شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/11/23 14:21:00
سرویس اقتصادی
عملکرد وزارت کشاورزی زیر ذره‌بین مجلس

جعفری: واردات گوشت و میوه همچنان ادامه دارد

**سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، برنامه های هفته جاری این کمیسیون را تشریح و از عملکرد وزارتخانه‌های بازرگانی و کشاورزی برای واردات بی‌رویه محصولات دامی و زراعی انتقاد کرد.

" عیسی جعفری" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با اعلام این خبر که فردا، نمایندگان ارومیه از وزیر کشاورزی در صحن علنی سئوال می پرسند، گفت: تعطیلی معادن کشور از سوی منابع طبیعی، موضوع سئوال نمایندگان این شهر است.

جعفری گفت: نارسایی های قوانین مربوط به واگذاری معادن به بخش خصوصی و محدودیت های ناموجه سازمان منابع طبیعی در این باره، موضوع سئوال نمایندگان ارومیه است.

جعفری با بیان این که مواد خام بسیاری از کارخانه های کشور از سوی معادن تأمین می شود، گفت: موضوع سئوال نمایندگان ارومیه، ملی ارزیابی شده است و این سئوال در صحن علنی مطرح می شود.

ادامه رسیدگی به طرح و لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، با توضیح این که هنوز لایحه بودجه به مجلس ارائه نشده است، گفت: کمیسیون در هفته جاری، رسیدگی به طرح و لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را در  دستور کار خود دارد که در صورت ارائه لایحه بودجه، برنامه تغییر خواهد کرد.

این نماینده، افزود: طرح و لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری، در مجموع شامل 100 ماده است که تاکنون 20 ماده از آن به تصویب کمیسیون کشاورزی رسیده است.

وی گفت: در صورت ارائه لایحه بودجه در هفته جاری، ادامه رسیدگی طرح و لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری به سال آینده موکول خواهد شد.

پیگیری مراجع قضایی از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی

جعفری، در باره تحقیق و تفحص از از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: گزارش نشست های هیئت تحقیق و تفحص کمیسیون کشاورزی در صحن علنی خوانده شده است و ادامه رسیدگی به این پرونده نیز در کمیسیون در دستور کار است.

وی ادامه داد: بخشی از کار رسیدگی به این پروند در صلاحیت مراجع قضایی است و آنها در حال پیگیری این موضوع هستند.

این نمایند توضیح داد: بسیاری از موارد مورد توافق کمیسیون کشاورزی و مراجع قضایی درباره عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، به وزیر کشاورزی منعکس شده است و امیدواریم در آینده نزدیک مسائل مربوط به بیمه محصولات کشاورزی برطرف شود.

تحقیق و تفحص از علل واردات دام زنده به کشور

سخنگوی کمیسیون کشاورزی از ادامه نشست های تحقیق و تفحص در باره علت های واردات دام زنده به کشور و بررسی اشخاص حقیقی و حقوقی واردکنندگان در کمیسیون خبر داد و گفت: هنوز در این باره نتیجه مشخصی به دست نیامده است و اعضای کمیسیون تلاش دارند تا با بررسی دقیق موضوع، راهکاری شفاف و صحیح را در باره واردات دام زنده کشور تدوین کنند.

جعفری، شرکت در همایش نمایندگان مجلس ناظر در مجامع و شوراها را در محل سالن شهید مدرس، از برنامه های این هفته کمیسیون کشاورزی خواند و افزود: این هفته اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این همایش شرکت می کنند.

انتقاد از وزارتخانه های کشاورزی و بازرگانی برای واردات بی رویه

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از سیاست های چندگانه وزارت کشاورزی در باره واردات بی رویه محصولات زراعی و دامی، افزود: موضوع واردات بی رویه و ناموجه محصولات دامی و زراعی در کمیسیون کشاورزی مطرح شده و تذکراتی هم به وزارتخانه های کشاورزی و بازرگانی داده شده است، اما همچنان واردات گوشت و میوه ادامه دارد.

وی با تأکید بر این که سیاست کاری وزارت کشاورزی باید حمایت از تولید کننده داخلی باشد، گفت: وزارت کشاورزی، تنظیم قیمت بازار را علت واردات می خواند و تولیدکننده داخلی را به افزایش قیمت محصولات کشاورزی و دامی در صورت منع واردات متهم می کند.

این در حالی است که طبق گفته این نماینده، در مواقعی که به دلایلی واردات محصولات کشاورزی صورت نگرفته یا میزان واردات کم بوده است، قیمت میوه تولید داخل ارزان تر شده و نوسان هم نداشته است.

نماینده مردم کبودرآهنگ و بهار، تأکید کرد: در صورت ادامه روند واردات بی رویه، مجلس با توضیح خواستن از وزارتخانه های مربوط، از اختیارات قانونی خود برای حمایت از تولیدکننده های داخلی، استفاده خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet