شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/11/23 12:50:00
سرویس اقتصادی
ثروتی با اشاره به نبود زمان کافی برای بررسی بودجه:

چند دوازدهم بودجه امسال برای سال90 تصویب می‌شود

**نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از آغاز بررسی بودجه ۹۰ از هفته آینده خبر داد و پیش‌بینی کرد، با توجه به نبود زمان کافی برای بررسی این لایحه، چند دوازدهم بودجه امسال برای اوایل سال۹۰، بدون نیاز به بررسی کمیسیون‌های تخصصی، در صحن علنی طرح و تصویب شود.

"موسی‌الرضا ثروتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با انتقاد از تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه سال آینده، تأکید کرد: بودجه باید در چارچوب قانون بررسی شود.

وی  با تأکید بر این که باید وقت قانونی نمایندگان برای بررسی بودجه در اختیار آنها قرار گیرد، گفت: از هیئت رئیسه مجلس تقاضا می‌کنم، روند قانونی بودجه همان گونه که در آیین نامه داخلی ذکر شده است، طی شود و حق بررسی و اظهار نظر از نمایندگان گرفته نشود.

نماینده مردم بجنورد، جاجرم و گرمه در مجلس ادامه داد: باید بودجه در چارچوب قانون بررسی شود تا سرانجام بودجه چند دوازدهمی در صحن علنی مطرح شود.

بودجه 89 مانند برنامه چهارم تمدید شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با تأکید بر این که زمان کافی برای بررسی کل بودجه 90 تا پیش از پایان سال وجود ندارد، گفت: همان طور که برنامه چهارم توسعه به مدت یک سال برای کشور تمدید شد، همین کار را می‌توانیم با بودجه انجام دهیم.

ثروتی توضیح داد: به این گونه که بخشی از بودجه سال 89 به صورت چند دوازدهم برای ابتدای سال جدید تمدید خواهد شد تا هم کشور با مشکل روبه رو نشود و هم بودجه سال 90 روند قانونی خود را طی کند.

بررسی بودجه 90 تا کمیسیون تلفیق پیش خواهد رفت

نماینده مردم بجنورد در مجلس با بیان این که تا پایان سال تنها نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی می‌توانند بودجه را بررسی کنند، تصریح کرد: با توجه به روند قانونی که در آیین نامه داخلی مجلس دیده شده است، تا پیش از پایان سال بررسی بودجه تا کمیسیون تلفیق پیش خواهد رفت.

به گفته این نماینده، آیین نامه داخلی، پس از چاپ لایحه بودجه سال 90، به نمایندگان مجلس 10 روز و به کمیسیون‌های تخصصی 15 روز مهلت داده است تا نظرها و پیشنهادهای خود را مطرح و اعمال کنند.

ثروتی ادامه داد: کمیسیون تلفیق نیز 15 تا 30 می‌تواند روی بودجه کار کند، با توجه به این که تا پایان سال زمان زیادی باقی نمانده است، پیش بینی می‌شود، بررسی بودجه تا کمیسیون تلفیق پیش برود.

بررسی صحن بر روی بودجه به سال آینده موکول می شود

به گفته نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، از آنجا که سه هفته زمان صحن علنی تا پیش از پایان سال در اختیار این نشست‌ها قرار نمی‌گیرد، بررسی صحن بر روی بودجه به سال آینده موکول می‌شود.

وی پیش بینی کرد که مجلس در آغاز کار، بودجه سال 90 را بررسی می‌کند و پس از آن تصمیم خواهد گرفت که چند دوازدهم بودجه 89 را تمدید کند.

ثروتی افزود: تصویب چند دوازدهم بودجه سال 89، بدون نیاز به بررسی کمیسیون‌های تخصصی، در صحن علنی مطرح و مصوب خواهد شد.

بررسی بودجه از هفته آینده

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: مجلس برای بررسی بودجه سنواتی کمترین زمانی که لازم دارد دو ماه تا 50 روز است، اما دولت بدون رعایت این نکته با تاخیر غیرقابل باوری این لایحه را به مجلس ارائه می کند.

ثروتی تأکید کرد: پس از اعلام وصول لایحه بودجه در مجلس، دستگاه قانونگذاری کشور برای چاپ و انتشار آن چند روز زمان نیاز دارد، از این رو بررسی بودجه سال 90 از هفته آینده آغاز می شود.

روند بررسی بودجه در کمیسیون‌ تلفیق

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه با بیان این که پس از بررسی نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی بر روی لایحه بودجه، کار کمیسیون تلفیق آغاز می‌شود، تصریح کرد: کمیسیون تلفیق با حضور تمام اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به انضمام دو نفر از کمیسیون‌های دیگر مجلس تشکیل خواهد شد.

به گفته ثروتی، کمیسیون‌ها، دو عضو کمیسیون تلفیق خود را انتخاب و به هیئت رئیسه مجلس معرفی خواهند کرد و پس از آن در کمیسیون تلفیق رأی گیری برای اعضای هیئت رئیسه صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با تأکید بر این که هیئت رئیسه کمیسیون شامل، یک رئیس، دو نایب رئیس، دو منشی و یک سخنگو است، گفت: پس از تعیین هیئت رئیسه، آیین نامه کمیسیون تلفیق تدوین و تصویب می‌شود و پس از آن، امر بررسی کمیسیون تلفیق آغاز می‌شود.

ثروتی تصریح کرد: در کمیسیون، اول متن لایحه دولت قرائت و پس از آن پیشنهاد نمایندگان و کمیسیون‌ها مطرح می شود و سرانجام اعضای کمیسیون تلفیق اظهار نظر خواهند کرد.

این نماینده توضیح داد: با پایان کار کمیسیون تلفیق که سه هفته وقت می‌گیرد، گزارش نهایی به صحن علنی ارسال و پس از آن که پنج مخالف و پنج موافق درباره لایحه بودجه 90 صحبت کردند، کلیات آن به رأی گذاشته خواهد شد.

عضو هئیت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: در صحن علنی نیز ماده به ماده، تبصره به تبصره از گزارش کمیسیون تلفیق قرائت و رأی گیری می‌شود که نزدیک به سه هفته به طول خواهد انجامید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet