هدر موبایل
1387/05/21 17:00:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: انتظار مجلس از وزارت خارجه اینست که به تئوری پردازی مبادرت کند

دکتر لاریجانی گفت: مجلس و کمیسیون امنیت ملی در کنار مسئولان و کارکنان وزارت خارجه هستند و می خواهند بدانند که چه فکر و تئوری برای مواجهه با چالش ها و مسایل در عرصه منطقه ای و بین المللی دارید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس که دوشنبه در اجلاس سالانه سفرا و نمایندگی های ایران در خارج از کشور سخن می گفت، افزود:جمهوری اسلامی در حال حاضر در شرایط گذار به سر می برد و تمام نیروهای دست اندرکار بویژه سفرای ما باید تلاش خودشان را برای اینکه این گذار را به شکل طلایی پشت سر بگذاریم بکار بگیرند.

وی با اشاره به جایگاه کنونی جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی اظهار داشت: در حال حاضر ایران از موقعیت تاثیرگذاری در منطقه و عرصه بین الملل برخوردار است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: جایگاه کنونی کاملا متفاوت با جایگاهی است که ایران قبل و انقلاب و ابتدای انقلاب در عرصه جهانی داشت.

وی افزود: در ابتدای انقلاب ما تنها بودیم و آمریکا و اسرائیل پشت کودکان سیاست منطقه ای از جمله عراق پنهان می شدند و از این طریق در برابر ایران می ایستادند. اما در شرایط کنونی نقش و چهره واقعی آنها آشکار شده و حرفشان را به صورت مشخص و آشکار به ما می زنند.

وی تصریح کرد: این یک امتیاز برای جمهوری اسلامی ایران است، چرا که ظرفیت ایران در منطقه و سطح بین المللی قابل انکار نیست.

لاریجانی خطاب به سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گفت: نمی خواهم بالش نرم زیر سر شما بگذارم اما این ظرفیتی است که در رخدادهایی که در عراق و افغانستان و اخیرا لبنان اتفاق افتاد ما دیدیم جمهوری اسلامی چگونه از ظرفیت خود برای حل این بحران ها بهره گرفت.

وی با اشاره به جایگاه آمریکا در سطح جهانی اظهار داشت: ظرفیت دیگری که می توانیم از آن بهره بگیریم افت سلطه آمریکا بر دنیاست، به نحوی که ما دیگر شاهد آن استراتژی یکدستانه و سلطه جویانه آمریکا در جهان نیستیم.

لاریجانی افزود: دلیل آن هم روشن است. آمریکایی ها در عراق، افغانستان و لبنان تئوری را بکار گرفتند که امروز ایرادهای آن بر همگان آشکار شده است.

وی افزود: نقش ایران نیز در کاهش سلطه آمریکا بر جهان موثر بود و این برمی گردد به استراتژی ایستادگی ایران در برابر سیاست های آمریکا، در حالی که سایر کشورها از چنین استراتژی برخوردار نبودند.

رئیس مجلس اظهار داشت: البته آنها هم از  آن سوی چالش هایی را برای ما بوجود آوردند، چرا که وقتی جایگاه شما در منطقه تغییر می کند چه در مساله هسته ای و سایر مسایل برخی از کشورها بدنبال چالش آفرینی برای شما می گردند.

وی افزود: ما با چالش های متفاوتی از جمله در بحث اتمی مواجه بودیم که دیپلماسی جمهوری اسلامی باعث شد ما در ماه های اخیر حرف های را از آمریکا بشنویم که متفاوت با قبل بود.

وی تصریح کرد: هر چند هنوز هم در بسته پیشنهادی از تعلیق و مرحله بندی آن سخن گفته می شود اما جنس این حرف ها با حرف هایی که قبلا زده می شد و حاضر به نشان دادن کوچکترین انعطافی در برابر ایران نبودند با هم دیگر تفاوت دارد.

وی با اشاره به سخنان سولانا در یکی از دیدارهایش اظهار داشت: آقای سولانا اعتراف می کرد که ما یک اشتباه استراتژیک در عراق و افغانستان مرتکب شدیم که توی سر آنها زدیم و باعث شدیم شما بالا بیایید.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و مشکلات پیش روی آن گفت: در بخش اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستیم اما این به معنای وضعیت بحرانی نیست. مشکل تورم مهمترین مساله است که لاعلاج هم نیست و باید برای حل آن تلاش کرد.

رئیس مجلس با اشاره به وضعیت کنونی ایران در سطح بین المللی اظهار داشت: با توجه به چالش ها و فرصت های موجود در عرصه بین المللی ما نه باید خودمان را موفق مطلق بدانیم و نه اینکه بترسیم، بلکه باید با شناسایی ظرفیت های کنونی به نحوی عمل کنیم که با کمترین هزینه بیشترین صرفه را برای کشور به همراه بیاوریم.

لاریجانی اظهار داشت: اگر بخواهیم به فرمول مناسب دست پیدا کنیم درست مثل بازی شطرنج باید رفتاری آگاهانه و هوشیارانه از خودمان در عرصه بین المللی ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: بر این اساس دیپلماسی ما مبنی بر عقلانیت از یک سو و بعد کارشناسی از سوی دیگر باید باشد.

رئیس مجلس تاکید کرد: نکته دیگری که در دیپلماسی فعالانه جمهوری اسلامی باید به آن توجه کرد اینکه ما باید تمام توانمان را بکار بگیریم؛ لذا در عرصه دیپلماتیک نباید از وزن خودمان بکاهیم بلکه مکانیزم بده بستانی را دنبال کنیم.

وی گفت: بطور مثال انرژی و گاز یک آورده سیاسی برای ما به همراه دارد و استراتژی که در مجلس هم دنبال می شود اینست که از این آورده در کدام چالش منطقه ای می توان برای تبدیل آن به فرصت بهره گرفت.

وی افزود: تاکتیک ها از پتانسیل هایی هستند که در کنار استراتژی نباید آنها را نادیده گرفت، به این معنا که در شرایط حساسی که ما در آن قرار داریم وزارت خارجه باید حرفش را شفاف و دقیق بزند.

وی افزود: مثلا چه دلیلی دارد که ما با عربستان و مصر سوء تفاهم داشته باشیم.

وی در ادامه به بیان دیپلماتیک وزارتخانه تاکید کرد و افزود: زبان دیپلماتیک به شما کمک می کند که مواضع روشن خود را به طرف های خود بفهمانید.

رئیس مجلس با اشاره به سخنان یکی از مسئولان در مورد مردم اسرائیل گفت: ما باید از افراط و تفریط بپرهیزیم. برخی دوستان در مورد مردم اسرائیل حرف هایی زدند که اینها پایه و اساس درستی ندارد. اسرائیل که سرزمین فلسطین را غضب کرده نمی تواند دوست ما باشد.

وی افزود: در برخورد با آمریکا هم باید از افراط و تفریط دوری کنیم، ما با مردم آمریکا دشمن نیستیم و اما برتری هم نسبت به مردم ما ندارند.

رئیس مجلس تصریح کرد: بطور قاطع به شما می گویم که آمریکا در شرایطی قرار دارد که بدنبال یک مفری برای خارج شدن از این شرایط است.

وی افزود: با بهره گیری از دیپلماسی فعالانه می توانیم به گونه ای در عرصه بین الملل حضور مان را استمرار دهیم که هم متانت خودمان را نشان دهیم و هم چالش ها را مدیریت کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet