خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1387/05/23 18:19:00
سرویس اقتصادی

دومین نشست مشترک دولت و کمیسیون بررسی تحول اقتصادی شنبه برگزار می‌شود

"غلامرضا مصباحی مقدم" از برگزاری دومین نشست مشترک کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی با دولت در روز شنبه هفته آینده خبر داد.
 به گزارش خبرنگار خانه ملت،  مصباحی مقدم درخصوص این جلسه گفت: کمیسیون ویژه امروز صبح با رئیس جمهور و وزیر اقتصاد جلسه داشت که در آن دغدغه‌ها و سوالات نمایندگان در مورد طرح تحول اقتصادی با وی در میان گذاشته شد.وی افزود: در این جلسه وزیر اقتصاد که رئیس کارگروه این تحولات نیز می‌باشد و رئیس جمهور توضیحاتی را برای نمایندگان ارائه کردندرییس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه ها این بود که این طرح آثار زیانباری را از نظر تورم برای مردم داشته باشد. پاسخ رئیس جمهور نیز این بود که هدفمند کردن یارانه ها به معنای افزایش قیمت‌ها می‌باشد ولی یک جراحی اقتصادی است که نباید (با وجود) اینگونه آثار، اصل این امر را مورد غفلت قرار دهیم بلکه باید تدبیری بیندیشیم که کمترین اثر را از نظر تورم برای جامعه داشته باشد.مصباحی مقدم اظهار داشت: لذا بنا نیست یکباره در‌ آغاز کار همه کمیته‌های حامل‌های انرژی با هم آزاد شود. بلکه این کار مرحله به مرحله انجام می‌شود البته این به معنای آن نیست که شبیه آنچه که در مورد بنزین اتفاق افتاد یعنی قیمت بنزین 10 الی 15 درصد در سالهای گذشته افزایش پیدا می‌کرد، انجام شود. بلکه هریک از حاملهای انرژی در دستور کار قرار گیرد و چگونگی هدفمند کردن درآمد ناشی از یارانه ها و آزاد شدن قیمتهای آن بررسی می شود.رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور اعلام کرده بود ما تمام مطالعات و پشتیبانی این طرح ها را در اختیار مجلس خواهیم گذاشت وخود نیز در کمیسیون ویژه شرکت می کنم و برای نمایندگان نیز توضیحات لازم را خواهم داد و پس از توجیه لازم و همراهی و موافقت این طرح‌ها را پیاده خواهیم کرد. اگر گفته شده این طرح ما نیاز به قانون ندارد به معنی این نیست که ما بدون هماهنگی و حمایت مجلس این طرح‌ها را پیاده خواهیم کرد. بخشی از آن چه که می‌خواهد تغییر کند قانون دارد یا به عنوان قانون برنامه چهارم و یا به عنوان قوانین خاص و حتماً بخشی هم نیازمند به تصویب قوانین جدید دارد این موضوعات را نیز در حین کار و تغییرات مورد بررسی قرار خواهیم داد و به مجلس جهت تصویب ارائه می کنیم.مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: جلسه ای که برگزار شد هم با رویکرد مثبت مجلس نسبت به تحولات اقتصادی برگزار شد و هم اعلام همراهی و همکاری دولت و مجلس از سوی رئیس جمهور مایه دلگرمی اعضا شد.وی در پاسخ به اینکه چرا رئیس جمهور از ارائه توضیحات جزئی در این جلسه خودداری کرد گفت: جزئیات چندگونه است. یک جزئیات بسیار ریز فنی است که نیازمند جلسات طولانی است و شاید هم از حوصله کار نمایندگی خارج باشد. بخشی از جزئیات هم تفسیر هر یک از این راهکارهایی است که برای تحولات اقتصادی مطرح است.وی افزود: قرار بر این است که در جلساتی بین نمایندگان دولت و مجلس که در کمیسیون ویژه برگزار می شود مورد به مورد در دستور کار قرار گیرد.

مصباحی مقدم خبر داد: عصر شنبه هفته آینده جلسه کمیسیون ویژه برگزار خواهد شد و نمایندگان دولت توضیحاتی درخصوص اسناد پشتیبان و فرم اطلاعات خانوار ارائه خواهند داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet