هدر موبایل
1387/05/16 15:35:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده سمیرم: دولت طرح تحول فرهنگی را نیز ارائه نماید

نماینده مردم سمیرم از دولت خواست در کنار دغدغه‌ةای سیاسی و اقتصادی،‌ طرحی را نیز برای تحول فذهنگی ارائه نماید.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "بهروز جعفری" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه و آرزوی توفیق آمادگی برای ورود به ماه رمضان خداوند متعال را شکرگزارم که به برکت شهدای عزیز و حسن اعتماد مردم شریف سمیرم، پادنا، وردشت، حنا و ونک توفیق خدمتگزاری در قوه قانونگذاری کشور را به من عطا فرمود.

روز خبرنگار و تجلیل از این سربازان خوشنام عرصه اطلاع‌رسانی فرصت مناسبی است تا بار دیگر ندای مظلومیت فرهنگ که تحت تأثیر مسائل اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی مورد غفلت قرار گرفته در گوش مسؤولین طنین‌انداز گردد. لازم است دولت محترم در کنار دغدغه‌های اقتصادی و سیاسی، طرح تحول فرهنگی را نیز ارائه نماید. این طرح که در راستای سند چشم‌انداز قابل تنظیم و سند فرهنگی دولت محسوب می‌گردد می‌تواند تدوین استراتژی فرهنگی، ساماندهی امور فرهنگی و ارتقاء کمی و کیفی نیروی انسانی، رسیدگی به وضعیت حقوقی و رفاهی کارکنان دستگاه‌های فرهنگی بویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که تاکنون مغفول واقع گردیده و حقوق مادی و معنوی هنرمندان و اصحاب‌رسانه و فرهنگ و آموزش و پرورش را شامل گردد.

در این راستا با عنایت به اینکه مقام معظم رهبری در مناسبت‌های مختلف با بکارگیری اصطلاحات پر معنایی چون تهاجم و شبیخون فرهنگی و مهندسی فرهنگی مسؤولین کشور را به اهمیت موضوع توجه می‌دهند، مشاهده می‌گردد که به مرور زمان مورد غفلت واقع می‌شود. پیشنهاد می‌نمایم ستادی مرکب از شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی کشور، کمیسیون فرهنگی مجلس و نمایندگان سایر دستگاههای فرهنگی مسؤولیت پیگیری و اجرایی شدن رهنمودهای ایشان را عهده‌دار گردد.

موضوع دوم اینکه پدیده خشکسالی در ایران مسبوق به سابقه بوده و باید در دراز مدت برای آن برنامه‌ریزی نمود. درحالیکه مسؤولین ذی‌ربط از آن بعنوان یک پدیده مقطعی نگریسته و بر این مبنا برنامه‌ریزی کرده‌اند. لذا ضمن قدردانی از زحمات اعضای ستادهای بحران کشور، استان و شهرستان، باید به این نکته اذعان نمود که مدیران ما بعضاً تا رسیدن به دانش مدیریت بحران و عملکرد مطلوب و بموقع فاصله زیادی داشته و یا سازوکار مدیریت بحران را دراختیار ندارند. همین موضوع باعث گردید تا حداقل در حوزه انتخابیه اینجانب با نابودی درصد عمده‌ای از باغات سیب که سرمایه اصلی باغداران بود، ضرر و زیان مردم به مرحله خسران برسد. التیام زخمهای ناشی از این موضوع و جبران خسارات وارده تنها با تبدیل بحران به فرصت امکان‌پذیر است. لذا ضمن تشکر از وزارت محترم نیرو بخاطر توجه به استفاده بهینه از منابع آبی درخواست می‌کنم ضمن ارائه طرح جامع مهار آبها در سمیرم نسبت به اجرایی شدن عملیات سد تنگاب که مطالعات آن انجام شده و مطالعه سدهای آبشار سمیرم، ماربر در پادنا، عقدک در ونک تسریع نماید و وزارت محترم جهادکشاورزی نیز درخصوص بندهای خاکی در منطقه وردشت و پادنای سفلی اقدام عاجل بعمل آورد.

درحالیکه شاخص‌های محرومیت در شهرستان سمیرم همچنان به قوت خود باقی است و دستگاه‌های اجرایی در جذب نیروی متخصص و اجرای طرح‌های عمرانی با مشکل جدی مواجه هستند، بگونه‌ای که سرانه پزشک متخصص در این شهرستان به عدد غیر قابل ذکری می‌رسد مشخص نیست چرا فوق‌العاده جذب مناطق محروم در این منطقه حذف گردیده. تجدیدنظر در این موضوع را از دولت محترم خواستارم.

اصولاً تغییر نگرش مسؤولین کشوری درخصوص برخورداری استان اصفهان باتوجه به دارا بودن مناطقی چون سمیرم، فریدن، خور و بیابانک و نقاط مشابه امری ضروری است.

ایستایی نظام اداری کشور باعث گردیده تا سیر گردش مکاتبات و اقدامات اجرایی در زمان غیر قابل قبول انجام پذیرد. مردم به جد خواستار تحول در نظام اداری درجهت رضایتمندی ارباب‌رجوع هستند. عدم ابلاغ دستورالعمل استمهال وامهای کشاورزی که موجب سردرگمی مردم و بانک‌ها گردیده در همین راستا قابل ارزیابی است.

در کنار مشکلات اقتصادی ناشی از تورم که فشار زیادی را برای محرومین جامعه بوجود آورده، نرخ رشد بیکاری در شهرستان سمیرم نیز از نرخ متوسط کشور بسیار بالاتر بوده و گرد فقر و محرومیت که از گذشته بر این بخش نیز سایه افکنده به قوت خود باقیست.

کاهش نرخ بیکاری با سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، استفاده از ظرفیت موجود در بخش معدن، رفع موانع موجود شهرک‌های صنعتی، احداث کارخانجات فولاد و سیمان میسر است. در همین زمینه باتوجه به اینکه شهرستان سمیرم یکی از مناطق مهم گردشگری کشور محسوب می‌گردد و توسعه این صنعت می‌تواند به رونق اشتغال کمک نماید، از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور درخواست می‌کنم درارتباط با مصوبات سفر رئیس‌جمهور محترم و ایجاد زیرساخت‌های ضروری گردشگری با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط و تأسیس اداره گردشگری شهرستان اقدام عاجل بعمل آورد.

اگرچه توسعه کمی و کیفی آموزش عالی را باید از افتخارات نظام اسلامی بحساب آورد، لکن باید اذعان نمود که امکانات موجود در دانشگاه‌های مناطق محروم کشور با مناطق برخوردار قابل مقایسه نیست. دانشجویان دانشگاه آزاد پیام‌نور در سمیرم از حداقل امکانات برخوردار هستند و باتوجه به اینکه تأسیس دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی نیز از درخواست‌های مردم منطقه است از وزارت محترم مربوطه درخواست می‌کنم نسبت به رفع مشکلات دانشجویان و توسعه کیفی و کمی مراکز آموزش عالی سمیرم اقدام نماید.

سالیان متمادی است که مردم دهستان‌های وردشت و پادنای علیا خواستار ارتقاء این دهستان‌ها به بخش شده‌اند، لکن باتوجه فراهم بودن شرایط اقدامی صورت نگرفته. از وزارت محترم کشور می‌خواهم در این زمینه و همچنین مساعدت مالی به شهرداری‌های سمیرم و حنا و کمه و ونک که محروم از درآمد هستند و نیز افزایش اعتبارات مناطق محروم بمنظور توسعه راه‌ها و گازرسانی به روستاها اقدام نماید.

مردم سرمایه عمده نظام اسلامی و "اعتماد به قانون" سرمایه ملی است. تأخیر در اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت به این اعتماد عمومی لطمه وارد می‌نماید. انتظار می‌رود با تسریع در اجرای این قانون حداقل بخشی از تبعیض موجود بین کارکنان دولت برطرف گردد. ازطرفی نباید تصمیماتی که براساس اصول کارشناسی اتخاذ می‌گردد با تصمیمات آنی منتفی گردد.

سال گذشته تعداد زیادی از نیروهای حق‌التدریس با شرکت در آزمون ورودی طی مراحل مصاحبه و گزینش در مرحله استخدام قرار گرفتند، لکن تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. نمی‌توان به بهانه عدم وجود اعتبار سرنوشت این افراد را نادیده گرفت. ضمن اینکه استخدام سایر نیروهای حق‌التدریس آموزشیاران نهضت سوادآموزی و خدماتی نیز مورد انتظار است. البته در این مورد مجلس محترم نیز باید همکاری لازم با وزارت آموزش و پرورش را داشته باشد.

شهر غنوده بر دامنه‌های دنا علاوه بر پیشینه تاریخی و فرهنگی به جهت محصول مرغوب سیب درختی شهرت جهانی یافته است. ارائه خدمات حمایتی از باغداران و کشاورزان بویژه درخصوص فروش محصول سیب و رفع موانع فروش محصول چغندرقند در شهر حنا که از مناطق مهم کشت چغندرقند می‌باشد می‌تواند از کاهش تولید محصولات جلوگیری نماید.

بعضی از دستگاه‌های اجرایی با استناد به برنامه قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مبنی بر کوچک شدن دولت نسبت به تأسیس ادارات و دفاتر نمایندگی خود در شهرستان سمیرم اقدام ننموده‌اند. درحالیکه بمنظور تحقق اهداف برنامه در این بخش بجای محروم نمودن نقاط محروم تدابیر دیگری باید اتخاذ گردد.

در پایان اگرچه نمایندگان محترم و متعهد استان چهارمحال و بختیاری با تلاش مضاعف خود خلأ ناشی از عدم حضور نماینده مردم شهرستان لردگان در مجلس شورای اسلامی را جبران می‌نماید، اینجانب نیز بدلیل مشترکات مرزی و فرهنگی با شهرستان مذکور آمادگی خود را جهت همکاری با این عزیزان در حیطه مسؤولیت خویش در جهت رفع مشکلات آن منطقه اعلام می‌نمایم.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet