هدر موبایل
1387/05/16 12:08:00
سرویس صحن
زاکانی در تذکر آیین نامه ای:

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی با تخلف از آیین نامه همراه بود

علیرضا زاکانی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی با تخلف از آیین نامه همراه بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نماینده تهران نسبت به نحوه اجرای آیین نامه توسط هیات رئیسه در جلسه روز گذشته و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی انتقاد کرد و گفت: اگر این روال در مجلس رویه شود سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

وی گفت: روز گذشته تخلف آشکار و عدول از مواد آن مشاهده شد و رئیس جلسه از قسمی که براساس ماده 17 یاد کردند عدول نمودند.

وی با بیان اینکه اینگونه موارد را در گذشته نیز مشاهده کردیم، تصریح کرد: در گذشته گمان می کردیم عدم ورود به آیین نامه و شروع کار باعث این حرکات است اما کم کم به این نتیجه داریم می رسیم که نسبت به آیین نامه جفا می شود و نسبت به نمایندگان تضییع حق صورت می گیرد و اگر بخواهد این موضوع باب شود سنگ روز سنگ در این مجلس بند نمی شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با استناد به ماده 190تصریح کرد: این ماده می گوید نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه و هر وزیر در برگه های جداگانه ثبت نام می نمایند.

وی گفت: دیروز پس از نماز صبح عده ای از نمایندگان اینجا حاضر شدند و ثبت نام کردند و در ساعت 7 صبح زمانی که برگه های رسمی آمد توافق کردند و آن لیست را وارد کردند و به نوعی دقیقا نسبت به مفاد آیین نامه عمل شد. اما متاسفانه هیچ کجای آیین نامه نیامده که قرعه کشی کنند اینجا اجتهادی صورت گرفت فراتر از آیین نامه و تخلفی آشکار نسبت به اجرای آیین نامه انجام شد.

زاکانی نکته دوم تذکر خود را همین ماده 190 بیان کرده گفت: اگر قرعه کشی انجام شد باز به این قرعه کشی پایبند نبودند به خصوص اینکه درباره وزیر کشور، بهمن محمدی و دلق پوش از قرعه کشی بیرون آمدند اما به جای آقای محمدی آقایان بروجردی و کوهکن صحبت کردند.

وی گفت: بنده از هیات رئیسه سوال کردم که علت چیست که اینجا مجددا از آیین نام عدول شده است زیرا در آیین نامه آمده که هر یک از نمایندگان حق دارند تمام یا قسمتی از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهند.

اظهاراتی که هیات رئیسه داشت این بود که وقتی نماینده ای وقت خود را به فرد دیگری می دهد آن فرد نیز وقت خود را تقسیم کرده که این رویه با روح و اصل آیین نامه مخالفت دارد و اگر چنین باشد 100 نفر می توانند از وقت یکدیگر استفاده کنند و تقسیم بندی به ضریب 2 صورت می گیرد و اساسا مخالفت با اصل آیین نامه صورت می گیرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس به تقاضای غیر علنی کردن جلسه روز گذشته اشاره کرد و گفت: رویه این اقدام کاملا معلوم است؛ در حقیقت وقتی رئیس جمهور یا یک وزیر و یا 10 نماینده تقاضای غیر علنی کردن جلسه را می کنند و به طبع آنجا یکی از نمایندگان یا درخواست کننده توضیح می دهد، یک مخالف صحبت می کند و دو سوم نمایندگان برای اینکه جلسه غیر علنی شود رای می دهد که ما تخلف از آیین نامه را شاهد بودیم که رئیس جلسه گفتند تشخیص رئیس نیز ملاک است اما ما در آیین نامه این موضوع را نمی بینیم.

نماینده تهران با تاکید بر اینکه ما هم خواندن و نوشتن بلد هستیم و آیین نامه خوانده ایم و حضور در مجلس را تجربه کرده ایم، اظهار داشت: امر بدیعی در حال صورت گرفتن است آنجا که رئیس حق دارد آیین نامه نسبت به آن صراحت دارد. ماده 181 و 182 شاهد مثال بنده است که برای تشخیص رئیس مجلس موضوعیت قائل است، اما در ماده 103 جهت تشکیل جلسه غیر علنی تشخیص رئیس مجلس موضوعیت ندارد.

زاکانی گفت: خواهش می کنم اگر قرار است موردی به مجلس تحمیل شود از این موارد استفاده نشود چون اگر قرار است از این امور استفاده شود اساسا رویه مجلس راهی جز به بن بست رسیدن نخواهد داشت و خواهش می کنم هیات رئیسه که در ماده 17 قسم یاد کرده که به آیین نامه عمل کند به قسم خود پایبند باشد.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر زاکانی گفت: برداشتی که رئیس مجلس در مورد تقاضای جلسه غیر علنی داشتند موردی بود که طبیعا رئیس جلسه باید براساس برداشت و تلقی که از آیین نامه دارند عمل کنند و جناب دکتر لاریجانی بر همین اساس عمل نمود.

وی افزود: در ارتباط با قرعه کشی همانطوری که اشاره کردید ظاهر آیین نامه به ترتیب ثبت نام است اما واقع امر این است که در مجلس هفتم هم شاهد بودیم که به واسطه کثرت متقاضیانی که ثبت نام می کنند برای موافقت و مخالفت این لیست ها کاملا مخدوش می شد.

ابوترابی گفت: چون دیدیم رعایت ترتیب دست نیافتنی است ناچار رو به قرعه آوردیم در این مورد هم براساس روال چنین کردیم.

وی افزود: اگر امکان داشته باشد براساس ترتیب ثبت نام عمل کنیم باید براساس آیین نامه اینگونه حرکت کنیم اما اگر واقعا امکان انجام آن نبود و لیست ها مخدوش شد طبیعتا راهی جز قرعه کشی نیست.

ابوترابی در خصوص تقسیم وقت بین سخنرانان موافق و مخالف نیز گفت: طبق آیین نامه داخلی مجلس هر نماینده می تواند مقداری از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهد و تنها به یک نماینده وقت دهد که این موضوع را در هیات رئیسه طرح خواهیم کرد و امیدوارم بر همین اصل آیین نامه عمل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet