خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/05/20 13:11:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

انتقاد نماینده مرند از بی‌توجهی مسئولان به استان آذربایجان

"سیروس سازدار" با بیان اینکه آذربایجان از آگاهترین و بیدارترین و در نتیجه از انقلابی‌ترین نقاط کشور به حساب می‌آید،‌از بی‌توجهی‌هایی که نسبت به این منطقه می‌شود انتقاد کرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم مرند و جلفا چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سپاس و ستایش مختص آن معبودی است که جهان از فیض وجودش جان گرفت.

با تبریک ایام شعبانیه، درود می‌فرستم به روح امام شهیدان و شهیدان و سلام بر مقام معظم رهبری و تشکر از برادر بزرگوارمان آقای ادیانی که وقتشان را به من اختصاص دادند.

با عرض سلام و ادب به شما قهرمانان حوزه انتخابیه‌ام که با آراء پاک و بی‌شائبه‌تان پس از هفت دوره از انتخابات برای اولین در مرحله اول این مسؤولیت خطیر و سنگین را بر دوشم نهادید و اینجانب را مشمول محبت خویش قرار دادید.

این روزها مصادف با سالگرد صدور فرمان مشروطیت است. این روز بزرگ را به همه همکاران محترم و مردم شریف و متعهد کشورمان تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.

اگر نگاهی به تاریخ مشروطه داشته باشیم در می‌یابیم که خطری ایران را تهدید ننموده که آذربایجان را مهیا جانسپاری نیافته باشد. یقین حاصل شده است که ایران را باید در آذربایجان جستجو کرد. تا وقتی که این پاسبان شب‌زنده‌دار و این مرزبان بی‌پروا سرپای خود قائم و برقرار است باکی نیست.

مشروطیت حاصل تلاش فرزندان قهرمان و متدین ایران اسلامی است. چرا که در تاریخ با مجاهدت خویش بزرگترین افتخار را برای بشریت به ارمغان آورده‌اند. آیا می‌شود رشادتها و جانسپاری‌های این مردم غیور که با حرکت مشروطه‌خواهانه خویش الگویی برای رهایی بشریت از یوغ استبداد و استعمار شدند را کتمان نمود؟

تاریخ غرورآفرین میهن عزیزمان روشنگر این حقیقت است که خطه آذربایجان نه تنها زادگاه پاسداران و مرزبانان دلاور ایران زمین، بلکه مولد حکم‌گزاران ملک معرفت و عرفان نیز بوده و هست. آیا می‌شود سهم این قهرمانان را در سرزمین علوی‌نشین آذربایجان که در مکتب انسان‌ساز اسلام پرورش یافته و جانهای خویش را برای رهایی تمام ایران از استبداد حاکم بر کشور و براندازی حکومتهای بی‌کفایت و دست‌نشانده که به ناحق نصیب این کشور شده بود را انکار نمود؟

به حق آن حکیم فرزانه فرمود آذربایجان رأس ایران است. منطقه‌ای که همیشه در طول تاریخ برای کشور در همه زمینه‌ها غرورآفرین بوده است. آیا سزاوار است اینچنین مورد بی‌مهری اداره‌کنندگان جامعه قرار گیرد؟ آیا این بی‌توجهی به آن را تاریخ بر ما خواهد بخشید؟

آذربایجان از آگاهترین و بیدارترین و در نتیجه از انقلابی‌ترین نقاط کشور به حساب می‌آید، چرا که تبریز پایتخت دوم حاکمان به شمار می‌رفت و رجال سیاسی ابتدا چم و خم سیاست را در آذربایجان می‌گرفتند و پس از تهران بزرگترین مرکز سیاسی ایران محسوب و رفت و آمدهای مکرر به کشورهای همجوار موجب تنویر افکار و بلوغ سیاسی آنان می‌شد. به علاوه بر سر راه اروپا و آسیا قرار گرفته و از نظر اقتصادی و صنعتی بایستی رشد بیشتری داشته باشد. اما متأسفانه چندی پیش معاون وزیر نیرو در امور آب در بازدید از آذربایجان و در جوار دومین رود پر آب کشور یعنی رودخانه ارس این جمله را گفتند که «بنده احساس نمی‌کنم که در آذربایجان راه می‌روم، احساسم این است که در کویر قدم می‌زنم».

آیا زمان آن نرسیده است که سؤال شود مأمن و مهد قهرمانان و بزرگان دین چون علامه ‌طباطبایی، علامه جعفری و علامه امینی و صدها عالم دینی پرورش‌یافته در عرصه دین و فرهنگ و مجاهدانی چون ستارخان و باقرخان، شیخ محمد خیابانی و شهیدانی چون باکری‌ها، شفیع‌زاده و کسایی‌ها را در اثر بی‌توجهی به کویر تبدیل نمود و سبب کوچ و مهاجرت هزاران انسان پرورش‌یافته در مکتب انسان‌ساز اسلام شد.

بی‌شک هیچ انسان آزاده‌ای اینچنین بر آذربایجان روا نمی‌دارد. ای آذربایجان غیور، ای قهرمان بی‌پروای آزادی! آن سر آبرومندت را همانند گذشته در دفاع از ایران اسلامی بلند نگهدار. والسلام‌علیکم و رحمه‌الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet