شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/05/16 13:15:00
سرویس صحن

ثروتی نسبت به مسکوت ماندن طرحی در کمیسیون آموزش و تحقیقات تدکر داد

ثروتی با اشاره به مسکوت ماندن طرحی در کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: اگر ۲۵ نفر از نمایندگان طرحی را امضا کنند باید در کمیسیون بررسی شود. در اینجا (آیین نامه داخلی مجلس) مطرح نشده که بار مالی دارد، ندارد، طبق قانون است یا نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد با استناد به مواد 141، 163 و 159 آیین نامه داخلی مجلس افزود: ما یک طرحی را در مجلس هفتم تهیه کرده ایم. کمیسیون آموزش و تحقیقات به دلیل اینکه مخالف بود، برخلاف قانون، این طرح را شش ماه مسکوت گذاشت اما کمیسیون اجتماعی در همان ماه اول آن را تصویب کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: زمانی که شما از حق التدریسی ها انتظار دارید که به صورت غیرقانونی در مقابل مجلس تجمع نکنند باید مجلس نیز کار غیرقانونی انجام ندهد.

وی گفت: چرا کمیسیون آموزش و تحقیقات بر خلاف نظر صریح آیین نامه اجرایی شش ماه آن را مسکوت گذاشت.

عضو کمیته اجتماعی کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: ما در مجلس هشتم آمده ایم این را ماده 141 کرده ایم .بیش از 250 امضا از نمایندگان گرفته ایم. آقایان هیات رئیسه می گویند ما باید بررسی کنیم ببینیم آیا بار مالی دارد یا خیر.

وی گفت: اگر هیات رئیسه به وظایف خودش عمل نکند ما به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایت می کنیم.

همچنین موسی الرضا ثروتی در ادامه با استناد به ماده 159 آیین نامه داخلی مجلس با اشاره به تهیه طرح ها و لوایح یک فوریتی گفت: ما یک طرح یک فوریتی تهیه کرده ایم که بیش از 40 امضا شده است و دوشنبه به اداره قوانین داده ایم، انتظار داشتیم روز گذشته یا امروز مطرح شود اما متاسفانه انجام نشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه همچنین در قسمت سوم تذکر با استناد به بند 11 ماده 23 آیین نامه داخلی مجلس گفت: روزنامه کیهان مطلبی را نوشته مبنی بر تحریف فرمایشات مقام معظم رهبری توسط رئیس جمهور چون رئیس جمهور این سخنان را از تریبون مجلس مطرح کرده اند از هیات رئیسه خواهش می کنم که به صورت شفاف این مسایل را بررسی نمایند و به اطلاع نمایندگان برسانند.

سپس ابوترابی که ریاست جلسه امروز مجلس را برعهده داشت در پاسخ به تذکر ثروتی گفت: ستوان فقرات تذکرات جنابعالی بحث ارجاع طرحی بود که شما و همکاران مرحمت نمودید. ماده 144 آیین نامه به صورت شفاف بیان داشته که رئیس جلسه مکلف است حصول کلیه طرح ها و لوایح عادی را که به مجلس تقدیم می شود با رعایت اصل 75 قانون اساسی پیگیری کند.

وی گفت: رئیس جلسه مکلف است اصول کلی طرح ها و لوایح عادی را که به مجلس تقدیم می شود را با رعایت اصل 75 که همان بار مالی است این موضوع را تشخیص و در همان جلسه یا حداکثر دو جلسه بعد اعلام نماید. یعنی اگر رئیس جلسه تشخیص داد بار مالی دارد اعلام وصول نمی کند.

وی گفت: ماده 144 آیین نامه است که شفاف است.

ابوترابی همچنین گفت: در مورد تدکر آخر شما هم در هیات رئیسه بحث خواهیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet