خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/11/06 13:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کوهکن:

نامه رییس جمهور از لحاظ قانونی پاسخ دارد

**یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که «نامه رییس‌جمهور به تعداد نمایندگان و به اسم آنان صادر و ظهر روز شنبه تحویل آنان شد» این نامه را از ابعاد سیاسی و حقوقی قابل پیگیری دانست.

محسن کوهکن در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: نامه رییس‌جمهور را یکبار مطالعه کردم و تصمیم دارم یکبار دیگر با دقت بیشتری بخوانم. آقای احمدی‌نژاد در خصوص اختیارات مجلس و مجمع تشخیص و روند طی شده در بررسی لایحه برنامه پنجم و سایر مسائل استدلال‌هایی داشته است که از جنبه حقوقی جای بحث و بررسی دارد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصادیق مطرح شده از سوی احمدی‌نژاد، گفت: مطالبی از سوی ایشان مطرح شده که از جنبه حقوقی قابل پاسخ است به عنوان نمونه اختیار مجلس برای اعلام جنگ و رد آن از سوی شورای نگهبان و تصمیم‌گیری مجمع تشخیص، قابل بررسی است. پاسخ به این نامه باید قانونی، برادرانه و منطقی باشد.

وی افزود: پاسخ نمایندگان به نامه بستگی به استنباط و برداشت آنان از مسائل مطرح شده در آن دارد. ممکن است یک نماینده حقوقدان مجلس آن را نقد کند یا پاسخی محترمانه بدهد ولی بطور کل در مجلس عرف است که موضوع یا مطالبه‌ای که از حالت فردی خارج شده و از جنبه عمومی فراتر رفت، در ساز و کار جمعی قرار می‌گیرد البته بخش عمده‌ای از نامه انتقاد از عملکرد دکتر لاریجانی است که پاسخ بر عهده ایشان است.

کوهکن با بیان این‌که نمایندگان درباره نامه رییس‌جمهور در اولین روز کاری مجلس اظهار نظر خواهند کرد، افزود: بنده نمی‌پسندم در شرایطی که اتحاد، اتفاق و حمایت از یکدیگر در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ضروری است به طرح مباحثی پرداخته شود که در داخل، نیروهای متدین احساس انشقاق در جریان اصولگرایی کنند و دشمنان انقلاب نیز به طمع افتاده و آن را دستمایه خوبی برای گل‌آلود کردن آب و گرفتن ماهی مقصود کنند.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که اگر جای احمدی‌نژاد بودم این نامه را نمی‌نوشتم، گفت: بنده اگر جای ایشان بودم اعتراضم را به جای نامه به شکل دیگری مطرح می‌کردم. معتقدم کشور بیش از هر زمانی به اتحاد و همبستگی و تعامل روسای سه قوه نیازمند است.

نماینده مردم لنجان در خانه ملت، پاسخ به بخش‌هایی از نامه رییس‌جمهور که جایگاه مجمع تشخیص را زیر سوال برده است برعهده اعضای آن دانست و افزود: ترکیب و وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده و فرامین ایشان فصل‌الخطاب اعضای مجمع و دیگر مسوولان نظام است. با شناختی که داریم، آقایان مشروعیت کار و مسیرشان را در رضایت آقا می‌دانند، هرچند که امکان دارد در موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرها سخنانی بیان شود که شنوندگان برداشت‌های دیگری کنند. این‌گونه استنباط‌ها هرگز نمی‌تواند افراد را متهم به نقض فرامین و دستورات مقام معظم رهبری کنند.

وی یادآور شد: اگر قرار بر تحلیل عملکرد افراد با این نگرش باشد بحث معاون اولی آقای مشایی پیش می‌آید و نظر مقام معظم رهبری به خاطر می‌آید که بی‌توجهی به نظر آقا چند روز به درازا کشید، آیا باید روی رییس‌جمهور خط قرمز کشید یا ممکن است آقا سخنی بیان کنند و عده‌ای استنباط کنند که مثلا قوه قضاییه خلاف نظرات مقام معظم رهبری عمل کرده است و روی آن خط قرمز کشید.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، سنجش خلوص افراد بر اساس معیارهای فردی و اعلام نظرات شخصی در خصوص میزان تبعیت افراد از فرامین مقام معظم رهبری را زیبنده افراد ندانست و تصریح کرد: بارها و بارها از زبان دکتر لاریجانی در جلسات هیات رییسه شنیده‌ام که هر آنچه آقا بگویند برای ما فصل‌الخطاب است و همان مسیر را دنبال خواهیم کرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، با یادآوری یکی از مصوبات مجلس و اصلاح آن بر اساس توصیه مقام معظم رهبری، گفت: پس از تصویب مصوبه کاهش تعرفه واردات خودرو در مجلس استنباط این بود که حضرت آقا نظری غیر از آن دارند، نمایندگان نیز در اولین جلسه پس از تعطیلات نوروز در قالب طرحی، نظر مقام معظم رهبری را تامین کردند. این مسائل نقاط بسیار روشنی در عملکرد مجلس است که متدینین جامعه باید از آن مطلع باشند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این‌که مجلس یک مصوبه‌ای را تصویب کند بعد آقای احمدی‌نژاد جایگاه و عملکرد مجلس را زیر سوال ببرد، اقدام درستی نیست، عکس آن نیز صادق است این‌که رییس‌جمهور تصمیمی اتخاذ کند و نظر شخص من نماینده این باشد که عملکرد رییس‌جمهور خلاف نظرات رهبری است، این کار نیز درست نبوده و به صلاح نیست.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، زیر سوال بردن جایگاه مراجع قانونی کشور را به ضرر نظام دانست و افزود: افراد حتی از به زبان آوردن این‌که خدای ناکرده یکی از مسوولان نظام مطابق فرامین مقام معظم رهبری عمل نکرده یا قوه‌ای نظر ایشان را نادیده می‌گیرد، باید پرهیز کنند. در مخیله روسای قوا تمکین نکردن از فرامین رهبری، نمی‌گنجد.

نماینده مردم لنجان در خانه ملت، به نمایندگان مجلس برای پاسخ به نامه رییس‌جمهور این چنین پیشنهاد داد: خواهشم از همکاران این است که شئونات و جایگاه افراد را مراعات کنند. باید حرمت و جایگاه قوای سه گانه حفظ شود. تضعیف رییس‌جمهور، تضعیف رییس مجلس است. تضعیف رییس مجلس، تضعیف رییس قوه قضاییه است. تضعیف رییس قوه قضاییه، نیز تضعیف رییس‌جمهور است.

وی افزود: پاسخ به نامه باید با ادبیاتی محترمانه، برادرانه و خیرخواهانه باشد البته استدلال و منطق باید رویکرد اصلی هر اظهارنظری باشد. افکار عمومی هیچ‌گاه از بحث‌هایی که مبنای قانونی و اخلاقی دارد، خسته نمی‌شود بلکه از آن نیز استقبال می‌کند اما گاهی مشاهده می‌شود افراد حرف حقی را با ادبیات ناحق بیان می‌کنند که زیبنده افراد و نظام نیست.

کوهکن هم چنین گفت: بی‌پاسخ گذاشتن نامه احمدی‌نژاد توهین به وی محسوب می‌شود از این رو باید بخش‌هایی از نامه که نیاز به پاسخ دارد یا اطلاعات نادرستی در آن درج شده، استخراج شود و با استدلال منطقی و برادرانه به اطلاع رییس‌جمهور برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet