حلول ماه ربیع الاول
1389/11/06 10:15:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی:

بورس نفت با حضور بخش خصوصی معنادار می‌شود

**عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به در خواست رییس جمهور مبنی بر راه‌اندازی بورس نفت، تاکید کرد: بورس نفت زمانی معنا پیدا می‌کند که بخش خصوصی وارد معاملات نفتی شود.

"اسدالله قره خانی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با تاکید بر اینکه ایران پتانسیل خوبی برای راه‌اندازی بازار بورس نفت دارد، تصریح کرد: در حال حاضر بخش خصوصی در خرید، فروش و ثبات نفت و گاز جایگاهی نداد و به همین دلیل نمی توانیم در بازار نفتی موفق عمل کنیم.

نماینده مردم علی آباد کتول ایجاد بورس نفت رقابت داخلی ایجاد می‌شود، افزود: با راه اندازی این بازار، سرمایه‌ گذاران داخلی و افرادی که می توانند در بورس حضور فعال داشته باشند جذب خواهند شد و نه تنها بازار رقابتی در داخل ایجاد می شود بلکه رقبای خارجی نیز فرصت ارزیابی و حضور پیدا خواهند کرد.

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه بورس نفت با حضور بخش خصوصی معنا پیدا می‌کند، گفت: در مرحله اول راه اندازی بورس نفت، باید اجازه دهیم بخش خصوصی به این بازار راه پیدا کند و پس از آن قوانینی در نظر گرفت تا معاملاتی شفاف صورت گیرد.

به گفته این نماینده جمهوری اسلامی ایران با توجه به قدمت و جایگاهی که در سازمان تولید و صادرکننده نفت - اوپک - دارد و در زمینه صادرات در جهان جایگاه والایی به خود اختصاص داده است، پتانسیل خوبی برای راه ندازی نه تنها بورس نفت، بلکه بورس گاز و پتروشیمی دارد.

به اعتقاد  قره خانی ایران با توجه به پتانسیلی که دارد باید پیش از این نسبت به ایجاد بازار بورس نفتی اقدام می‌کرد.

نماینده مردم علی آباد کتول با تاکید بر اینکه راه اندازی بازار بورس نفت، گاز و پتروشیمی  برای کشور ضروری است، ادامه داد: باید بستر، نرم افزار و قوانینی لازم برای اینگونه بازارها در نظر گرفته شود تا اجازه دهیم بخش خصوصی نیز در کنار دیگر بخش ها و نهادهای دولتی در بورس حضور پیدا کند تا این بازار  به معنای واقعی بورس فعال شود.

وی با بیان اینکه ریاست ایران در اوپک در خصوص بازار بورس ایران می تواند نقش کاتالیزور را داشته باشد، تصریح کرد: ایران اعتبار خود را برای بورس از ریاست اوپک کسب نکرده است بلکه ما به قدمت 102ساله در زمینه تولید و صادرات نفت و گاز و جایگاه دومی در گاز و سومی در نفت  اعتبار و جایگاه والایی در جهان کسب کرده ایم و به همین دلیل می توانیم بورس نفتی موفق راه انداز کنیم با این وجود ریاست اوپک می تواند نقش کاتالیزور را داشته باشد و سرعت راه اندازی بورس را افزایش دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet