شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/11/23 09:11:00
سرویس سیاسی
نماینده مردم اردبیل

حمایت از ملت‌های مظلوم وظیفه ماست

**در طول یک‌ماه گذشته شاهد اعتراضات جدی ملت‌های عرب نسبت به مسئولان کشورهایشان و نیز اتفاقات روی داده در کشــورهایی چـون تونـس، مصـر، اردن و غیره بوده‌ایم که واکنش‌های استکبار جهانی و دولت‌های غربی را به همراه داشته است.

 در این میان مقام معظم رهبری نیز در بیانات نماز جمعه هفته گذشته به تبیین انقلاب مردم مصر و ارائه راهکارهایی پرداختند که بازتاب‌های جهانی وسیعی داشت. در ارتباط با این موضوع و رویدادهای هفته گذشته دولتی و استانی، "سیدکاظم موسوی" نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین با هفته‌نامه «خبر اردبیل» گفت و‌گو‌کرد که در ادامه می‌خوانید:

 به نظر شما بین انقلاب اسلامی ایران در سال 57 و انقلاب مردم مصر چه شباهتهایی را میتوان در نظر گرفت؟

تشابهات انقلاب مردم نجیب مصر با مردم شریف ایران زیاد است. در حال حاضر می‌بینیم که آنها هم به سوی اسلام‌گرایی حرکت کرده‌اند و برای اینکه از زیر سلطه یاوه‌گویان و پادشاهان کنار رفته و حکومت کلیشه‌ای و خانوادگی را کنار بگذارند، از خواب بیدار شدند.  اما به نظر من تفاوت‌هایی هم بین این دو انقلاب وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها این است که آنها 33 سال دیرتر از مردم ایران به قافله ما رسیدند اما باز هم در عین حال حرکت آنها مردمی است و این مردم‌ا‌ندکه آزادیخواه هستند. در مصر هم مردم هوشیار به دنبال عدالت و همگرایی اسلامی هستند.

 نتیجه چنین اقدامی از سوی مردم بهکجا خواهد رسید؟

 با این رویکرد و همگرایی که در میان مردم می‌بینیم، آنها بر نهضت و قیام خود پافشاری می‌کنند تا بتوانند حسنی مبارک نامبارک را از صندلی سلطنتی پایین بکشند و حکومت به دست خود مردم باشد. نتیجه این حرکت نیز همان حکومت مردم بر مردم یا تعیین سرنوشت توسط مردم است که همه اینها الهام گرفته از انقلاب جمهوری اسلامی ایران است.

 نظر شما درباره صدور انقلاب که حضرت امام (ره) به آن اشاره فرموده بودند چیست؟ در حال حاضر انقلاب اسلامی چه تأثیراتی در عرصه بینالمللی داشته است؟

انقلاب‌هایی که در دنیا رویکرد اسلامی و معارف دینی دارند بر گرفته از انقلاب اسلامی هستند. یعنی می‌بینیم بدون اینکه انقلاب ایران حضور فیزیکی در آن کشورها داشته باشد، اما نام و انقلاب ما به آنجا صادر شده است. البته امیدواریم این انقلاب در کشورهای دیگر نیز صورت بگیرد و شاهد از بین رفتن حکومت‌های باطل و موروثی باشیم.

باید قبول کنیم که جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن اینکه انقلاب و قیام مردم شریف مصر و تونس را حمایت می‌کند. این حمایت وظیفه اخلاقی و مسلمانی ماست و آنها باید بدانند الان به مرحله نتیجه‌گیری رسیده‌اند و در این مرحله نباید عقب نشینی کنند. ما هم این قضایا را دنبال می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet