پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/05/17 14:27:00
سرویس سیاسی
حداد عادل در نشست حبری:

مایه دوام و استحکام دولت‌‌ها سلاح‌های آمریکا نیست بلکه پشتیبانی ملت‌هاست

حداد عادل در خصوص معاملات تسلیحاتی آمریکا گفت: آنچه مهم است اینکه این سلاح‌ها برای هیچ دولت و حکومتی ثبات و قدرت واقعی ایجاد نمی‌کند. مایه دوام و استحکام دولت‌‌ها سلاح‌های آمریکا نیست بلکه پشتیبانی ملت‌هاست

  

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: این تقارن مبارکی است که بیست و دومین مصاحبه مطبوعاتی ما دقیقا در روز خبرنگار انجام می‌شود.

وی افزود: لازم می‌دانم یاد خبرنگار شهید صارمی را که امروز به یاد او روز خبرنگار نامیده شده گرامی بدارم و از خدا مسئلت می‌کنم که به شما سلامتی و توفیق در راه انجام وظیفه عنایت کند.

 

 معاملات تسلیحاتی آمریکا با کشورهای عربی

غلامعلی حدادعادل در نشست مطبوعاتی خود روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر اینکه ارزیابی شما از مذاکرات و معاملات تسلیحاتی آمریکا با کشورهای عربی منطقه بر علیه ایران چیست، گفت: این معامله و فروش اسلحه سود کلانی به جیب سرمایه‌داران آمریکایی که با سیاستمداران هم معمولا دستشان در دست هم است تامین می‌:ند از آن جهت که پول کشورهایی را که اسلحه به آنها فروختند جذب کرده و در واقع می‌ربایند.

 وی افزود: آنچه مهم است اینکه این سلاح‌ها برای هیچ دولت و حکومتی ثبات و قدرت واقعی ایجاد نمی‌کند. مایه دوام و استحکام دولت‌‌ها سلاح‌های آمریکا نیست بلکه پشتیبانی ملت‌هاست.

وی حکومت شاه را نمونه بارز آن دانست و گفت: بزرگترین خریدار سلاح در منطقه از آمریکا شاه بود ولی ملت از آن حکومت پشتیبانی نکرده و دیدیم آن سلاح‌ها به درد آن حکومت نخورد.

حدادعادل تصریح کرد: دولت‌هایی که این سلاح‌ها را می‌خرند باید توجه کنند که مهم پشتیبانی ملت‌هاست.

وی با اشاره به اینکه گاه عنوان می‌شود که این سلاح‌ها برای مقابله با ایران به برخی از این کشورها فروخته می‌شود گفت: سلاح برای کشوری خریداری می‌شود که بخواهد با سلاح به جنگ کشور دیگری برود ایران که چنین قصدی ندارد. ما هیچوقت متجاوز نبوده‌ایم بلکه دیگران نسبت به ما متجاوز بوده‌‌اند. صدام به ایران حمله کرد و می‌بینید که همان روحیه تجاوز صدام بوده که سال‌هاست این منطقه را دچار آشوب کرده است و هنوز هم پیامد این تجاوز در منطقه مشاهده می‌شود.

حدادعادل گفت: ایران هیچ انگیزه‌ای برای تجاوز به هیچ کشوری ندارد، بلکه کاملا برای ایجاد انسجام و اتحاد اسلامی ما انگیزه داریم و آمریکایی‌ها هم باید بدانند رمز قدرتمندی ایران اسلامی در صداقت ایران اسلامی و دفاع از عدالت و مبارزه با ظلم و دفاع از ملت‌ها است.

رئیس مجلس اظهار داشت: محبوبیت جمهوری اسلامی نزد ملت‌های مسلمان به علت سلاح و ابزار جنگی نیست بلکه به علت این است که ملت‌ها قبول کرده‌اند که ایران قصد استعمارگری و استثمار هیچ کشوری را ندارد. در نتیجه به ایران اعتماد می‌کنند و ایران را دوست دارند.

وی خاطرنشان کرد: عکس این واقعیت نسبت به آمریکا صادق است. همه ملت‌ها آمریکا را دروغگو و استعمارگر و استثمارگر می‌دانند و هر چه هم آنها سلاح به منطقه بیاورند هیچ سودی برایشان نخواهد داشت.

 

گسترش فضای باز رسانه‌ای

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم آیا مجلس رایزنی با مقامات قضایی برای گسترش فضای باز رسانه‌ای انجام می‌دهد گفت:‌ همانطور که بارها گفته‌ایم ما از آزادی اطلاع رسانی حمایت می‌کنیم و وجود روزنامه را در جامعه ضروری می‌دانیم و از توقیف روزنامه هم خوشحال نمی‌شویم.

وی افزود: اما آزادی بدون قانون معنا و مفهوم خود را از دست می‌دهد. هر جامعه‌ای ارزش‌هایی دارد که باید محترم و مقدس شمرده شود و اگر روزنامه‌ای از آزادی برای هتک حرمت‌ها و زیر پاگذاشتن مقدسات و مسلمات استفاده کند معلوم است آن روزنامه قانون آن جامعه را زیر پا گذاشته است.

حدادعادل خاطرنشان کرد: متاسفانه اتفاقی در روزنامه شرق افتاد که البته یک اتفاق هم نبود و به هیچ وجه قابل توجیه نیست و من توصیه‌ام به جامعه مطبوعاتی این است که به جای محکوم کردن توقیف روزنامه شرق درج این مقاله را در روزنامه شرق محکوم کنند و حتی انتظار من از اصلاح طلبان که روزنامه شرق به جناح آنها تعلق دارد این است که به نقد رفتار و روش روزنامه بپردازند.

رئیس مجلس ادامه داد: تصور می‌کردیم که اصلاح طلبان بعد از تجربه چندین ساله این نوع کارهای مطبوعاتی را کنار گذاشته باشند ولی معلوم می‌شود درس گذشته هنوز به اندازه کافی برای آنها آموزنده نبوده که باز هم سراغ اشخاصی می‌روند که وجاهتی ندارند و مطالبی می‌نویسند که مخالفت با اعتقادات مردم است.

وی گفت: کسانی که دم از خط و راه امام (ره) می‌زنند بهتر است که قبل از اصولگرایان فریاد برآوردند و جلوی این گونه کارها را بگیرند.

حدادعادل تصریح کرد: اینکه مجلس از آزادی مطبوعاتی طرفداری می‌کند به معنای این نیست که از هر مطلبی که در هر روزنامه‌ای نوشته می‌شود طرفداری کند. البته داوری نهایی و تصمیم گیری بر عهده قوه قضاییه است و همیشه توصیه ما به این قوه این است که براساس عدل و انصاف تصمیم بگیرند و در این مورد هم ما باید منتظر تصمیم قوه قضاییه باشیم ولی شخص من از آن جهت که در یک کشور مانند جمهوری اسلامی ایران چنین مطالبی در یک روزنامه منتشر می‌شود اظهار تاسف می‌کنم.

 

سفرهای استانی رییس جمهور

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه نطق‌های پیش از دستور طی روزهای اخیر موجب ایجاد مباحثه‌ای در میان نمایندگان در مورد سفرهای استانی بوجود آید، نظر شما در مورد این سفرها چیست؟ گفت: در این مورد دو بحث وجود دارد. یکی صحبت‌های موافقان و مخالفان و مباحثات و مذاکرات مجلس است که بنده بعنوان مسئول اداره مجلس وظیفه دارم طبق آیین نامه فرصت مناسب و عادلانه را برای طرح آرای نمایندگان ایجاد کنم. از این جهت امیدوارم به وظیفه خود عمل کرده باشم که هم مخالفان و هم موافقان سفرهای استانی آزادانه بتوانند در چارچوب آیین نامه داخلی در مجلس صحبت کنند.

وی با بیان اینکه نظرم در مورد سفرهای استانی مثبت است، ادامه داد: تصور می‌کنم سفرهای استانی رئیس جمهور فاصله بین دولت و ملت را کم می‌کند و به دولت امکان اطلاع دقیق‌تر از واقعیت‌های کشور را می‌دهد و سرعت در تصمیم گیری را برای رفع مشکلات استانی بیشتر می‌کند. این سفرها از حیث اتحاد ملی و گسترش فکر سیاسی در کشور مثبت و بسیار پرزحمت است که باید از تلاش دولت و رئیس جمهور در این سفرها تشکر کنیم.

وی افزود: دلیلی نمی‌بینم که کسانی با این سفرها مخالفت کنند. البته کسانی که مخالفت می‌کنند لابد برای آن دلایلی دارند و در مجلس هم عنوان کردند. مخالفان آنها هم دلایل خود را بیان کردند بهترین داور خود مردم و ملت هستند که می‌توانند احساس کنند که آیا در دولت نهم آهنگ سازندگی و تلاش برای رفع مشکلات در کشور بیشت شده یا کمتر.

وی با اشاره به سفرهای استانی خود گفت: در این سفرها آنچه از مردم شنیدم اینکه از گسترش فعالیت‌های عمرانی و توسعه رفاهی در مقایسه با گذشته مردم راضی هستند.

 

لایحه اصل 44

حدادعادل در مورد اینکه لایحه اصل 44 چه زمانی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و طول بررسی آن چقدر است؟ و آیا رئیس جمهور نیز در بررسی آن در مجلس حاضر می‌شود یا خیر؟ پاسخ داد: لایحه اصل 44 لایحه‌ای بسیار مهم است و اگر بگوییم که مهمترین لایحه‌ای است که در دوران مجلس هفتم در این مجلس مورد برسی قرار گرفته مبالغه نیست.

وی افزود: کمیسیون ویژه رسیدگی به این لایحه کاری بسیار دقیق و عمیق کرده و این لایحه هم اکنون به هیات رئیسه تقدیم شده است.

حدادعادل ادامه داد: در تلاش هستم در شهریور ماه این لایحه را با استفاده از امکانات آیین نامه‌ای اولویت بخشیده و آن را در دستور کار جلسه علنی قرار دهیم و هر چه زودتر آن را به تصویب برسانیم. البته پیش بینی درباره مدت توقف یک لایحه در صحن علنی کار درستی نیست بستگی به نظر نمایندگان و پیشنهادات آنها دارد ولی سعی خواهیم کرد این لایحه چنان به تصویب برسد که در تصویب لایحه بودجه 87 اثر خود را نشان دهد.

وی افزود: یعنی هم دولت قبل از تقدیم لایحه بودجه مصوبه مجلس را درباره اصل 44 در اختیار داشته باشد و هم مجلس هنگام بررسی لایحه بودجه براساس این لایحه بتواند تصمیم گیری کند.

حدادعادل تاکید کرد: ما در نظر داریم تقدیم این لایحه به مجلس و در دستور کار گرفتن آن با لوایح عادی متفاوت باشد. جزییات را بعد از نهایی شدن خواهید شنید. البته ما هر کاری بکنیم دور از چشم و گوش شما نمی‌کنیم.

وی در مورد حضور رئیس جمهور هنگام بررسی این لایحه گفت: از ایشان هم دعوت خواهیم کرد. خوشحال هم خواهیم شد. هر روزی که به مجلس تشریف بیاورند باعث خوشبختی ماست خصوصا آن روزی که لایحه اصل 44 مطرح و بررسی آن آغاز می‌شود.

 

 نشست خبری مقامات قوای سه گانه، وزرا و مسئولین

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه آیا شایسته نیست که مقامات قوای سه گانه، وزرا و مسئولین بخش‌های مختلف کشور بصورت ماهانه با خبرنگاران جلسات هماهنگی و تعامل برگزار کنند؟ گفت: بنده که به وظیفه خود عمل کرده و به جای یکبار دوبار خدمت خبرنگاران می‌رسم.

وی افزود: مجلس از این جهت کوتاهی نمی‌کند همکاران من همیشه در تیررس و دسترس شما هستند و در مورد سایر قوه هم با توجه به اصل تفکیک قوا ما نمی‌توانیم برای بقیه تکلیف تعیین کنیم ،اما هر چه مسئولین با رسانه‌ها ارتباطشان بیشتر باشد به نظر من مفیدتر است از آن جهت که سخن مردم را از زبان شما بشنوند و سخن خود را از طریق شما به مردم برسانند.

 

دور سوم مذاکرات ایران و آمریکا

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه ارزیابی شما از دور سوم مذاکرات ایران و آمریکا و درخواست رسمی آمریکا از مساعدت ایران برای تامین امنیت در عراق چیست؟ گفت: ما این فرصت را برای کاهش مشکلات مردم عراق مقتنم می‌شماریم و بنابه وظیفه انسانی، همسایگی و مسلمانی خود مذاکره با آمریکا را درباره این موضوع پذیرفتیم.

وی افزود: از اول هم معتقد بودیم لشکرکشی آمریکا به عراق غلط بوده و صادقانه نبود. آنها برای نفت می‌آمدند ولی به اسم دموکراسی آمده بودند و این مغالطه در عمل خود را نشان داد و آنها در مقابل مردم قرار گرفتن چون هم نیت اشتباه بود و هم شناختی از اسلام و مسلمانان و مردم عراق و منطقه ندارند و طبیعی است به این درماندگی و گرفتاری دچار شدند.

حدادعادل تصریح کرد: ما به عنوان کشوری که عراق و ملت آن را خوب می‌شناسیم و می‌توانیم نظر خودمان را برای تحکیم، ثبات و امنیت در منطقه با آمریکایی‌ها در میان بگذاریم. امیدواریم آمریکایی‌ها هم آن اندازه خردمند باشند که به توصیه‌های ایران توجه کرده و عمل کنند و این مذاکرات در نهایت به سود مردم عراق باشد و آمریکایی‌ها هم بتوانند هر چه زودتر خود را از این باتلاقی که در آن گرفتار شده‌اند نجات دهند.

 

مطبوعات و فضای انتخاباتی

رئیس مجلس در مورد اینکه آیا آنقدر شکاف میان اصولگرایان زیاد شده که مطبوعات بتوانند به آن دامن بزنند یا خیر؟ گفت: اینکه اصولگرایان مطبوعات اصلاح طلب را بعنوان تلاش کننده برای ایجاد تفرقه معرفی کرده باشند یک موازنه‌ای با نظری مشابه از جانب اصلاح طلبان پیدا می‌کند.

وی افزود: در مطبوعات اصلاح طلبان هم شاهد بودید که گفتند مطبوعات اصولگرا می‌خواهند بین اصلاح طلب‌ها اختلاف بیاندازند. این حرف‌ها دیگر نقل و نبات ضیافت انتخابات است از حالا باید منتظر این صحبت‌ها باشیم و همین هرج و مرج‌ها فضا را انتخاباتی می‌کند.

 

مثلثی از درون اصولگرایان

وی در مورد اظهارات محسن رضایی مبنی بر ائتلاف لاریجانی و قالیباف و حضور وی بصورت مثلثی از درون اصولگرایان گفت: این مثلث‌ها و مربع‌ها هر چه باشد همه در داخل دایره بی نهایت ضلعی ائتلاف اصولگرایان جا می‌شود و هر چه مثلث و مربع تشکیل شود همه در داخل آن دایره می‌روند و انشاالله اصولگرایان با صورتی متحد و یکپارچه در سراسر کشور وارد انتخابات خواهند شد.

 

علت عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی

حدادعادل در پاسخ به اینکه علت عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی چیست؟ گفت: ما وظیفه داریم بر طبق آیین نامه وقتی گزارش‌های تحقیق و تفحص به تصویب جلسه مشترک کمیسیون تخصصی و هیات تحقیق و تفحص می‌رسد در دستور قرار دهیم. در مورد گزارش تحقیق و تفحص خودروسازی هم همین کار را خواهیم کرد و اگر مشکلی از نظر آیین نامه وجود نداشته باشد طبعا در صحن علنی مجلس نیز قرائت خواهد شد.

 

اظهارات هاشمی رفسنجانی مبنی بر ویژه بودن شرایط کشور

رئیس مجلس در مورد اظهارات هاشمی رفسنجانی مبنی بر ویژه بودن شرایط کشور گفت: در این باره اظهارنظرهای متفاوتی شده است. کلمه ویژه ، معنای قطعی مورد اتفاق همگان ندارد. یعنی ما در متون و اسناد و زبان سیاسی یک تعریف روشن و مشخص از ویژه نداریم.

وی افزود: برای رفع هرگونه ابهام خوب است از خود آقای هاشمی رفسنجانی پرسیده شود که منظور ایشان از ویژه چه بوده است.

حدادعادل گفت: اگر منظور از شرایط ویژه، بحرانی باشد، که کشور در شرایط بحرانی نیست، اما اگر منظور این باشد که در شرایط نسبتا حساس قرار دارد بله درست است. ایران همیشه وضعیت حساسی داشته از آن جهت که یک کشور انقلاب اسلامی ممتاز و متمایزی از بقیه کشورهاست ،بنابراین تا وقتی معنای ویژه روشن نشود اظهارنظر درباره این سخن دشوار است.

 

سفر مالکی به تهران

حدادعادل در پاسخ به اینکه با توجه به سفر مالکی به تهران و اینکه این مذاکرات چقدر می‌تواند در تلاش‌هایی که برای برقراری ارتباطات و امنیت در عراق کمک کند گفت: سفر آقای مالکی را مهم می‌دانیم و از سفر ایشان به ایران استقبال می‌کنیم.

وی افزود: همواره اعتقاد داشته‌ایم برای گسترش صلح و امنیت و حفظ یکپارچگی عراق باید به تثبیت و تقویت دولت در عراق کمک شود و یکی از محورهای مذاکرات ما با آمریکایی‌ها هم این است که این نکته را به آمریکایی‌ها گوشزد کنیم.

حدادعادل گفت: در سفر آقای مالکی به ایران مذاکرات می‌تواند در این جهت مفید باشد که اینکه ما سفر آقای مالکی به ترکیه را هم مثبت ارزیابی کرده و معتقدیم قطعا سفر ایشان به ترکیه و سفر بعدی به ایران می‌تواند در گسترش همکاری‌ها بین عراق و ترکیه و عراق و ایران موثر باشد. مجلس هم تلاش می‌کند تا ارتباط پارلمانی را با مجلس عراق افزایش دهد.

وی گفت: هیات دوستی پارلمانی ایران و عراق به ریاست علی ریاض نماینده تهران سفری به عراق داشته‌اند و مذاکرات متعددی با مقامات عراقی و نمایندگان آن به عمل آورده‌اند اگر امکان دیدار با دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی هم در عراق برای نمایندگان فراهم شود ما آن را مثبت می‌دانیم و تلاش می‌کنیم که چنین کاری صورت گیرد البته امیدواریم زودتر از آن آمریکایی‌ها سر عقل بیایند و این آدم ربایی ناپسند را ترک کنند و پا روی ضوابط بین المللی و دیپلماتیک نگذارند و آنها را به آغوش وطن برگردانند.

 

مسئولین و خبرنگاران

حدادعادل در پاسخ به این سوال که آیا خبرنگاران بنابه نظر برخی مسئولین مشکل ساز هستند؟ گفت: فکر نمی‌کنم این نظر عمومیت داشته باشد. معمولا منظور برخی مطبوعات هستند چون مدیران مطبوعات را کمتر می‌بینند و با خبرنگاران بیشتر تماس دارند لذا گله‌ای را که از مطبوعات دارند متوجه خبرنگاران می‌کنند.

 

تاخیر‌های مجدد در تمکیل نیروگاه بوشهر

وی در مورد اینکه آیا مجلس در خصوص رابطه با روس‌ها با توجه به تاخیر‌های مجدد در تمکیل نیروگاه بوشهر نمی‌خواهد اقدامی انجام دهد؟ پاسخ داد: بنده بارها تاکید کرده‌ام روس‌ها باید به تعهد خود در مورد نیروگاه بوشهر عمل کنند من اعلام کرده‌ام این نیروگاه نماد همکاری ایران و روسیه است و تکمیل این نیروگاه تاثیر ماندگار و مثبتی در ذهن ملت ایران به جای خواهد گذاشت و تعلل و تاخیر در تکمیل آن اثر منفی ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: مذاکراتی که صورت گرفته این احتمال را به وجود آورده که روس‌ها در ماه‌های آینده به تکمیل نیروگاه عمل خواهند کرد یعنی به قولی که داده‌‌اند وفا خواهند کرد.

حدادعادل گفت: اینکه روس‌ها می‌گویند ایران باید به تعهدات خود نسبت به آژانس عمل کند سخن جدیدی نیست. ما همیشه به تعهدات خود نسبت به آژانس عمل کرده‌ایم. مشکل ما این است که آژانس و سایر سازمان‌های بین‌المللی به تعهدات مقابل خود نسبت به ایران عمل نمی‌کنند و گرفتاری از آن سمت است.

 

لایحه نظام هماهنگ پرداخت

حدادعادل در پاسخ به سوالی در خصوص برخورد بعضی مسئولان در پاسخ گویی به سوالات خبرنگاران و لایحه نظام پرداخت هماهنگ گفت: توصیه می‌کنیم هم خبرنگاران دنبال کشف حقیقت باشند و هم مسئولان با خبرنگاران مهربان باشند همانطور که احساس می‌کنم چنین فضایی در مجلس پدید آمده است و من به سهم خود از شما تشکر می‌کنم.

وی در خصوص لایحه نظام هماهنگ نیز گفت: این لایحه عوارض مالی بلند مدت برای دولت ایجاد می‌کند و دولت که خواهان اجرای عدالت است در خصوص حقوق کارمندان نگران این مساله است که نتواند این لایحه را به طور جامع اجرایی کند و ما با دولت مذاکراتی داشته‌ایم و سعی می‌کنیم حتی الامکان با تفاهم با دولت این خدمت را به کارمندان دولت انجام دهیم و اگر با دولت به تفاهم نرسیم این لایحه را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌کنیم و هرچه مجمع تشخیص دهد برای ما لازم الاجرا خواهد بود.

 

اختلاف بین دولت و شهرداری بر سر سهمیه بندی بنزین

غلامعلی حدادعادل در ادامه نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به دو سوال مرتبط با نحوه برخورد با دانشجویان زندانی و موضوع اختلاف بین دولت و شهرداری بر سر سهمیه بندی بنزین گفت: اینکه جلسه با سوال در خصوص بنزین آغاز نشد بیانگر این است که این موضوع میان مردم جا افتاده است و ما خوشحالیم که این تصمیم مهم از سوی ملت پذیرفته شده است.

وی ادامه داد: اختلاف بین شهرداری و دولت را مسئولان توضیح داده‌اند به طوری که مسئولان کمیته سوخت گفتند مصرف شهرداری را جزء مصارف عمومی می‌دانند و از شهرداری انتظار ندارند که بنزین را به قیمتی بیش از قیمت سهمیه بندی خریداری کند.

 

ما خواهان رفتاری با کرامت انسانی با زندانیان هستیم

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود در خصوص دانشجویان زندانی گفت: از اینکه مجلس وارد بحث دانشجویان زندانی شده است خوشحالم و از اقدام کمیسیون امنیت ملی استقبال می‌کنم و از تلاش همکاران در این کمیسیون برای رفع مشکلات این دانشجویان تشکر می‌کنم.

وی خطاب به مسئولان امنیتی و قضایی گفت: ما خواهان رفتاری همراه با مهربانی و کرامت انسانی با تمام دستگیر شدگان از جمله دانشجویان هستیم و امیدواریم با دقت به اتهامات آنها رسیدگی شود و هر چه زودتر آزاد شوند.

 

خط لوله انتقال گاز به هند و پاکستان

حدادعادل در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر خط لوله انتقال گاز به هند و پاکستان و تخفیف گفت: در قراردادهای خارجی نباید منافع ملی به خطر بیافتد. ما احداث خط لوله انتقال گاز به هند و پاکستان را مهم می‌دانیم،‌ البته تنها سود و فایده اقتصادی مطرح نیست و بایستی توجه داشت در این قراردادها منافع ملی مخدوش نگردد و دولت نیز باید این را در نظر بگیرد که منافع ملی به مخاطره نیفتد و اگر به مجلس اثبات شود که این منافع تامین نشده است مطمئنا مجلس وارد عمل خواهد شد.

 

از حقوق اقلیت مجلس دفاع می‌کنم

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه برخورد رئیس مجلس با اکثریت و اقلیت مجلس گفت: نمایندگان اقلیت و اکثریت به تعدادی که نماینده در مجلس داشته باشند نوبت صحبت دارند و بایستی به محتوا و استدلال‌ها توجه شود نه تعداد افراد نطق کننده.

وی افزود: من تلاش می‌کنم در مجلس حقوق اقلیت رعایت شود، هر چند که دوستان اقلیت با تذکرات غیر موجه رئیس مجلس را متهم به جانبداری می‌کنند و تا روزی که من در مجلس باشم بنابه سوگندی که یاد کرده‌ام از حقوق اقلیت دفاع می‌کنم.

 

اصلاح رویه بانکها

حدادعادل با اشاره به نظر رئیس جمهور مبنی بر اصلاح رویه بانک‌ها گفت: مساله‌ای که در دولت مطرح است این است که بانک‌ها به جای آنکه به عنوان یک موسسه پولی و مالی ایفای نقش کنند مبدل شده‌اند به یک بنگاه اقتصادی و به جای مردم فعالیت اقتصادی می‌کنند و همین امر آنها را از جایگاه خدماتی خارج کرده است.

وی ادامه داد: رئیس جمهور تلاش می‌کند بانک‌ها را در خدمت جامعه قرار دهد به جای آنکه بانک موسسه‌ای باشد برای افزایش سرمایه خود با بهره‌های بالا. این نگاه از نظر ما با اصل 44 منافاتی ندارد و مسلما این تغییر رفتار به سختی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به گلایه گذاری دولت‌های قبل نسبت به فعالیت‌ بانک گفت: مساله انتقاد به فعالیت بانک‌ها موضوعی نیست که در این دولت مطرح شده باشد و این یکی از مسایل دائمی ما بعد از انقلاب بوده است و رئیس جمهور درصدد ارائه راه حل‌هایی است تا این وضعیت را تغییر دهد و به نظر بنده  باید ببینیم پیشنهادهای دقیق رئیس جمهور چیست و آنها را نقد کارشناسی کنیم، همانطور که ما در دیدار با منتقدان اقتصادی با دولت شاهد یک فضای سازنده بودیم.

 

اظهارات مقامات آمریکایی شایسته پاسخ نیست

 رئیس مجلس در پاسخ به آخرین سوال در مورد اظهارات یکی از اعضای کنگره آمریکا مبنی بر تخریب اماکن مقدس مسلمانان مانند مکه مکرمه و مدینه منوره به جهت جلوگیری از حمله به آمریکا گفت: آنقدر این اظهارنظر را بی ارزش می‌دانم که حاضر نیستم درباره آن اظهارنظر کنم.

وی همچنین در خصوص فتوای علمای وهابی نیز گفت: همانطور که مقامات کشور عربستان توضیح دادند این نظر اشخاص خاصی بوده است که در یک سایت منتشر شده و ما باید در جهت وحدت اسلامی تلاش کنیم.

رئیس مجلس در پایان مجددا بر پوچی و بی‌معنا بودن اظهارات مقامات آمریکایی تاکید نمود و آن را شایسته اظهارنظر ندانست.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet