حلول ماه ربیع الاول
1389/11/04 18:02:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

نظر یک نماینده مجلس در مورد نامه رییس‌جمهوری

**یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: نامه دردمندانه و دلسوزانه رییس جمهوری خطاب به نمایندگان مجلس در دفاع از قانون اساسی به عنوان سنگ بنای نظام اسلامی و منشور ملت است.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس از اعمال تغییرات خلاف قانون اساسی و مخدوش شدن اختیارات مصرح دولت در مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کرده است.

سید محمد جواد ابطحی در گفت و گو با ایرنا تغییرات صورت گرفته از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام در لایحه برنامه پنجم توسعه را برخلاف قانون اساسی دانست و افزود: مجمع تشخیص مصلحت نمی تواند قانون اساسی را تغییر دهد چرا که اصل 77 قانون اساسی تغییر این قانون را نیازمند فرمان رهبری و تشکیل شورای بازنگری و نهایتاً رفراندوم و همه‌پرسی از مردم دانسته است.

وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رییس جمهوری در پاسداشت قانون اساسی سوگند خورده اند و همه ارکان نظام موظفند در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند.

نماینده مردم خمینی شهر در خانه ملت خاطرنشان کرد: این که یک قوه یا یک نهاد دیوار کوتاهی را پیدا کند و هر زمان که خواست از آن عبور کند نه برای آن قوه جایگاهی خواهد ماند و نه اعتباری برای قانون اساسی.

وی با اشاره به این که مصوبات مجلس باید در چارچوب قانون اساسی باشد و از این منظر مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد اظهار داشت: امروز این موضوع باب شده و به رویه معمولی در مجلس تبدیل شده است که چون برخی اصول قانون اساسی مطابق میل و تفکر عده ای نیست آن را به مجمع می فرستند تا آن را تایید کند که عملا در این سازوکار قانون اساسی زیر پا گذاشته می شود.

ابطحی افزود:‌ نگرانی رییس جمهوری در این زمینه، نگرانی مقام معظم رهبری و دیگر دلسوزان نظام نظیر حقوقدانان منصف نیز هست چرا که در این فرایند قانون اساسی اعتبار خود را از دست می دهد و مورد بی مهری قرار می گیرد.

وی خطاب به این گروه خاص گفت: حساب آقای احمدی نژاد و دولت وی را در تصمیم گیریها جدا کنید و تصور کنید دولت بعدی دولت شماست، حال آیا باید همین طور عمل کرد؟ و به کدامین مصلحت، بانک مرکزی باید از زیرمجموعه قوه مجریه خارج شود؟ که البته آنها پاسخ قانع کننده ای ندارند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با انتقاد از عملکرد علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در روند تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: در حالی که بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، تذکر قانون اساسی مقدم بر هر بحث دیگری در مجلس است، آقای لاریجانی اجازه طرح تذکر قانون اساسی به آقای اسماعیلی در خصوص مصوبه مجلس در ارتباط با بانک مرکزی را نداد.

وی با طرح این پرسش که چرا باید از رهبری هزینه کرد؟ گفت: دوستانی که ولایت مدار هستند و به تبعیت از رهبری التزام دارند باید بیشتر از بقیه به نصایح معظم له توجه کنند و موضوعی را که در قانون اساسی منع شده با اهرم مجمع تشخیص به نتیجه مورد نظر خود نرسانند که البته این موضوع نه به صلاح مملکت است و نه در آینده به صلاح افرادی که این روند را دنبال می کنند.

ابطحی در ادامه با تاکید بر این که تشخیص مصلحت در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید بر اساس مصالح نظام و جامعه صورت گیرد و نه یک سلیقه و تفکر خاص سیاسی اظهار داشت:‌ مجمع برای امور واقعا استثنایی تشکیل شده است و این که مجمع را به قوه قانونگذار در کنار مجلس تبدیل کنیم نه مراد مردمی بوده که به قانون اساسی رای داده اند و نه مراد امام و رهبری؛‌ اما متاسفانه به سمتی پیش می رویم که مجمع هم به عنوان قوه قانونگذار تلقی می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet