ایام محرم 1398
1389/11/24 18:02:00
سرویس اقتصادی
غلامعلی میگلی نژاد:

بازتاب اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها مثبت بوده است

**هفته‌نامه «صدای بوشهر» بعد از اجرای حدود دوماه از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با نماینده مردم بوشهر و عضو کمیسیون انرژی در خصوص ارزیابی اجرای این طرح گفت‌وگویی داشته است. وی معتقد است قیمت سوخت هنوز با قیمت واقعی فاصله دارد اما واکنش مردم نسبت به اجرای طرح را مثبت ارزیابی می‌کند.

بعد از گذشت حدود 2 ماه از اجرای طرح هدفمندی یارانهها ارزیابی شما از نحوه اجرای طرح چیست؟

به طور کلی روند مثبت است. در بخش برق هرچقدر برای صرفه جویی تبلیغ می‌کردیم بی‌فایده بود اما الان مردم برای صرفه جویی آماده هستند. در خصوص نان شاهد افزایش کیفیت نان بوده‌ایم و ضایعات نان کاهش یافته که این نتیجه بسیار مهمی است. بسیاری از مواردی که با شعار و تبلیغ به دنبال اجرای آن بوده‌ایم با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها به عمل تبدیل شده و ملموس است.

قیمت سوخت به خصوص گاز و بعد از آن بنزین که در شروع طرح با شیبی تند افزایش پیدا کرد مورد انتقاد عدهای قرارگرفت، نظر شما درباره افزایش یکباره قیمت سوخت چیست؟

قیمتی که دولت مشخص کرده است؛ قیمت بنزین یارانه‌ای400 تومان و آزاد 700 تومان ارائه شده است اما گزارش‌ها از قیمت بنزین در منطقه حاکی از آن است که بنزین برای واقعی شدن قیمت باید به 1000 تومان برسد و هنوز نمی‌توان گفت به بالاترین قیمت رسیده است. در مورد گاز نیز همینطوراست و هنوز قیمت تمام شده خیلی با قیمت اصلی که باید اعلام شود فاصله دارد و نمی‌توان گفت قیمت سوخت در کشور ما واقعی شده است.

نظر شما در باره شیب تند اجرای طرح هدفمندی یارانهها در زمان شروع آن چیست؟

به طور کلی نحوه اجرای طرح بهتر است به نحوی باشد که مردم با مشکل مواجه نشوند و کمترین آسیب به آنها برسد. افزایش قیمت‌ها را همیشه و در دولت‌های قبل هم داشتیم که افزایش قیمت مداوم بوده است اما با اجرای طرح به دنبال این هستیم که قیمت‌ها به یک ثباتی برسند و این افزایش مداوم قیمت‌ها که همیشگی است مردم را سردرگم نکند و مردم ثبات را تجربه‌کنند.

بازتاب اجرای این طرح در حوزه انتخابی شما چگونه بوده است؟

مردم تا امروز مشکلی احساس نکرده‌اند و در خیلی موارد مردم با طیب خاطر و اشتیاق مسئله را پذیرفته‌اند، البته در بخش‌هایی مثل صیادی، دامپروری و مرغداران مشکلاتی ایجاد شده که دولت به دنبال راه حل برای این بخش هاست. به طور کلی بازتاب اجرای این طرح در بین مردم ایران مثبت بوده است. ما نگران شوک و بحران اجتماعی بودیم اما شرایط عادی و مطلوب است و مردم واقعاً دارند از این طرح حمایت می‌کنند.

نظر شما در باره جایگزین کردن کارت انرژی به جای پرداخت نقدی یارانهها چیست؟

بحث‌هایی وجود دارد مبنی بر این که باید جلوی افزایش نقدینگی در دست مردم را گرفت. در این خصوص راهکارهای مختلفی ارائه شده است که یکی از آنها پیشنهاد کمیسیون انرژی مبنی بر جایگزین کردن کارت انرژی به جای پرداخت نقدی است که این طرح هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet