حلول ماه ربیع الاول
1389/11/23 14:29:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی:

وزیرکشاورزی درباره اقدام غیرمسئولانه منابع‌طبیعی پاسخ دهد

**"سید سلمان ذاکر" با غیرشرعی خواندن اقدام سازمان منابع طبیعی در تصرف زمین‌های زراعی و با بیان این که بسیاری از کشاوزران از این زمین‌ها امرار معاش می‌کنند، گفت: وزیر کشاورزی باید پاسخ‌گوی اقدام غیرمسئولانه سازمان منابع طبیعی باشد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، افزود: زمین های زراعی که سازمان منابع طبیعی تصرف کرده، بیش از 50 سال است که در مالکیت کشاورزان قرار دارد و حتی بسیاری از این زمین ها، سند قانونی و یا دست کم قولنامه محضری دارند.

به گفته وی، استدلال سازمان منابع طبیعی درباره زمین های زراعی تصرف شده، تعلق این زمین ها به منابع طبیعی، پیش از اجرای قانون اصلاحات ارضی دوران شاهنشاهی است.

ذاکر با بیان این که در باره مالکیت زمین های زراعی، خلأ قانونی وجود دارد، تصریح کرد: لازم است دولت هرچه سریع تر با تدوین یک لایحه جامع، مشکلات قانونی را در این باره برطرف کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، همچنین با انتقاد از مانع تراشی سازمان منابع طبیعی درباره سرمایه گذاران حوزه معادن کشور، گفت: محدودیت های موجود بر سر راه سرمایه گذاری در حوزه معدن آنقدر زیاد است که کمتر کسی حاضر به سرمایه گذاری در بخش معدن می شود.

وی با تأکید بر این که حفظ منابع طبیعی و از جمله معادن کشور و بهره برداری مناسب از آنها، در دستیابی به خودکفایی و استقلال صنعتی اهمیت دارد، گفت: سازمان منابع طبیعی باید هموارکننده سرمایه گذاری در بخش معادن کشور باشد، نه این که بر موانع این راه بیافزاید.

سازمان منابع طبیعی کشور، با استفاده از نقشه های هوایی(کاداس) در تعیین مرز زمین های شخصی و ملی، مدعی است که زمین های زراعی بخش های مختلفی از کشور، از جمله آذربایجان غربی، تحت مالکیت این سازمان است و تملک آنها بر اساس قانون اصلاحات ارزی پیش از انقلاب، معتبر نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet