خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/11/24 12:39:00
سرویس صحن
خلیلیان در پاسخ به سوال ملی نمایندگان ارومیه:

تمدید استعلام‌های بهره‌برداری در چارچوب وظایف سازمان مراتع نیست

**وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر این که حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها به موجب قانون به وزارت کشاورزی واگذار شده است خاطرنشان ساخت: وزارت جهادکشاورزی در چارچوب قانون و تا آنجا که صدور مجوزها به منابع طبیعی آسیب نرساند به استعلام ها برای بهره برداری از منابع طبیعی پاسخ مثبت می دهد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 24 بهمن 1389 سوال ملی "نادر قاضی پور" و "جواد جهانگیرزاده" نمایندگان ارومیه از "صادق خلیلیان" وزیر جهادکشاورزی پیرامون علت تعطیلی معادن توسط سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور مطرح شد.

خلیلیان در بخش اول سخنان خود در پاسخ به سوال این دو نماینده درخصوص نحوه دریافت مجوزها و پروانه‌های بهره برداری اظهار داشت: افرادی که مجوزهایی را از وزارت صنایع دریافت می کنند برای گرفتن استعلام به سازمان هایی مثل سازمان جنگلها و مراتع یا محیط زیست مراجعه می کنند و بعد از گرفتن پاسخ استعلام به وزارت صنایع مراجعه کرده و مراحل نهایی کار انجام خواهد شد.

وی افزود: از آنجا که بیشتر معادن در حوزه جنگل ها و مراتع قرار دارند روستاییان و عشایر و افراد بومی این مناطق بیشترین استقبال و اولویت را برای دریافت این مجوزها و پروانه های بهره برداری دارند.

خلیلیان در پاسخ به بخش دیگر از این سوال درخصوص نحوه کسب رضایت افراد بومی و مجاور جنگل ها و مراتع طبیعی نیز گفت: طبیعی است افراد بومی که آبا و اجدادی در این مراتع کار کرده اند دارای حقوق عرضی هستند و باید رضایت آنها جلب شود.

وی به تبصره یک ماده 47 قانون تنظیم برخی از مقررات دولت اشاره کرد و افزود: این بند قانونی ما را مکلف کرده است که حقوق افرادی را که معیشت شانوابسته به این مراتع است رعایت کند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهارات خود درخصوص وجوه پرداختی بابت خسارت ناشی از جنگل ها و مراتع نیز اظهار داشت: براساس قانون کلیه افرادی که در بحث معادن فعالیت می کنند باید وجوهی را بابت خسارت ناشی از جنگل ها و مراتع پرداخت کنند. براین اساس اخذ هرگونه وجه خارج از این خسارت ممنوع است.

وی افزود: براساس قانون مصوب مجلس باید این خسارت برآورد شود و به عنوان هزینه های امکانسنجی طرح محاسبه و به خزانه کل واریز شود تا از آن برای حفاظت، بازسازی و احیا منابع طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به سوال نمایندگان ارومیه مبنی بر دلایل طولانی شدن روند صدور مجوزها و پروانه های بهره برداری نیز اظهار داشت: براساس ماده 24 قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی مصوب 1387 کلیه دستگاه های اجرایی در برابر استعلامی که از آنها می شود موظفند حداکثر ظرف 2 ماه پاسخ را به سازمان صنایع استان اعلام کنند و جواب ندادن در مدت مشخص شده به معنای پاسخ مثبت تلقی خواهد شد و افراد درخواست کننده می توانند برای گرفتن مجوز و پروانه بهره برداری اقدام کنند.

صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در بخش دوم اظهارات خود درخصوص نحوه تجدید استعلام ها، گفت: براساس ماده 24 قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی مصوب 1387، استعلام برای یک محل و فقط برای یک بار آن هم در هنگام صدور پروانه بهره برداری توسط وزارت صنایع به عمل خواهد آمد.

وی تصریح کرد: بعد از این بحث تمدید استعلام و واگذاری به دیگران ارتباطی به سازمان منابع و آبخیزداری ندارد و باید مشکل را در سازمانی غیر از وزارت جهادکشاورزی جستجو کرد.

وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان ساخت: وزارت کشاورزی در مدت 2 ماه مشخص شده کارهای کارشناسی را درخصوص استعلام های صورت گرفته انجام می دهد و اگر جواب مثبت باشد آن را اعلام می کند اگر پاسخی به استعلام ندهیم باز هم پاسخ مثبت است و فرد می تواند کار خود را شروع کند. اما پاسخ های منحنی به معنای وجود اشکالات و ایرادات قانونی در روند کار است.

خلیلیان در ادامه به ذکر آماری از استان آذربایجان غربی درخصوص استعلام های به عمل آمده از سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری پرداخت و افزود: براساس آمارهای موجود از سال 1386 تا 9 ماهه اول سال 89، در مجموع از هزار و پنجاه و نه استعلام به عمل آمده از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، حدودا 68 درصد با موافقت روبرو شده اند که آمار چشمگیر و قابل توجهی است.

وی تاکید کرد: این در حالی است که در سطح کلان و کشوری در همین مقطع زمانی از 33 هزار و 700 استعلام به همل آمده تنها با 60 درصد موافقت شده است و این نشان می دهد که آمار استان آذربایجان غربی از نرم معمول کشور هم بالاتر است.

وزیر جهادکشاورزی با بیان این که وزارت کشاورزی در چارچوب قانون به استعلامها پاسخ می دهد، تصریح کرد: تلاش ما این است که با درخواست ها موافقت کنیم اما از آنجا که وظیفه حفاظت و محافظت از جنگلها و مراتع بر عهده ما گذاشته شده است هر جا که احساس کنیم صدور مجوز یا پروانه ای ممکن است به محیط زیست و منابع طبیعی آسیب بزند پاسخ منفی خواهد بود.

خلیلیان اضافه کرد: ماده 13 قانون بهره وری از منابع طبیعی که در تابستان گذشته به تصویب مجلس رسید ما را مکلف می کند که از حقوق منابع طبیعی  دفاع کنیم و نتلاش ما این است که در جهت رفع دغدغه ها و نگرانی های شما عزیزان حرکت کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet