انتخابات ریاست جمهوری
1386/05/17 12:49:00
سرویس صحن

تمدن: مصوبات استانی به تدوین یک برنامه توسعه کوتاه‌مدت و بلندمدت برای هر استان منجر گردید

تمدن تصریح کرد: مصوبات استانی انجام شده منجر به تدوین یک برنامه توسعه کوتاه‌مدت و بلندمدت برای هر استان گردید تا مسؤولان فعلی و آینده در استانها از جستجو و سرگردانی در یافتن اولویتها رهایی یابند.

مرتضی تمدن، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی گفت:

طلیعه سفرهای استانی برای استان (چهارمحال بختیاری) با اجازه تخصیص آب برای توسعه باغات، تسریع در گازرسانی روستایی، فراهم‌شدن مقدمات صنایع خودروسازی در شهرکرد و دهها پروژه ورزشی و آموزشی همراه بود و البته احداث راه‌آهن در استان و تسریع در راه‌اندازی سیمان شهرکرد، ساماندهی پروازهای فرودگاه شهرکرد از اموریست که باید در تحقق آن تسریع گردد.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس اظهار داشت: تخطئه سفرهای استانی که بعضاً شبیه به یک مانور سیاسی برای درهم کوبیدن رقیب است، وجدانهای آگاه و منصف را چه در درون خانه ملت و چه از سوی کسانی که مستمع آن در بیرون می‌باشند، باعث تعجب و تأسف است.

وی افزود: نقد منصفانه آن است که با تحلیل واقعبینامه و بدور از حب و بغض و گرایشات سیاسی و بدور از افراطی‌گری وجوه مثبت و منفی را در کنار هم نهاده و آنگاه با نتیجه‌گیری عالمانه همگان را به قضاوت بنشانیم.

تمدن ادامه داد: از تخریب ارکان اجرایی کشور در پوشش فریبنده نقد، از لگدمال کردن دستاوردهایی که حاصل جمع تلاش مجلس و دولت و سایر نهادهای خدمتگزار است و از مأیوس کردن و پریشان نمودن آحاد مردم آگاه و قدرشناس چه برنامه‌ای را دنبال می‌کنید؟ آنگونه در خصوص سفرهای استانی برافروخته و خشمگینانه سخن راندن جز آنکه آنرا محملی برای اهداف قدرت‌طلبانه و آب به آسیاب دشمنان نظام و انقلاب بدانیم، چه تعبیر و تفسیر دیگری می‌تواند داشته باشد؟

وی اضفه کرد: کدام فرد یا جریان دلسوز و علاقه‌مند به کشور به خود اجازه می‌دهد اینگونه تیشه به ریشه خویش زده و شوق و شور خدمت به مردم را که وظیفه ما نسبت به مردمی است که از هر حیث شایسته‌ خدمتند را به عوامفریبی، بی‌برنامگی و پوچی تعبیر و تفسیر نماید؟ مگر سفرهای استانی تحقق همان چیزی نیست که ما و شما از آن بعنوان شکستن دیوارهای فاصله بین مردم و مسؤولان تعبیر می‌نمودیم؟ آیا حضور خاضعانه و بدور از کبر و غرور در جمع مردم و زانوزدن در حضور خیل انسانهای مخلص و فداکار و گوش دادن به حرف دل آنان و سهیم‌بودن در مشکلات و گرفتاریهای موجود اقشار مختلف مردم امری ممدوح و پسندیده نیست؟

نماینده شهرکرد گفت: برداران عزیز! آیا در سفرهای استانی، حضور عالیترین مقامات اجرایی و تصمیم گیرنده یعنی هیأت دولت که در طول سالهای پس از انقلاب حضور منسجم و سازمان‌یافته آنها در یک استان آنهم بصورت همزمان بی نظیر است برای هر استان یک برنامه توسعه تعریف نشد؟

وی تصریح کرد: معتقدم هرچند با اساس این دولت هم مخالف باشید اما شهادت خواهید داد در جایی که تا قبل از آن برای دعوت یک وزیر به حوزه انتخابیه و یا شهر و دیارمان ماهها و بلکه سالها در نوبت می‌ماندیم، اما در سفرهای استانی شاهد بودیم که دولت با تمام توشه و توان خود و با همه بدنه کارشناسی‌اش استان به استان خیمه زد و آنچه را قبلاً در فضای برنامه‌ریزی ذهنی تقدیر و تدوین می‌کنند، اینبار مبدل به برنامه‌ریزی عینی نموده و با تکیه بر واقعیتهای هر منطقه با مشورت بنده و شما آنچه را که مقدور بود مصوب نمودند.

تمدن خطاب به نمایندگان گفت: انصاف خواهیدداد آنچه در قالب مصوبات استانی انجام شده اولاً منجر به تدوین یک برنامه توسعه کوتاه‌مدت و بلندمدت برای هر استان گردید تا مسؤولان فعلی و آینده در استانها از جستجو و سرگردانی در یافتن اولویتها رهایی یابند. اینک همه چیز و همه اهدافی که برای هر استان و شهرستان ضروری و اولویت‌دار است در پیش روی دارید. استخراج این همه اطلاعات کاری سخت و دشوار است که البته انجام شد و اینکه وظیفه ما و دولت آن است که برای تحقق آن تلاش کنیم.

وی ادامه داد: ثانیاً دوستان منتقد نیک می‌دانند گرفتن یک مصوبه از دولت برای یک شهرستان که چه عرض کنم برای یک استان در گذشته یا محال بود یا دشوار. اینک ما را چه شده تا به همه مصوباتی که بنده و شما نیز با اراده و علاقه خویش در یک طرف میز دولت نشسته‌ایم و در تصویب آن سهیم بوده‌ایم به آنها پشت پا زده و آن را به استهزاء و انتقاد می‌گیریم. مصوبه یعنی چشم‌انداز توسعه، مصوبه بعبارت دیگر یعنی برنامه.

نماینده شهرکرد در ادامه گفت: ثالثاً خنده‌آور نیست ادعا کنیم تنها چند ماه پس از مصوبه دولت می‌بایستی نوار پالایشگاه و فرودگاه و بیمارستان را قیچی کرده و کلیدش را به بنده و شما تحویل دهند.

وی افزود: عزیزان، مگر خودتان شاهد نبودید در شروع کار این دولت حدود (10) هزار پروژه نیمه‌تمام که عمر مفید برخی از آنان در نیمه راه به اتمام رسیده و پروژه‌ای که مثلاً باید در (3) سال به بهره‌برداری می‌رسید، قرین (10) سال طول کشید و اتفاقاً در سفرهای استانی تعیین تکلیف گردیده بودند چرا در آن هنگام فریادمان به آسمان بلند نشد و کسی را بابت قصور و کوتاهی در پشت این تریبون مقدس به محاکمه نکشیدیم و اینک چه شده؟ چند ماه پس از سفر هیأت دولت به استان اینگونه بی‌تاب شده و زمین و زمان را در هم می‌کوبیم. برخی مصوبات سفرهای استانی کوتاه‌مدت، برخی میان‌مدت و برخی بلندمدت است که باید در تحقق آنها تفکیک قائل شویم و البته کسانی را که برای اقدامات کوتاه‌مدت کم‌کاری یا سهل‌انگاری کرده‌اند با استفاده از ابزار قانونی تحت سؤال قرار دهیم.

تمدن اظهار داشت: رابعاً دوستان محترم، فراموش نکرده‌ایم که در هنگام تدوین بودجه سال 85 ، با مصوبه بنده و شما مبلغ (900) میلیارد تومان اعتبارات منظور شده برای سفرهای استانی را حذف و دولت را مکلف کردیم این میزان اعتبار در سفرهای استانی را در قالب بودجه‌های استانی توزیع نماید. حداقل تأثیر سفرهای استانی از منظر بودجه سنواتی آن بود که ردیفهای متمرکز و ملی برش استانی و شهرستانی خورد و سهم هر منطقه از بودجه متمرکز که تا قبل از سفرها تحت تأثیر چانه‌زنی و سلیقه‌ها بود، بنحوی به استانها سمت و سو داده شد. همچنین اعتباراتی که هر سال تحت عنوان بودجه در اختیار رئیس‌جمهور مصوب می‌گردید و بصورت موردی و عموماً در حیطه نهاد به هزینه می‌رسید، بخشی از بودجه مصوب سفر را تشکیل داد که آمار و ارقام و فهرست مصرف اعتبارات در گزارش تفریغ بودجه 84 و 85 منعکس گردیده که قابل مطالعه و بررسی و دور از دسترس نیست.

از دیگر سو تعیین سهمیه ارزی در قالب مصوبات استانی برای وامهای طولانی در بخش خصوصی که تا قبل از سفرها از مشکلات جدی در موانع تولید محسوب می‌گردید از نکات مثبت سفرهاست که نمی‌توان بسادگی از کنار آن گذشت.

مرتض تمدن گفت: به آقایانی که اینک دولت را به باد حمله گرفته و هرکار مثبت آنرا نیز منفی جلوه می‌دهند، توصیه می‌کنم به نطقها و خیرمقدمهای خود در جمع مستقبلین و مردمشان مراجعه کنند. خود قضاوت کنند آیا آنچه را که در حضور مردم و در توصیف این سفرها گفته‌اند با آنچه امروز در تریبون مجلس شورای اسلامی مطرح می‌نمایند یکسان است؟ آیا برخی از شماها نبودید که سفرها را خواست مردم و موجب آشناشدن مسؤولان با واقعیتها آنهم نه از درون برجهای شیشه‌ای که در معابر کوچه‌ها و خیابانها و شهرها و روستاها نام نهادید؟ آیا این شماها نبودید که مطرح کردن خواستهای مردم در حضور رئیس‌جمهور و دولت را برای خود یک ضرورت و فرصت طلایی قلمداد نمودید؟ حقیر سؤال می‌کنم آیا تصویری که نزد مسؤولان بلندپایه کشور قبل و بعد از سفرها نقش بسته یکسان است؟ آیا شناخت حوزه خدمتی و انتخابیه حضرتعالی و بنده از نزدیک برای دولت یک امر منفی تلقی می‌گردد؟ سخن از روانه شدن چند فروند بالگرد و خودرو در سفرها نمودید. عقل حسابگر حکم می‌کند امر هزینه‌ ـ فایده را همواره ملاک عمل قرار داده. آیا در مقابل تأثیرات مثبت سفرها و دستاوردهای بعدی آن این میزان هزینه قابل توجیه نیست؟

تمدن ادامه داد: ثانیاً بنده و شما باور داریم حضوری اینگونه برای تفریح و هواخوری نیست. حضوری اینگونه برای احترام به مردم و پیگیری خواسته‌های آنهاست که مورد تأکید بنده و شماست. بنده فکر می‌کنم (800) ساعت پرواز با بالگرد برای رئیس‌جمهور آنهم بعضاً در شرایط مخاطره‌آمیز و نامساعد جوی اگر عشق خدمت به مردم و ولی‌نعمتان ما نباشد، هیچگونه توجیه شخصی و امنیتی نخواهد داشت و البته تصدیق خواهید نمود که طی مسیرهای طولانی شهرستانها که مردم شدیداً درخواست برای حضور رئیس‌جمهور و اعضای دولت داشتند جز این میسر نبود.

نماینده شهرکرد اضافه کرد: گفتن نقاط مثبت سفرها به معنی عدم نقاط ضعف و انتقاد آن نیست. ما از سرعت عمل برخی دستگاهها در اجرایی‌شدن مصوبات گلایه‌مندیم. ما نیز تذکرات و سؤالهای زیادی را داریم که روزانه شاهد مدعای ماست. ما نیز معتقدیم برخی بخشهای اجرایی همراهی لازم را با برنامه‌های دولت ندارد و همپای آن جلو نمی‌رود. ما نیز به ضعف برخی مدیران استانی در پیاده‌کردن منویات دولت و مصوبهای سفرهای استانی، اذعان داریم اما در جلوی پای خدمتگزاران به مردم چاله نمی‌کنیم و چاه تعبیه نمی‌کنیم و پای جلوی پای آنها نمی‌دهیم. ما تلاش می‌کنیم، انتقاد می‌کنیم و نهایتاً کمک می‌کنیم تا همه اجزاء و ارکان و انقلاب قله‌های رشد و ترقی را طی نموده و مردمی که از هر حیث شایسته خدمتند را بیشتر قدردان بوده و موثرتر خدمت نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet