حلول ماه ربیع الاول
1389/11/06 11:20:00
سرویس سیاسی
نصیری‌قیداری با اشاره به نامه احمدی‌نژاد به نمایندگان:

اینگونه مکاتبات به صلاح نظام و کشور نیست

**نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، نامه‌نگاری و مکاتبات احمدی‌نژاد به مجلس را به صلاح نظام و کشور نداست و تاکید کرد: همراهی مجلس با دولت طبق قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس است و اگر دولت بیش از این انتظار دارد، تجربه تلخ تاریخ که همان دیکتاتوری است تکرار می‌شود.

"سعدالله نصیری‌قیداری" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به نامه "محمود احمدی‌نژاد" که در آن از برخی تصمیمات مجلس در ارجاع برخی موضوعات به مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کرده بود، اظهار کرد: مواردی که ایشان در این نامه ذکر کرده است، از نظر قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس وجاهت قانونی ندارد؛ اما مقام معظم رهبری که نگهبان نظام هستند هر زمان که احساس کنند مشکلی در مورد مصوبات مجلس وجود دارد، با درایت هوشمندانه آن را حل می‌کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با تاکید براینکه نیازی به نامه‌نگاری و گله از مجلس وجود نداشت، افزود: ما نمایندگان و احمدی‌نژاد به راحتی به یکدیگر دسترسی داریم و نمایندگان به طور مداوم با معاون پارلمانی قوه مجریه و وزرا در ارتباط هستند، بنابراین به مکاتبه و گذاشتن آثار مکتوبی که به صلاح کشور نیست، نیازی نداریم.

وی اضافه کرد: به نظر می‌آید دولت و مجلس از نظر ارتباط مشکلی نداشته باشند و به راحتی می‌توان از طریق گفت‌وگو این‌گونه مسائل را حل کرد.

نصیری‌قیداری با بیان این مطلب که معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری و همکارانشان در تمام جلسه‌های کمیسیون تلفیق و مراحل بررسی برنامه پنجم حضور داشتند، گفت: ما پس از وقت و کار زیادی که صرف بررسی برنامه پنجم کردیم، احساس شد که رییس جمهوری از روند بررسی برنامه نگران است، در همین رابطه کارگروهی خدمت مقام معظم رهبری رفتند و ایشان هم بر ایجاد تعامل و همکاری تاکید کردند.

وی با اشاره به اینکه مجلس بر اساس توصیه و تاکید رهبر انقلاب نظر دولت را تامین کرد، افزود: مشخص است که احمدی‌نژاد در ارتباط با مجمع تشخیص مصلحت نظام مشکل دارد، طبق قانون اساسی رییس جمهوری باید حضور فعالی در مجمع داشته باشد؛ اما اگر ایشان در نشست‌ها مجمع حضور می‌یافت به طور قطع مشکلی به وجود نمی‌آمد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس، به تعیین رییس بانک مرکزی اشاره کرد، و گفت: مجلس تاکید دارد که بانک مرکزی بانک حاکمیت است نه بانک دولت و به همین دلیل نظارت مجلس نیز ضروری است؛ اما مجمع نظر دولت را پذیرفت  و حتی ما احساس کردیم که نظر مجمع بیشتر به سمت و سوی دولت است تا مجلس.

وی ادامه داد: آیا ما نیز باید نامه‌ای را به دلیل تامین نشدن نظر مجلس به مجمع و رییس جمهوری می‌نوشتیم؟ این‌گونه نامه‌نگاری‌ها به طور قطع برای نظام هزینه دارد و تا زمانی که راهی به عنوان گفت‌وگو وجود دارد دیگر نیازی به نامه‌نگاری نیست.

به گفته این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، مصوبات مجلس با نظر 290 نماینده به تصویب می‌رسد که برخی از آنها طرفدار دولت هستند و برخی دیگر سلایق دیگری دارند؛ اما همیشه مجلس با دولت بوده است و در چارچوب قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس دولت را همراه کرده است.

نصیری همچنین تاکید کرد: شورای نگهبان نیز در تمام موارد ناظر بر تصمیمات مجلس بوده است و تمام نظرهای مجلس در مورد برنامه پنجم توسعه بر اساس قانون اساسی است.

رییس جمهوری روز دوشنبه طی نامه‌ای به نمایندگان مجلس به موضوع تغییرات لایحه برنامه پنجم توسعه پرداخته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet