آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اولیا با اشاره به درج تخلف برای ارائه نشدن بودجه در کارنامه دولت

بهترین راه تصویب 2 دوازدهم بودجه 89 یا 90 است

سرویس اقتصادی
**عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این که تأخیر در ارائه لایحه بودجه در مجموعه تخلف‌های دولت قرار گرفته است، تأکید کرد: در این شرایط بهترین کار تصویب دو دوازدهم از بودجه سال 89 یا سال 90 است.
یکشنبه 24 بهمن 1389 ساعت 16:19

 "علی اکبر اولیا" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت افزود: مجلس باید راهی را انتخاب کند تا فرصت کافی را برای بررسی بودجه در اختیار داشته باشد؛ از این رو با تصویب دو دوازدهم از بودجه، مجلس فرصت کافی به دست خواهد آورد تا با دقت کافی لایحه دولت را بررسی کند.

نماینده مردم یزد و صدوق گفت: بعد از تقدیم بودجه به مجلس و اعلام وصول این لایحه باید دید شرایط مجلس چگونه است تا سرانجام مشخص شود دو دوازدهم بودجه سال 89 مصوب شود یا دو دوازدهم از بودجه سال 90 بررسی و برای دو ماه نخست سال آینده تصویب شود.

 به گفته این نماینده، فرقی نمی کند دو دوازدهم بودجه سال 89 یا سال 90 تصویب شود، زیرا هدف تعیین ارقامی برای ابتدای سال است تا دولت با مشکل مالی روبه رو نشود.

اولیا گفت: به نظر می رسد دولت درگیر کارهایی چون هدفمندی یارانه ها و برنامه پنجم توسعه است که بودجه را این اندازه با تأخیر تدوین و ارسال خواهد کرد، با این وجود باید به موقع لایحه را تقدیم مجلس می‌کرد تا نمایندگان بتوانند با دقت بررسی کنند.

این نماینده ادامه داد: روند بررسی بودجه در مجلس نیز طولانی است و همه نمایندگان از محتوای بودجه مطلع نمی شوند.

به عقیده اولیا، باید آیین نامه داخلی مجلس در ارتباط با بودجه به گونه ای تغییر کند که نمایندگان در مدت زمان کوتاه تری به کلیات بودجه اشراف پیدا کنند.

نماینده مردم یزد و صدوق با تأکید بر این که منظور از این بازنگری، با بازنگری مورد نظر دولت متفاوت است، تصریح کرد: به طور مثال در بودجه امسال در یکی از جدول ها، ردیفی برای شورای عالی ایرانیان خارج از کشور دیده شده بود، اما این مسئله از دید نمایندگان دور مانده بود و مشکلات بسیاری ایجاد کرد.

این نماینده گفت: هم اکنون بودجه ماده به ماده و تبصره به تبصره بررسی و تصویب می‌شود، همین امر باعث می‌شود محتوی اصلی و کلی بودجه دیده نشود.

اولیا با بیان این که مجلس می‌تواند در باره تخلف دولت اقدام کند، تأکید کرد: تأخیر در بودجه در مجموعه تخلفات دولت قرار گرفته است و مجلس می‌تواند با کمک اصل 90 و ماده 233 آیین نامه داخلی پیگیر این گونه تخلفات باشد.

نماینده مردم یزد اظهار داشت: با این وجود مجلس و نمایندگان نمی خواهند از حق قانونی خود در زمینه شکایت از دولت و پیگیری تخلفات قوه مجریه استفاده کنند.

در اصل 90 قانون اساسی آمده است، هر کس‏ شکایتی‏ از طرز کار مجلس‏ یا قوه‏ مجریه‏ یا قوه‏ قضائیه‏ داشته‏ باشد، می‏تواند شکایت‏ خود را کتبا به مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ عرضه‏ کند. مجلس‏ موظف‏ است‏ به‏ این‏ شکایات‏ رسیدگی‏ کند و پاسخ‏ کافی‏ دهد و در مواردی‏ که‏ شکایت‏ به‏ قوه‏ مجریه‏ و یا قوه‏ قضاییه‏ مربوط است‏ رسیدگی‏ و پاسخ‏ کافی‏ از آنها بخواهد و در مدت‏ متناسب‏ نتیجه‏ را اعلام‏ نماید و در موردی‏ که‏ مربوط به‏ عموم‏ باشد به‏ اطلاع‏ عامه‏ برساند.

همچنین ماده 233 آیین نامه داخلی تاکید دارد، هر گاه دست کم 10 ‌نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون از سوی رئیس جمهوری یا وزیر یا مسئولان دستگاه های زیرمجموعه آنان را اعلام کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیئت رئیسه برای رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می شود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000