هدر موبایل
1389/11/23 13:44:00
سرویس اقتصادی
نمیانده مردم اسفراین:

با هدفمندکردن یارانه‌ها باید رفتارهای مصرفی تغییر کند

**دولت و مجلس باید افزون‌بر آشنایی با برنامه‌ها و دیدگاه‌های یکدیگر، ابزارهای خود را در باره لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر کنند، تا این لایحه با هزینه کمتری انجام شود.

به همین منظور مجلس با تغییرهایی در این لایحه همچون وارد شدن منابع حاصل از هدفمند‌کردن یارانه‌ها در بودجه سالانه، تلاش کرد که اهداف تعیین شده در لایحه با حفظ منافع مردم حاصل ‌شود.

دولت و مجلس در بحث‌ لایحه‌ هدفمند‌کردن یارانه‌ها نگرانند که فشار بیش از حدی به مردم وارد نشود، از این رو می‌توان گفت که هدف مشترک دولت و مجلس، اجرای این لایحه با هزینه‌ کمتری است.

برای رسیدن به این هدف دیدگاه‌ها و ابزارهای متفاوتی وجود دارد؛ این اختلاف دیدگاه‌ها ناشی از جایگاه نظارتی مجلس و خاصیت اجرایی دولت است بدان معنا که دولت می‌خواهد انعطاف‌ بیشتری برای اجرای لایحه‌ هدفمند‌کردن یارانه‌ها داشته باشد، اما مجلس نگران است که در صورت افزایش این انعطاف، انحرافی از اهداف به وجود آید که به طور یقین ایجاد تعادل و نزدیکی دیدگاه‌ها با نزدیکی ابزارها و نظرات مجلس و دولت حاصل می‌شود.

در لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها دو سیاست در اصلاح قیمت‌ها یعنی سیاست‌های غیرقیمتی و قیمتی وجود دارد، از این رو سیاست‌های غیرقیمتی فشاری را به مردم تحمیل نمی‌کند و بدون هزینه اجرا می‌شود، اما سیاست‌های قیمتی با هدف فشار آوردن به مردم است که مطمئنا جراحی و اصلاح ساختار بدون هزینه انجام نمی‌شود.

هدف از این سیاست این است که با گروه‌هایی که با مصرف نادرست، از انرژی  یا سایر کالاها به درستی استفاده نمی‌کنند و سال‌ها به این گونه مصرف کردن عادت کرده‌اند، طوری رفتار شود که آنها رفتارشان را تغییر دهند؛ این تغییر رفتار زمان‌بر است که باید در بازه زمانی اصلاح شود. به طور قطع باید در این زمینه کمی فشار به مردم وارد شود تا این‌گونه مصرف‌ها اصلاح شود.

منتها نباید این میزان فشار به گونه‌ای باشد که اصل هدف فراموش شود؛ به عبارتی دیگر، فشارها باید در راستای تغییر رفتارهای مصرفی در طول زمان و به صورت تدریجی انجام شود. به طور یقین همان‌طور که دولت برای نوشتن چنین لایحه‌ای از هزاران ساعت کار کارشناسی استفاده کرده است، برای اجرای آن نیز از آرای کارشناسی استفاده می‌کند تا این لایحه با کمترین تبعات منفی اجرایی شود.

هادی قوامی

نماینده مردم اسفراین

منبع: هفته‌نامه «ارمغان» خراسان شمالی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet