هدر موبایل
1389/11/23 14:41:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کوهکن:

اراده‌ای مجلس رسیدگی به بودجه 90 تا پایان سال است

**سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: این اراده در مجلس وجود دارد که بودجه سال ۹۰ در پایان امسال بررسی شده و به بررسی چند دوازدهم نکشد.

محسن کوهکن در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طبق اظهارات معاون پارلمانی رییس‌جمهور بودجه 90 باید این هفته به مجلس تقدیم شود، گفت: در این رابطه ضمن رایزنی و مکاتباتی که انجام شده ما درخواست کردیم تا هر چه زودتر لایحه بودجه به مجلس ارایه شود تا مجلس در بررسی آن از لحاظ زمانی با محدودیت مواجه نشود.

وی در مورد برخی اظهارنظرها در رابطه با بررسی بودجه 90 به صورت یک یا دو دوازدهم، گفت: استناد نمایندگانی که این موضوع را مطرح کردند اینست که ممکن است نمایندگان برای بررسی بودجه متناسب با تکالیف قانونی با محدودیت زمانی مواجه شوند و زمان کافی برای رسیدگی نداشته باشند؛ البته با صحبت‌هایی که با این افراد داشتم آنها نیز به این نکته اعتقاد دارند که در شرایط عادی کشور و در اولین سال اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تصویب بودجه به صورت یک یا دو دوازدهم کار درستی نیست.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه، تاکید کرد: در این رابطه باید پس از اعلام وصول بودجه به مذاکرات و اتخاذ نقطه‌نظرات نمایندگان پرداخت و هیات رییسه نیز بر اساس اختیارات قانونی‌اش در این مورد تصمیم‌گیری کند،البته تلاش برای این است که حداکثر استفاده از زمان انجام شود تا کار به بررسی بودجه به یک یا دو دوازدهم نرسد.

کوهکن با این پیش‌بینی که حتی‌الامکان بودجه 90 به صورت کامل تا پایان امسال رسیدگی خواهد شد، گفت: متاسفانه هر سال دولت‌ها با عدم رعایت قانون، بودجه را در زمان مقرر خود به مجلس ارایه نمی‌دهند که این رویه غلطی است.

وی گفت: البته به نظر می‌رسد که علت تاخیر ارایه لایحه بودجه 90 به مجلس این بود که مجلس به تازگی قانون برنامه را به دولت ابلاغ نموده و دولت نیز بایستی بر اساس برنامه، بودجه را ارایه می‌کرد که باید به این نکته بر اساس واقع‌بینی توجه کرد.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، همچنین در مورد محدودیت‌های زمانی موجود در آیین‌نامه مجلس برای رسیدگی بودجه در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق، گفت: طبق آیین‌نامه از زمان اعلام وصول لایحه بودجه نمایندگان 10 روز زمان برای ارایه پیشنهادات‌شان دارند که بعد از آن کمیسیون‌های تخصصی با تشکیل جلسه به بررسی پیشنهادات می‌پردازند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که زمان رسیدگی به بودجه کم است کمیسیون‌های تخصصی می‌توانند پس از اعلام وصول بودجه و ارایه بخشی از پیشنهادات نمایندگان، تشکیل جلسه داده و به بررسی پیشنهادات بپردازند و منتظر پایان 10 روز فرصت نمایندگان نباشند، با این کار در پایان 10 روز کمیسیون‌های تخصصی به پیشنهادهای قبلی رسیدگی کرده و در وقت نیز صرفه‌جویی شده است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیح داد: از سوی دیگر می‌توان همزمان به کمیسیون‌ها اعلام کرد که نمایندگان خود را به کمیسیون تلفیق معرفی کنند تا کمیسیون تلفیق نیز بلافاصله تشکیل جلسه دهد، همچنین کمیسیون تلفیق نیز همچون رویه سال‌های گذشته می‌تواند با ایثار بودجه را به صورت چند شیفت بررسی کنند و پس از آن مجلس نیز به بررسی بودجه در چند شیفت بپردازد.

کوهکن ادامه داد: در شرایط فعلی که زمان برای بررسی بودجه بسیار اهمیت دارد کمیسیون تلفیق نیز می‌تواند در مورد پیشنهاداتی که احتمال قبول آن در صحن علنی مجلس کمتر است ساز و کار مشخصی را تعیین نماید تا در زمان صرفه‌جویی شود.

نماینده مردم لنجان در خانه ملت، همچنین خاطر نشان کرد: با اعمال اینگونه کارها می‌توان از حداقل وقت حداکثر استفاده را نمود تا بودجه تا پایان سال رسیدگی شود، مطمئنا این رویه خلاف قانون نیست و حقی از نمایندگان نیز تضعیف نمی‌شود.

کوهکن ادامه داد: شورای نگهبان در مورد برنامه و بودجه نیز به بررسی همزمان مصوبات مجلس می‌پردازد که در این شرایط در زمانی که مجلس لایحه بودجه را به صورت کلی به شورای نگهبان می‌فرستد شورای نگهبان هم آن را رسیدگی کرده که این روند نیز باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود.

وی در ادامه یادآور شد: از سوی دیگر هیات رییسه می‌تواند در مواردی که قانون تفسیر نشده به نوعی برداشت و تفسیر قانونی انجام دهد تا بودجه تا پایان سال رسیدگی شود، حسن انجام این کار این است هنگامی که مجلس از تمام ظرفیت‌های قانونی خود برای رسیدگی بودجه تا پایان سال استفاده می‌کند در صورتی که این کار انجام نشده و بودجه به صورت چند دوازدهم رسیدگی شود، دیگر گلایه‌ای باقی نمی‌ماند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در پایان، تاکید کرد: این رویه مجلس در مسیر کمک و تعامل بین مجلس و دولت است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet