خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/11/06 12:21:00
سرویس اقتصادی
فرهمند عنوان کرد

انتقال آب؛ مهم‌ترین دستاورد سفر دولت به استان یزد

**نماینده ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی درباره سفر سوم هیأت دولت به استان یزد گفت: مهمترین دستاورد این سفر، بحث انتقال آب به استان یزد است که کارگروهی در این زمینه تشکیل شد.

"کاظم فرهمند" در گفتگو با هفته‌نامه "بشارت نو" یزد گفت: ما 29 و 30 دی ماه - اواخر هفته گذشته- میزبان رئیسجمهور و هیأت دولت در استان یزد بودیم. در این سفر، هر یک از وزرا به یکی از شهرستانها اعزام شدند. در این مأموریت، یک جلسه شورای اداری برگزار شد که اگر طرح یا پروژهای قابل افتتاح یا کلنگ زنی بود، این کار با حضور وزرا انجام شد. همچنین وزرا با تعدادی از شهروندان گفتوگو کردند و به مشکلات و سؤالات ایشان پاسخ دادند.

وی افزود: در حوزه انتخابیه بنده، آقای بهبهانی وزیر راه در خاتم، آقای حاجیبابایی وزیر آموزش و پرورش در بهاباد، آقای خلیلیان وزیر جهادکشاورزی در مهریز، آقای عباسی وزیر تعاون در ابرکوه و آقای محمدزاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بافق حاضر شدند.

 او ادامه داد: رهاورد این سفر، شامل مجموعه پروژه‌های فرهنگی بود که طبق برآورد آنها، 125 میلیارد تومان بودجه فرهنگی برای پنج سال اختصاص یافت. اکثر این پروژهها کلی و استانی بود که بیشتر مربوط به سازمان تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، بنیاد شهید و امور ایثارگران، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانههای عمومی و. . . بود. فرهمند اضافه کرد: علاوه بر مصوبات فرهنگی، حدود 260 طرح و پروژه در این سفر مصوب شد که بیشتر در ارتباط با طرحهای عمرانی، کشاورزی، صنعتی و جاده بیمارستان و تسهیلات بانکی بود.

این نماینده اظهارداشت: عمدهترین مصوبهای که در این سفر برای یزد تصویب شد، بحث حل مشکل آب استان بود. برای این منظور، کارگروهی به دستور رئیسجمهور تشکیل شد. این کارگروه که در کشور برای اولینبار در استان یزد تشکیل شده، شامل وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صنایع و معادن، وزیر اقتصاد و دارایی، معاون برنامهریزی و نظارت راهبردی رئیسجمهور، استاندار، رئیس بانک مرکزی و یکی از نمایندگان استان به معرفی مجمع استان است.

وی توضیح داد: این کارگروه با جلسات خود راههای تأمین آب استان را بررسی میکند و منابعی که میتوان از آنها آب را به شهرستانهای مختلف انتقال داد، شناسایی میکند. این منابع میتواند خلیج فارس و دریای خزر باشد. با توجه به اینکه بزرگترین مشکل و معضل ما در استان، بحث آب در حوزههای آب آشامیدنی، صنعتی و کشاورزی است، پیگیری این مصوبه میتواند نقش بسیار بزرگی در توسعه استان داشته باشد. البته باید توجه کرد که جلسات این کارگروه به طور دائم تشکیل شود و مصوبات آن قابل اجرا باشد تا هرچه سریعتر تصمیم مناسبی برای این کار گرفته شود و اعتبار لازم و بدون قید و شرط برای اجرای مصوبات آن تأمین شود.

نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی درباره مصوبات سفر در این حوزه گفت: در جلسه هیأتدولت، علاوه بر طرحهای پیشنهاد شده برای کشاورزی، چند مصوبه جدید هم اضافه شد که اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی و مرمت قنوات و اجرای طرحهای پوشش انهار به مدت پنج سال از آن جمله است.

وی ادامه داد: همچنین یک میلیون هکتار زمین برای تأمین سفرههای آب زیرزمینی در اختیار آبخیزداری قرار گرفت، ضمن اینکه قرارشد دولت برای مدت پنج سال، 50 درصد هزینه طرحهای آبیاری تحت فشار و مدرن را به طور بلاعوض پرداخت کند. ضمناً بررسی مسائل خشکسالی و ساماندهی وامهای کشاورزی هم جزو مصوبات دیگر این سفر بود.

فرهمند خاطرنشان کرد: در زمینه صنعت، با توجه به اینکه بعضی از صنایع، از جمله پتروشیمی، فولاد و... نیاز به تسهیلات ارزی دارد، تسهیلات ارزی مورد نیاز این پروژهها نیز در هیأت دولت تصویب شد.

این نماینده به کاهش تعرفه واردات پنبه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از کارخانجات نساجی در یزد، به دلیل بالا بودن تعرفه واردات پنبه با افزایش هزینه روبهرو بودهاند، در این سفر مصوب شد که تعرفه واردات پنبه پایین بیاید تا مشکل این کارخانجات حل شود.

نماینده پنج شهرستان استان یزد همچنین تأکید کرد: اجرای طرحهای فرهنگی در برخی شهرستانها، توسعه دانشگاهها و احداث و توسعه بیمارستانها در برخی شهرستانها از دیگر مصوبات هیأت دولت بود. در حوزه راه نیز احداث جاده بافق- کوه بنان، مطالعه جاده مروست به خِبر و تسریع در احداث راهآهنهای موجود در استان از مصوبات دیگر بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet