حلول ماه ربیع الاول
1389/11/24 16:46:00
سرویس بین الملل
محمد مهدی شهریاری:

گام بعدی مصری‌ها، انحلال مجلس باشد

**نماینده جاجرم با تاکید بر ادامه اعتراضات مردم در مصر، گفت: گام بعدی مصری‌ها باید انحلال مجلس باشد چون نمایندگان مجلس فعلی مصر اکثر قریب به اتفاق مدافع حفظ سیستم و چارچوب قبلی هستند و نباید انتخاب رئیس جمهور جدید از این کانال صورت گیرد.

"محمد مهدی شهریاری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت راجع به اوضاع مصر بعد از مبارک گفت: واشنگتن نسبت به تاثیرگذاری مصر به کشورهای اسلامی آگاهی دارد؛ از این رو تمام امکانات و تلاش خود را به کار گرفته تا حاکمیت این کشور را تحت کنترل خود درآورند.
وی افزود: مصری‌ها مردم آگاه و روشنفکری هستند؛ اما حکام دست نشانده این کشور طوری از سوی آمریکا هدایت می‌شوند که گویی مصر یکی از ایالت‌های آنجاست؛ نمونه بارز این مسئله امضای معاهده کمپ دیوید توسط حسنی مبارک است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: نوع حکومت حسنی مبارک استبدادی و دیکتاتوری بود و این مسئله سکوت و خفقان را برای روشنفکران آن جامعه در پی داشت به شکلی که دانشگاه الازهر ابتدا مواضعی تقابلی نسبت به دولت اتخاذ می‌کرد؛ اما بعد‌ها رویکرد همراهی را پیش گرفت.
وی اضافه کرد: روال مذکور همچنان ادامه داشت تا اتفاقات تونس کلید خورد. آنجا بود که صبر و حوصله مردم لبریز شد و هر چند رسانه‌های غربی و سران کاخ سفید همه کار کردند تا منکر ارتباط قیام مصری‌ها با انقلاب اسلامی ایران شوند، ولی واقعیت آنست که حداقل نقش آفرینی ایران در مبارزه با رژیم صهیونیستی و حمایت از حقوق فلسطینیان در عرصه بین الملل بی‌بدیل است.
نماینده بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان خاطرنشان کرد: از زمان کنارگیری مبارک و به حاشیه رانده شدن عمرسلیمان، آمریکا درصدد آنست که سیستم موجود را هر طور شده با کمترین تغییر و تحول حفظ کند، بنابراین مردم مصر برای آنکه بتوانند حکومتی برخواسته از اراده خود را بر سرکار بیاورند باید در قدم بعد خواستار انحلال مجلس و برگزاری مجدد انتخابات شوند.
وی ادامه داد: نمایندگان مجلس فعلی مصر اکثر قریب به اتفاق مدافع حفظ سیستم و چارچوب قبلی هستند و به همین خاطر نباید انتخاب رئیس جمهور جدید از این کانال صورت گیرد.
نماینده مجلس هشتم اظهار کرد: اگر مردم به همین تغییرات جزئی اکتفا کنند آمریکا با اعمال نفوذ خود سیستم قبلی را در قالبی جدید به جامعه مصر تحمیل خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet