ایام محرم 1398
1389/11/23 19:23:00
سرویس اقتصادی
فریدون حسنوند:

برای کشاورزی خوزستان باید فکری کرد

**فریدون حسنوند نماینده اندیمشک در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی که در هفته نامه فرهنگ منتشر شده است خواستار توجه به وضعیت کشاورزی خوزستان شده است.

 استان خوزستان به لحاظ وضعیت جوی و آب و هوایی که دارد از موقعیت مطلوبی برای کشاورزی برخوردار است و آب و هوای آن سبب شده تا مردم بتوانند در اکثر فصل‌های سال مشغول به کشت و کار باشند.

جدا از نوع آب و هوا و ساختار جلگه‌ای استان خوزستان این منطقه به لحاظ دسترسی به منابع زیاد آبی از جمله آب رود‌های کارون، کرخه، هندیجان، جراحی، مارون، اروند و دز که اکثراً جزء پرآب‌ترین رودهای ایران هستند قابلیت بالقوه‌ کشاورزی فراوانی را دارد. تا پیش از این جدا از کشاورزی سنتی و کشت محصولاتی مانند برنج، گندم، مرکبات و صیفی‌جات، نیشکر هم به صورت صنعتی در قالب طرح توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان در ابعاد جغرافیایی وسیعی کاشته شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت که خود این موارد موجبات رشد و توسعه منطقه را پدید آورده بود.

اما علی‌رغم وجود پتانسیل و ظرفیت موجود در این منطقه متأسفانه وجود گرمای بیش از حد، سرمای زودرس، پدیده گرد و غبار، بروز خشکسالی، کم‌شدن نزولات آسمانی و منابع آب زیرزمینی و عدم توانایی در نگهداری و استفاده از این آبها حوزه کشاورزی منطقه را با معضل جدی روبه‌رو کرده است.

هرچند متولیان و دست اندرکاران در بخش‌های مختلف وجود این مسائل و مشکلات را مدنظر قرارداده و به منظور رفع آنها برنامه‌ها و تصمیمات خوبی لحاظ کرده‌اند، این گروه کوشیده‌اند تا با برنامه‌ریزی مطلوب مسئولان ذیربط، تعامل مثبت میان بخش‌های مختلف و همچنین همکاری خوب مردم گام مهمی در رفع این مشکلات بردارند. عملکرد مجموعه جهاد کشاورزی و حوزه‌های مرتبط رضایتبخش و لزوم ادامه این روند تا رسیدن به نقطه ایده‌آل را ایجاب می‌نماید.

هم‌اکنون نرخ بیکاری 24 درصدی معضلاتی را برای خانواده‌ها به وجود آورده، درحالی‌که اراضی زیادی در اجاره بعضی افراد است که با تجدید نظر و برنامه‌ریزی درست می‌توان طرح‌هایی در راستای اشتغال افراد جویای کار و رونق کشاورزی و دامپروری در آنها پیاده کرد. بنابراین آنچه مسلم است همراستا با تدوین برنامه‌ها و سیاست‌ها و اهداف‌ مدنظر باید به سمتی حرکت کنیم که این معضلات را جدی گرفته و گام‌های اساسی‌تر در رفع این معضلات برداریم چراکه این منطقه به لحاظ موقعیت دارای ظرفیت‌های خوبی است و اگر چنین نشود علاوه بر تسریع مهاجرت به شهرها معضلات جدی‌تری را ایجاد می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet