حلول ماه ربیع الاول
1389/11/23 15:24:00
سرویس سیاسی
فلاحت‌پیشه با خطرناک خواندن سیاست‌های غرب در خاورمیانه؛

غرب از واکنش انتحاری نسبت به تحولات مصر بپرهیزد

**رییس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی راهبردهای غرب و مشخصا آمریکا را بعد از تحولات خاورمیانه خطرناک توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: امیدواریم غرب واقعیات خیزش‌های مردمی در دنیای اسلام را بپذیرد و از اتخاذ هرگونه راهکار خطرناک و انتحاری برای تاثیرگذاری بر تحولات دنیای اسلام خصوصا مصر بپرهیزد.

"حشمت الله فلاحت پیشه" نماینده اسلام آباد غرب، دالاهو، کرند غرب، گهواره و حمیل در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به سقوط "حسنی مبارک" و تحولات رخ داده در مصر اظهار داشت: همانگونه که پیش‌بینی می‌شد دومینوی سقوط حامیان راهبردهای فرامنطقه‌ای در خاورمیانه شروع شده است و مطمئنا با سقوط دیکتاتور مصر این تحولات جهت خاصی به خود خواهدگرفت.

وی مصر را از کشورهای اصلی و ستونی در زمینه این راهبردهای فرامنطقه‌ای عنوان کرد و گفت: مصر از کشورهای پیرامونی نبود بلکه جز کشورهای اصلی راهبردهای فرامنطقه‌ای بود و بسیاری از کشورهای عرب منطقه در پیشبرد سیاست‌های راهبردی غرب از مصر سرمشق می‌گرفتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تحولات مصر را نمی‌توان به فضای درونی این کشور محدود کرد، افزود: مصر به لحاظ ویژگی‌های خاص جمعیتی و شرایط سوق الجیشی به راهبردی‌ترین مرز مبارزات سنتی مسلمانان و رژِیم صهیونیستی تبدیل شده است از این رو تحولات مصر و بازتاب این تحولات را باید در خار ج از این کشور نیز دنبال کرد.

رییس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی راهبردهای غرب بعد از تحولات خاورمیانه را خطرناک توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: با سقوط مبارک باید منتظر راهبرد بعدی غرب برای تحولات دنیای اسلام باشیم، که این راهبرد، راهبرد بسیار خطرناکی خواهد بود.

فلاحت پیشه با بیان اینکه غربی‌ها تحولات خاورمیانه را در طول ۴۰ سال اخیر به گونه‌ای شطرنجی مدیریت کرده‌اند، گفت: براساس این مدل مدیریتی هر جا که خال سفیدی شکل گرفت باید خال سیاهی به دنبال آن شکل گیرد تا سلسله تحولات مردمی خاورمیانه به هم وصل نشود.

نماینده اسلام آباد غرب افزود: در این سال‌ها تلاش آن‌ها بر این بوده که هر‌گاه انقلاب، جنبش و خیزش‌های مردمی و یا وحدت‌های استراتژیک در دنیای اسلام در حال شکل گیری بوده و یا در سطح پایین‌تر نوعی تنش زدایی بین کشورهای اسلامی در حال شکل گیری بوده است با راه انداختن یک جنگ گسترده هم به تنش زدایی‌ها و همگرایی‌های استراتژِیک در منطقه اسلامی پایان دهند و هم زنجیره‌های انقلاب در منطقه را پاره کنند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: به طور مشخص و آخرین نمونه آن را می‌توان در رابطه بین انقلاب اسلامی ایران و جنگ با عراق مشاهده کرد که بعد از انقلاب ایران با حمایت گسترده از عراق جنگ ۸ ساله را به کشور ما تحمیل کردند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه تلاش غرب و مشخصا آمریکا به انحراف کشیدن انقلاب مصر است، اظهار داشت: مردم مصر و دنیای اسلام باید مراقب باشند چرا که غرب و مشخصا آمریکایی‌ها برای مقابله با اهداف سیاسی انقلاب مصر تا آنجا که بتوانند سعی می‌کنند با راهبردهای اطلاعاتی و عملیاتی انقلاب مصر را به سمت انحرافی پیش ببرند و از این طریق تضمین‌های لازم را برای منافع ملی خود و هم پیمانانش در منطقه بگیرند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: ولی اگر احساس کنند در این زمینه به تضمین‌های لازم نرسیده‌اند حتما جنگ تازه‌ای را به منطقه تحمیل خواهند کرد و همه توجهات و تضمین‌ها را در قالب آن جنگ سامان خواهند داد.

رییس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید براینکه باید ادبیات انقلاب اسلامی را در فضای مجازی گسترش دهیم، گفت: انقلاب مصر و تحولات و بازتاب آن جهانی است و اخبار آن خیلی سریع‌تر از اخبار انقلاب ایران قابل انتشار است از این رو باید ادبیات انقلاب اسلامی را که شروعش از ایران بود و اکنون در مصر شکل گرفته و بیانگر تنوعات و تفاوت‌های مختلف و حفظ اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای اسلامی را در فضای مجازی و محافل روشنفکری و دینی دنیای اسلام تقویت کنیم تا اگر انقلابی در دنیای اسلام شکل گرفت مدیریت تحولات بعد از انقلاب به دست غربی‌ها و مشخصا آمریکایی‌ها نباشد.

فلاحت پیشه افزود: از این رو اختلاف و تقابل جدی میان این دو راهبرد را شاهد خواهیم بود؛ از یک سو در راهبرد یا خال سیاه آمریکایی‌ها به دنبال شکل دهی به تنش‌های جدید و جنگ‌های جدید در منطقه هستند و از سوی دیگر در راهبرد سفید نیز کسانی هستند که دغدغه منافع دنیای اسلام را دارند وفارغ از تنوع ملی و کشوری به دنبال آن خواهند بود که از تحولات مصر و تونس برای شکل دهی به یک ادبیات ضد استکباری و ادبیات خود اتکایی استفاده کنند.

نماینده اسلام آباد غرب با بیان اینکه در خاورمیانه جدید مردم تصمیم گیرنده اصلی هستند، تصریح کرد: ماحصل سیاست‌هایی که باید در خال سفید این شطرنج شکل گیرد باید به مسائلی چون تنش زدایی و اصلاحات جدی در دنیای اسلام و انقلاب در کشورهایی که فضای دموکراتیک در آن حاکم نیست توجه کند تا در خاورمیانه جدید به جای دیکتاتور‌ها مردم تصمیم گیرنده اصلی باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اضافه کرد: در شرایط کنونی، بازی و فضای بازی سیاسی به سود کسانی است که طرفدار و حامی حرکت‌های اسلامی و انقلابی هستند.

فلاحت پیشه با تاکید براینکه انقلاب مصر آمریکایی‌ها را به انفعال کشانده است، تصریح کرد: انقلاب مصر راهبردهای مختلف را به شدت تحت شعاع قرار داده، از یک سو آمریکایی‌ها را به انفعال کشانده و از سوی دیگر نشان داد که سایر کشورهای عربی نیز می‌توانند هدف‌های بعدی این انقلاب‌های سیاسی باشند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه باید رای مردم مصر در تحولات بعد از انقلابشان به رسمیت شناخته شود، گفت: اگر روح اسلامی که در جنبش مصر وجود داشت و به سی و چند سال تحقیر مردم مصر پایان داد و ساختار دیکتاتوری سابق را تخریب کرد، در تاسیس و ساختن ساختار جدید به کار گرفته شود شاهد تحولات اساسی تری در مصر خواهیم بود.

فلاحت پیشه در ادامه به اولین خواسته مردم مصر بعد از سقوط مبارک مبنی بر بازگشایی رفح اشاره کرد و اظهار داشت: اولین خواست مردم مصر در روز بعد از برکناری مبارک بازگشایی رفح بود و این اولین بازتاب سیاست خارجی این انقلاب بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید براینکه بازگشایی رفح عمق سیاست های استراتژیک اسرائیل به شدت آسیب‌پذیر خواهد دید، خاطرنشان ساخت: با بازگشایی رفح آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها تلاش خواهند کرد یک جنگ حداقل محدود را در منطقه ایجاد کند و از این طریق شرایط منطقه را نظامی و امنیتی کنند.

رییس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بعد از این مرحله آن‌ها به یکسری راهکارهای سنتی چون ایجاد نیروهای حائل مثل نیروهای سازمان ملل روی خواهند آورند تا از این طریق امنیت رژیم صهیونیستی را که تا کنون با سازش حفظ کرده بودند، تا زمانی که امواج انقلابی وجود دارد از طریق این نیروهای حائل حفظ کنند.

این عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس تحولات مصر را آغاز تحولات گسترده در دنیای اسلام عنوان کرد و افزود: غربی‌ها هرگاه در پیشبرد راهبردهای نرم در منطقه دچار شکست شدند بلافاصله به راهبردهای سخت و ایجاد جنگ و تنش روی آوردن تا از این طریق نقص‌های خود را بپوشانند.

فلاحت پیشه گفت: ما امیدواریم غرب اینبار دچار حماقت نشود و بداند که کوچک‌ترین مداخله نظامی و اطلاعاتی غربی‌ها علیه کشورهای اسلامی به نام حمایت از امینت اسرائیل، قطعا انقلاب شروع شده در تونس و مصر را به انقلاب جهان اسلامی تبدیل خواهد کرد.

فلاحت پیشه در پایان ضمن هشدار به کشورهای غربی مبنی بر پرهیز از هرگونه واکنش انتحاری به تحولات مصر خاطرنشان ساخت: امیدواریم غرب واقعیات خیزش های مردمی در دنیای اسلام را بپذیرد و از اتخاذ هرگونه راهکار خطرناکی برای تاثیرگذاری بر تحولات دنیای اسلام بپرهیزد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet