خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/20 15:26:00
سرویس سیاسی

باهنر: هیچ وزیری در هیچ دولتی نیست که 10 نماینده مخالف نداشته باشد

نایب رییس مجلس درخصوص احتمال استیضاح سه وزیر گفت: هیچ وزیری در هیچ دولتی نیست که ۱۰ نماینده مخالف نداشته باشد ، بنابراین همه وزرا بالقوه قابل استیضاح هستند. به همین دلیل است تلاش می کنیم طبق وظیفه آیین نامه ای و قانونی خود کار را به جلو می بریم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در خانه ملت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال مبنی بر عبور برخی گروه های سیاسی از احمدی نژاد آیا به معنی اعتراض از عملکرد وی است؟ گفت: مقوله انتخابات ریاست جمهوری مقوله بسیار مهمی است و طبیعی است گروه های مختلف و جناح های مختلف یواش یواش در تدارک حضور در این انتخابات بسیار موثر در کشور هستند.

وی افزود: یکسری سیاست راهبردی وجود دارد که همه گروه ها تلاش می کنند به این سیاست ها برسند. فرقی نمی کند کسانی که موافق یا مخالف، هم جناح یا در جناح مقابل رئیس جمهور فعلی باشند. همه تلاش می کنند که اولا مجموعه خود را به وحدت نظر برسانند و تلاش می کنند عملکرد دولت را بنابر سلیقه خودشان تغبیر و تفسیر کنند. کسانی که می خواهند عملکرد دولت را ضعیف جلوه دهند در این جهت کار می کنند و مسانی که می خواهند عملکرد دولت را قوی و قابل قبول جلوه دهند نیز در همان جهت تلاش می کنند. این سیاست های راهبردی عمومی است که همه دارند.

باهنر خاطرنشان کرد: اما در جبهه اصولگرایی طبیعی است که ما باید برای رسیدن کاندیدای نهایی خود برای انتخابات دولت دهم تلاش هایی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: اولین قدم این است که مجموعه جریان های اصولگرایی را به یک همدلی و همراهی برسانیم. قدم دوم اینکه تلاش کنیم نقد عادلانه از عملکرد دولت نهم داشته باشیم و نهایتا تلاش کنیم برای اینکه در دوره آینده آیا ادامه کار و خدمت با رئیس جمهور فعلی مطلوب تر است و یا فرد دیگری می تواند پیدا شود که همه نقاط مثبت رئیس جمهور فعلی را داشته باشد و احتمالا نقاط ضعفش کمتر باشد.

نایب رئیس مجلس اظهار داشت: برای رسیدن به این نقطه طبیعی است که باید تلاش های زیادی در درون جناح شروع شود و اگر نقدی از دولت فعلی صورت می گیرد طبیعی است که در درون جناح باید همه این حرف ها زده شود تا نهایتا به یک نتیجه مطلوب رسید.

وی ادامه داد: لذا صحبت های پراکنده ای که من و یا دوستان من می کنیم این نباید نه برخی را خیلی خوشحال کند از اینکه اصولگرایان با هم اختلاف دارند و نه دوستان ما را غمگین کند که اصولگرایان دارند میدان را از دست می دهند. ما با توجه به مجموعه شناختی که در نظرسنجی ها داریم احساسمان این است که مردم در ضمن اینکه انتقادات جدی به عملکرد اصولگرایان دارند اما کمافی السابق اعتمادشان به جریان اصولگرایی قابل توجه است و ما باید از این اعتماد مردم حداکثر بهره وری را داشته باشیم و تلاش کنیم نقاط ضعف خود را به حداقل رسانده و نقاط قوت خود را نیز به حداکثر برسانیم.

باهنر گفت: اما اینکه الان بتوانیم اعلام کنیم جریان اصولگرایی و یا اکثریت این جریان به یک تصمیم قاطع رسیده است هنوز بسیار زود است که این اتفاق بیفتد و باید کار را جلو ببریم تا ببینیم چه پیش می آید.

نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا طرح استیضاح سه وزیر آموزش و پرورش، مخابرات و بازرگانی به دست هیات رئیسه رسیده است، گفت: ما هنوز هیچ استیضاحی را دریافت نکردیم. اگر هم این استیضاح در حال جمع آوری باشد زمانی که به دست ما برسد البته اگر توضیح دادن برخی مسایل بتواند استیضاح کنندگان را قانع کند تا از طرح استیضاح خود دست بردارند این تلاش را انجام می دهیم، اما اگر طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس 10 نفر درخواست استیضاح هر وزیری را بکنند و بر این طرح خود مصر باشند موظفیم که این طرح را اعلام وصول کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه استیضاح این سه وزیر نشان دهنده چیست؟ اظهار داشت: قانون اساسی برای تضمین حقوق عامه مردم و نمایندگان مشخص کرده است که هر 10 نماینده مخالف یک وزیر می توانند وی را استیضاح کنند.

باهنر گفت: اغراق نیست اگر بگویم هیچ وزیری در هیچ دولتی نیست که 10 نماینده مخالف نداشته باشد بنابراین همه وزرا بالقوه قابل استیضاح هستند. به همین دلیل است تلاش می کنیم اگر جو قالب مجلس خواستار استیضاح یک وزیر باشد طبیعی است که ما طبق وظیفه آیین نامه ای و قانونی خود کار را به جلو می بریم.

وی خاطرنشان کرد: اوایل مجلس ممکن است هر کدام از نمایندگان در خصوص عملکردهای وزرای مختلف قضاوت هایی داشته باشند. طبیعی است که این قضاوت ها به درخواست استیضاح تبدیل شود اما فکر می کنیم در مذاکرات و لابی هایی که انجام می شود و در فضای کلی مجلس من این احساس را ندارم که مجلسی ها درصدد استیضاح تعداد زیادی از وزرا باشند.

محمدرضا باهنر در پاسخ به این سوال مبنی بر واکنش برخی سایت های اینترنتی در خصوص مدرک تحصیلی کردان وزیر کشور و ارزیابی مجلس در این خصوص گفت:رای اعتماد به وزرا مثل یک زلزله است که هم پیش لرزه و هم پس لرزه دارد. کاری که وظیفه قانونی مجلس و دولت بود تمام شد.

وی افزود: آقای کردان به مجلس آمدند و لابی ها انجام شد و مخالفین و موافقین نیز صحبت کردند و ایشان رای اعتماد آورد و در حال حاضر نیز وزیر است. ادامه بحث های رای اعتماد به وزیر نه به مصلحت نظام و نه به مصلحت مجلس و نه به مصلحت دولت و نه لابی های سیاسی است.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: اگر تعدادی از نمایندگان مجلس بعد از وزیر شدن شخصی احساس کردند که وی نمی تواند به خوبی به وظایف خود عمل کند می توانند وی را استیضاح کنند. مجلس وظیفه خود نمی داند که از چند و چون مدرک تحصیلی وزیری تحقیق و تفحص کند و در شان مجلس شورای اسلامی نیز نمی باشد. مجلس وظیفه خود را انجام داده و وزیر هم باید با قدرت تمام کار خود را آغاز کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر خدای ناکرده در آینده چه برای وزیر کشور و یا دیگران مشکلی ایجاد شود بازفرآیندهایی وجود دارد که مجلس می تواند از این فرآیندها استفاده کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet