خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/11/06 11:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نایب رییس کمیسیون فرهنگی:

سازمان میراث فرهنگی خلأ‌های قانونی را برای حفظ بناها به مجلس معرفی کند

**نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر برای حفظ بناهای تاریخی به پشتوانه‌های قانونی نیاز است، سازمان میراث فرهنگی باید خود حرکت و خلأ‌های قانونی را به مجلس معرفی کند.

احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که بناهای تاریخی مانند فضای سبز هستند، بیان کرد: یکسری از بناها به‌طور ویژه مشخص می‌شوند که باید نگهداری شوند. اگر در این راستا، به پشتوانه‌ی قانونی نیاز است، دولت باید لایحه‌ی آن را به مجلس آورد تا به‌صورت قانونی مانند فضاهای سبز به‌شکل مشخص و مصداقی بناهایی را که ویژگی خاص دارند، حفظ کنیم.

او گفت: ما این ممنوعیت را برای بسیاری از بناهای تاریخی که واقعا ارزش خاصی دارند و باید حفظ شوند، قائل می‌شویم، زیرا ممکن است آیین‌نامه‌ها با حکم دادگاه منتفی شوند، ولی در این‌باره خود سازمان میراث فرهنگی باید حرکت کند و خلأ‌های قانونی را به مجلس معرفی کند تا مرتفع شوند.

دستغیب هم‌چنین درباره‌ی تعارضی که بین مالکیت خصوصی و عمومی درباره‌ی بناهای تاریخی وجود دارد، اظهار کرد: یکی از عملکرد‌های اشتباه سازمان میراث فرهنگی در طول این مدت این بوده که قضیه را بسیار باز گرفته و روی تعداد زیادی از بناهای کشور دست گذاشته و طبیعتاً نتوانسته است آن‌ها را مدیریت کند.

نماینده‌ی مردم شیراز در خانه‌ی ملت ادامه داد: ‌آن تعداد از بناهای تاریخی که شاخص هستند، به‌طور طبیعی در اختیار دولت قرار دارند و به خریدن آن‌ها نیاز نیست. نکته‌ی مهم نگهداری و مراقبت از این آثار است که این برون‌سپاری مانعی ندارد و سازمان میراث فرهنگی می‌تواند نظارت کند.

او افزود: درباره‌ی بناهایی که در اختیار مردم هستند و در بافت‌های تاریخی قرار دارند، از آنجا که خریدن همه‌ی آن‌ها بسیار دشوار و نامعقول است، باید شرایطی را فراهم کنیم که برای مالکان این بناها، ارزش افزوده داشته باشد. این شرایط شامل مجوز‌هایی برای تغییر کاربری به شرط آسیب نرسیدن به بناها، ارائه‌ی تسهیلات و مجوزهای لازم می‌تواند باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet