خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/11/24 13:11:00
سرویس صحن
قاضی‌پور در سوال خود از وزیر کشاورزی

عملکرد ما انگیزه معدن داران را از بین برده است

**قاضی پور اظهار داشت: عدم همکاری ادارات منابع طبیعی با معدن داران موجب شده است تا محصولات خود را به صورت خام فروشی به بازار عرضه کنند و ارزش افزده آن نصیب کشورهای مثل چین شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نادر قاضی پور در جلسه علنی امروز در تشریح دلایل سوال ملی مشترک خود و جواد جهانگیرزاده مبنی بر اینکه علت تعطیلی معادن توسط سازمان جنگل ها و مراتع چیست از صادق خلیلیان وزیر کشاورزی، اظهار داشت: بخش های مهمی از اشتغال کشور و جوانان تحصیل کرده به بخش معدن مربوط می شود که متاسفانه در برنامه چهارم در این بخش به اهداف خود نرسیدیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان تا کی می خواهند فرمایشات مقام معظم رهبری را پشت گوش اندازند، گفت: آیا با این روند می خواهید در سال 1404 کشور اول منطقه شویم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه معدن داران بدون رضایت از روستائیانی که معدن در جوار خانه آنها قرار گرفته است مجوز می گیرد، گفت: این در حالی است که در ماده 5 آئین نامه اجرایی و تبصره 4 ماده 3 قانون اجرایی بهره برداری از مراتع و جنگل های کشور عنوان شده، اگر بهره برداری از معادن در نقاطی قرار داشته باشد که پروانه چرای دامی بنام اشخاص صادر شده است، پروانه مذکور را به نقاطی که مخل امر بهره برداری معادن است تغییر مکان دهد.

قاضی پور افزود: در کجا این قانون مسئولیت اخذ رضایت و مجوز از روستاییان برعهده صاحبان معادن گذشته شده است؟ چرا ادارات کل منابع طبیعی کشور به وظایف قانونی خود عمل نمی کند؟ چرا روستاییان را تحریک می کنید که برعلیه معادن داران شکایت کنند؟

وی تصریح کرد: براساس کدام قانون معدن داران باید به شوراهای روستاها باج بدهند.

عضو کمسیون صنایع و معادن با بیان اینکه مطابق ماده 25 قانون معادن مصوب 1377 که اذعان می دارد؛ چنانچه محدوده عملیات معدنی در منابع طبیعی واقع باشد مطابق تبصره 4 ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور اقدام کند، خطاب به وزیر کشاورزی اظهار داشت: چرا ادارات منابع طبیعی قانون را رعایت و اجرا نمی کنند و در بازرسی در معادن دست به اظهار نظر غیرکارشناسی می زنند.

وی افزود: طبق ماده 26 قانون معادن محدوده مربوط به استخراج و برداشت و بهره برداری مواد معدنی و مواد زاید معادن واقع در منابع ملی با مجوز وزارت صنایع است و تا پایان عمر معدن به صورت اموال عمومی در اختیار وزارت صنایع و معادن خواهد بود و هرگونه عملیات خارج از مواد مندرج در مجوزهایی که صادر می شود به منزله تصرف دراموال عمومی منظور می شود.

قاضی پور با بیان اینکه حل مشکل وزارت کشاورزی و صنایع و معادن به دوش مجلس افتاده است گفت: دخالت منابع طبیعی موجبات ضرر و زیان معادن داران را فراهم نموده و سبب شده بسیاری از جوانان تحصیل کرده جامع بیکار باشند.

وی با بیان اینکه برای صدور پروانه بهره برداری باید از ادارات منابع طبیعی استعلام نمود، گفت: صنایع و معادن حکم استخراج و بهره برداری می دهد؛ اما ادارات منابع طبیعی مجوز نمی دهد و این برخوردهای چندگانه مشکل ساز شده است.

نماینده مردم ارومیه تصریح کرد: در سال همت مضاعف، کار مضاعف با سلیقه گری و رفتار چندگانه خود، تلاش گران سنگر معدن را راهی زندان و ورشکسته نمودید.

وی با خطاب قرار دادن خلیلیان گفت: آیا برنامه های شما را نیروهای تحت امرتان عملیاتی کرده اند؟

قاضی پور در بخش دوم اظهارات خود با بیان اینکه سوال ما ملی است و تنها مربوط به آذربایجان غربی نست و وزیر تصور می کنند ما تنها مشکلات آذربایجان رامطرح نموده ایم و آمار و ارقام آذربایجان را ارائه می دهند، گفت: چرا به حاشیه می روید کی و چه وقت اشتغال جوانان و سرمایه گذاری در بخش معدن در چارچوب قوانین حاکم بر جمهوری اسلامی انجام می پذیرد، بی تفاوتی و عدم پاسخگویی منابع طبیعی به استعلامات باعث عدم اجرای فرمایشات رهبری شده است.

وی تاکید کرد: عدم همکاری به موقع منابع طبیعی با معدن کاران باعث ایجاد شبهه هایی در این بخش شده و معدن کاران محصولات خود را به صورت عام فروشی به بازار عرضه کنند و ارزش افزوده در این بخش نصیب کشورهایی مثل چین شده است.

نماینده مردم ارومیه تصریح کرد: این برخوردها موجب شده انگیزه دارندگان سرمایه برای سرمایه گذاری بلندمدت در این بخش از بین برود.

وی افزود: سرمایه گذاران معادن از دولت انتظار ثبات رویه، تعامل و التزام به قانون و هماهنگی لازم بین کلیه دستگاه های اجرایی مربوطه را دارند.

قاضی پور با بیان اینکه رفتار شما افت شدید سرمایه گذاری دراین بخش را داشته است گفت: عدم اعتماد معدن داران به تملک طولانی مدت معادن و زمان اجرا باعث شده تا فارغ التحصیلان رشته مهندسی معادن به دلیل عدم ثبات شغلی در این بخش جذب نشوند.

وی خطاب به خلیلیان خاطرنشان ساخت: اگر عملکرد شما خوب بود دولت لایحه اصلاح قانون معادن را به مجلس ارائه نمی کرد و حدود اختیارات شما را به حداقل نمی رساند.

وی در پایان اظهار داشت تخصیص بخشی از عرض های منابع ملی به عنوان مناطق ممنوع عملیاتی بدون مستندات قانونی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet