حلول ماه ربیع الاول
1389/11/23 11:30:00
سرویس اقتصادی
کمالیان:

صندوق توسعه ملی درآمد نفت را در امور زیرساختی جاری می‌کند

**عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: صندوق توسعه ملی صندوق از هر پنج واحد درآمد حاصل از فروش نفت، یک واحد سهم می‌برد و این بستر مناسبی برای به جریان انداختن سرمایه حاصل از نفت در راه توسعه کشور است.

نصرالله کمالیان در گفت و گو با هفته‌نامه «ارمغان» خراسان شمالی گفت: صندوق توسعه ملی می‌تواند با گسترش منابع تسهیلات موجبات توسعه و تسریع در پیشرفت اجرای پروژه‌ها را فراهم کند.

وی تصریح کرد: با پیشنهاد مقام معظم رهبری نمایندگان و مجلس شورای اسلامی صندوق توسعه ملی را طرح ریزی کردند که به نظر می‌رسد بتواند بهتر از صندوق ذخیره ارزی عمل کند.

این نماینده خراسان شمالی در توضیح نحوه فعالیت صندوق توسعه ملی که قرار است از سال آینده و در چارچوب برنامه پنجم و بودجه‌های سنواتی آن محقق شود، گفت: در تشکیل صندوق توسعه ملی دولت موظف است از هر پنج واحد فروش نفت و مشتقات آن یک واحد را در صندوق توسعه ملی واریز کند که عملا پس از پنج سال پول یک سال فروش نفت و مشتقات آن ذخیره شده است.

کمالیان همچنین تصریح کرد: در عملیات اجرایی این صندوق، پولی که به آن واریز می‌شود به عنوان تسهیلات به سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و دولتی در کشور تزریق خواهد شد و بدین‌ترتیب می‌توان امیدوار بود که در جریان برنامه پنجم شاهد سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی از طریق پول حاصل از نفت باشیم.

این متخصص زلزله‌شناسی و نماینده فاروج در مجلس همچنین تصریح کرد: تکلیف صندوق ذخیره ارزی با آغاز به کار این صندوق روشن خواهد شد و این در حالی است که فعالیت صندوق ذخیره ارزی راهکاری برای مدیریت درآمد افزون بر پیش‌بینی فروش نفت بود.

وی ادامه داد: به این معنا که اگر فروش نفت از قیمتی که در بودجه پیش‌بینی شده بود بیشتر می‌شد آن را به صندوق ذخیره ارزی واریز می‌کردند و دولت برای هزینه کردن آن باید به مجلس موضوع را ارجاع می‌کرد؛ عموما مجلس هم در این مدت با تقاضاها دولت موافقت کرده بود.

کمالیان با بیان این که هزینه کردن منابع صندوق ذخیره ارزی هیچ قانون روشن و شفافی نداشت و به صورت موردی دولت از آن در این سال‌ها هزینه کرده بود، افزود: پیشنهاد نمایندگان در باره صندوق توسعه ملی به این موضوع نیز اشاره دارد که اگر درآمد ریالی حاصل از فروش نفت و مشتقات آن هم مد نظر است، بتوان آنها را به صندوق واریز کرد و فعالیت‌های بزرگ و زیرساختی در کشور را گسترش داد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی که دبیری فراکسیون‌ هوا و فضای مجلس را نیز بر عهده دارد، توضیح داد: صندوق توسعه ملی چه قیمت فروش نفت بالا باشد و چه پایین باشد از هر پنج واحد فروش یک واحد سهم می‌برد و این بستر مناسبی برای به جریان انداختن سرمایه حاصل از نفت در راه توسعه کشور است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet