حلول ماه ربیع الاول
1389/11/24 15:08:00
سرویس اقتصادی
مؤسسه استاندارد و خودروسازان اعضای یک پیکرند

حاشیه امنیت خودروسازان، عامل تولید خودروهای بی‌کیفیت

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، صنعت خودرو در ایران را تک قطبی و غیررقابتی خواند و گفت: با توجه به این که مؤسسه استاندارد و خودروسازان کشور، هر دو، زیرمجموعه وزارت صنایع و معادن هستند، کیفیت خودروها به‌طور دقیق بررسی نمی‌شود.

"گیورک وارطان" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، حمایت بی مورد از خودرو سازان کشور را دلیل اصلی کیفیت پایین خودروهای تولید داخل برشمرد و از کیفیت سوخت تولیدی در داخل به عنوان مشکل اصلی خودروهای وارداتی، انتقاد کرد.

وی با انتقاد از وضعت موجود در بخش خودرو سازی کشور، اظهار داشت: متاسفانه خودرو سازان به پشتوانه حاشیه امنیتی که دارند خودروهای تولیدی خود را با هر کیفیتی و با قیمت های غیر واقعی به فروش می رسانند.

نماینده اقلیت های دینی مسیحیان ارامنه شمال ایران، کلاس خودروهای تولیدی ایران را پایین برشمرد و تصریح کرد: مؤسسه استاندارد، هر چند وقت یک بار استاندارد بودن خودروهای داخلی را بررسی می کند، اما با توجه به این که این سازمان و بخش خودروسازی کشور زیرمجموعه های وزارت صنایع و معادن هستند، این بررسی به طور دقیق صورت نمی گیرد.

وارطان با انتقاد از پایین بودن کیفیت سوخت تولیدی در داخل کشور، خودروهای تولیدی داخل کشور را پرمصرف اعلام کرد و افزود: هم اکنون در پالایشگاه های داخلی، سوخت مناسب برای خودروهای با کیفیت و کم مصرف وارداتی تولید نمی شود و این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای این خودروها شده است که اتفاق با هدف کلی کشور مبنی بر اصلاح الگوی مصرف انرژی، مغایرت دارد.

وی با انتقاد از تک قطبی بودن صنعت خودرو سازی کشور، تصریح کرد: متأسفانه دو خودروساز بزرگ در کشور وجود دارند که با توجه به نبودن رقیب در این حوزه و همچنین داشتن حاشیه امنیت مناسب، خودروهای خود را با هر کیفیتی تولید می کنند و تنها به فکر کمیت هستند و کیفیت خودروهای تولیدی در دستور کار آنها نیست.

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نبود رقابت در حوزه خودروسازی در کشور باعث عدم پیشرفت ما در این زمینه شده است، به طوری که ما بعد از 25 سال تنها موفق شدیم جهت حرکت برف پاک کن پیکان را عوض کنیم.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده، تولید خودرو در کشور در 10 ماه اخیر 16 درصد افزایش داشته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet