خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/15 12:39:00
سرویس صحن

توکلی خواستار غیر علنی شدن جلسه امروز مجلس شورای اسلامی شد

احمد توکلی در تذکر آیین‌نامه‌ای و با استناد به ماده‌ی ۱۰۳ آیین‌نامه‌ی داخلی مجلس خواستار غیر علنی شدن جلسه‌ی امروز مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، احمد توکلی در تذکر آیین نامه دیگری جهت تشکیل جلسه غیر علنی برای بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی کشور گفت: بنده یکی از کسانی هستم که چقدر تلاش کرد برخی مطالب اصلا مطرح نشود.

وی افزود: آقای کردان می داند که من چقدر تلاش کردم برخی مسایل که اساس دارد یا ندارد و به کلی طرح آن را نیز غلط می دانم پیش نیاید لذا از اشاعه برخی امور بیزارم و در شان مجلس نیز نمی دانم.

وی با خواندن ماده 103 آیین نامه خطاب به کواکبیان گفت: تشخیص شروع جلسه غیر علنی نه به عهده رئیس مجلس است و نه هیات رئیسه، بلکه در صورت اضطرار که رعایت امنیت کشوری ایجاب کند به تقاضای کتبی رئیس جمهور یا یکی از وزرا یا ده نفر از نمایندگان جلسه غیر علنی تشکیل می شود.

وی گفت: این روشن است که شما (رئیس مجلس) هیچ اختیاری ندارید.

توکلی خطاب به لاریجانی ادامه داد: شما اختیاری برای تشخیص ندارید. تشخیص آن به عهده مجلس است؛ ممکن است مجلس پس از اینکه ادله طراحان را شنید بگوید شما اشتباه می کنید. مجلس می تواند تشخیص دهد که آیا این مساله به امنیت کشور لطمه می زند یا خیر. اگر دو سوم نمایندگان تشخیص دادند که لطمه می زند جلسه غیر علنی ادامه پیدا می کند اگر تشخیص دادند که لطمه نمی زند طراحان نیز تابع قانون هستند. ما حق قانونی خود را می خواهیم.

نماینده تهران گفت: شما حق اعمال قدرت بر نظر 10 نفر را ندارید.

لاریجانی نیز تذکر وی را وارد ندانست و گفت: تذکر شما را نمایندگان توجه کردند. از نظر بنده هم قانون اساسی ماده 69 کاملا روشن است. بنده نیز برای اطلاع شما یکبار دیگر چند نکته از آن را می خوانم: در شرایط اضطراری در صورتی که رعایت امنیت کشور ایجاب کند، وقتی شرایط اضطراری بود به تقاضای شما عمل می شود.

وی افزود: از شما سوال می کنم چه شرایط اضطراری وجود دارد؟ تشخیص اینکه شرایط اضطراری وجود دارد در وهله اول به عهده هیات رئیسه است. ما اصلا شرایط اضطراری نداریم. مشکل امنیتی نیز نخواهیم داشت آقایان مطلبی دارند ادله ای بگویند.

لاریجانی ادامه داد: یک حد عرفی و عقلانی از شرایط امنیتی باید وجود داشته باشد تا رئیس مجلس بپذیرد اما این وجود ندارد. شرایط بسیار عادی است بطور طبیعی نیز وزرا آمدند. اگر دوستان می خواهند شرایط را غیر عادی کنند ما باید متقاعد شویم و بعد بتوانیم در مجلس به رای بگذاریم. لذا تذکر وارد نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet