عید سعید فطر
1389/11/06 12:37:00
سرویس اقتصادی
مرادنیا:

تأخیر دولت در ارائه بودجه غیرموجه است

**برنامه بودجه سال ۹۰ طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ‌باید ۱۵ آذرماه به مجلس ارائه می‌شد اما به دلیل بررسی‌های برنامه پنجم، فرصتی به دولت داده شد اما این فرصت به بیش از ۵ روز رسیده و هنوز برنامه به مجلس تحویل نشد.

از طرفی شورای نگهبان با تشکیل وزارت ورزش و جوانان موافقت کرده است به همین دلیل  هفته‌نامه "سوران" کردستان گفت‌وگویی را با "بهمن مرادنیا" نماینده مردم بیجار صورت داده که می خوانیم.

آیا با تشکیل وزارت ورزش و جوانان این دو سازمان، ساماندهی میشوند؟

مجلس قصد ساماندهی سازمان ملی جوانان و تربیت‌بدنی را داشته و قطعاً با تشکیل چنین وزارتخانه‌ای چارچوب‌ها معین و نظارت مجلس بر امور افزایش پیدا خواهد کرد، به نظر من تشکیل وزارت ورزش و جوانان موجب افزایش قانونمندی می‌شود.

چرا مجلس به فکر تشکیل وزارت ورزش و جوانان افتاد؟

دیدگاه‌های مختلفی وجود داشت و عملاً نظارتی روی دستگاه تربیت‌‌بدنی محسوس نبود، حتی یک‌بار تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی به تصویب رسید به هر حال یک حوزه گسترده‌ای از افراد جامعه را دربرمی‌گیرد که اگر بی‌نقص عمل کند به نوعی مسائل و مشکلات جوانان حل خواهد شد و در صورت بی‌نظمی مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

اکثریت نمایندگان تمایل به سؤال از رئیس‌جمهور به دلیل عملکرد سازمان تربیت‌بدنی نداشتند به همین دلیل این وزارتخانه شکل گرفت تا در درجه اول نظارت و نظام‌بندی در آن حاکم و در صورت نیاز از وزیر مربوطه سؤال یا استیضاح صورت گیرد.

تــأخیر در ارائه برنامه بودجـه سال 90 به چه دلیل است؟

دلیل خاص دیگری وجود ندارد و تأخیر دولت در ارائه بودجه غیرموجه می‌باشد. از طرفی برنامه نیز عملاً به تصویب رسید. البته به جز یک ماده که در شورای نگهبان در حال بررسی است. هرگونه بی‌توجهی در تبعیت از قانون بی‌حرمتی و تأخیر دستگاه‌ها در ارائه بودجه خود نیز نوعی بی‌قانونی و بی‌نظمی محسوب می‌شود.در فصل ارائه بودجه سال 90 به مجلس، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها تازه به فکر ارائه نظرات و دیدگاه و بودجه خود افتاده‌اند این در حالی است که این عملکرد باید در ابتدای نیمه دوم سال مورد ارزیابی قرار گرفته و عملی می‌شد. به هر صورت کندی در عملکرد دستگاه برای ارائه بودجه خود دلیل اصلی تأخیر است و دلایل دیگر که ذکر می‌شود بهانه‌ای بیش از سوی دولت نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet