نامه مطرح شده دارای مشکلاتی است و حالت توهین به روسای قوه مقننه و قضائیه و کل مجلس دارد.

وی با بیان اینکه در شرایطی که کشور نیاز به وحدت دارد، طرح کردن مسائل اختلاف انگیز به نفع کشور نبود، خاطرنشان کرد: این کار درستی نبود که رئیس جمهور در ساعات پایانی کار مجلس، با ارسال نامه به نمایندگان، عملکرد برخی ارکان کشور را زیر سوال ببرد.

طباطبایی‌نژاد با اظهار اینکه بهتر است موارد اختلافی در جلسات میان روسای قوای سه گانه حل شود، افزود: به نظر من طرح کردن چنین مسائلی از سوی رئیس جمهور نتیجه ای جز اختلاف ندارد و من طرح این مسائل را به نفع کشور نمی دانم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet