هدر موبایل
1389/11/24 19:08:00
سرویس اقتصادی
نماینده پاوه تشریح کرد:

بودجه کشور ابزاری برای بهبود شاخص‌ها

**نظام بودجه‌ریزی در کشورمان از ابتدا تاکنون همواره در کش‌وقوس جدی بر سر این مسئله بوده است که تقویت ابعاد اجرایی یک بودجه چگونه می‌تواند به بهبود شاخص‌های متعدد در زندگی مردم کمک کرده و شرایطی را فراهم کند که مردم در هر سه فاز کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت از دستاوردهای مطلوب، تنظیم بودجه بهره‌مند شوند.

سیدفتح‌الله حسینی نماینده مردم پاوه و ثلاث باباجانی در گفت و گو با نشریه باختر، ابعاد مختلف نظام بودجه ریزی در کشورمان را تشریح کرده است:

بودجه عملیاتی به این معناست که در ساختار تدوین آن به گونه‌ای اعمال قوانین و اصول صورت گرفته باشد که دیگر مدلی برای اجرای مطلوب بوده و در فرایند اجرا به حاشیه‌ها نرسد و در اصل بتواند در همان راستایی که تبیین و تدوین شده، به اجرا در ‌آید و در عین حال جوانب متعدد امر را لحاظ کرده باشد.

آنچه در طول سال‌های اخیر صورت گرفته، تلاش برای تدوین بودجه‌ای بوده که در عین مختصر و مفید بودن، شفاف نیز باشد و البته تأکید نمایندگان نیز در تمامی این سال ها بر تدوین بودجه با شاخصه شفاف‌سازی است به گونه‌ای که دقیقاً مشخص شود که چه میزان اعتبار با چه توان از اجرا می‌تواند در کجا هزینه شود. در عین حال نمایندگان معتقدند، در سرفصل‌ها می‌توان اختیارات بیشتری را برای وزرا در نظر گرفت تا آنها قادر باشند با دیدی روشن نسبت به امور و با دستی باز نسبت به تکمیل پروژه‌ها اقدام کنند.

شفاف‌سازی بودجه از این منظر مورد تأکید نمایندگان قرار دارد که حداقل تخلفات در حوزه امور متعدد رخ داده و از سوی دیگر، عدالت در برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه صورت گرفته باشد تا آبادانی کشور، متناسب با زیرساخت‌ها و با اولویت مناطق کمتر برخوردار صورت گیرد. اگر بودجه از چنین سازوکاری برخوردار شد، می‌توان به اثر بخش بودن آن در تمامی حوزه‌ها امیدوار بود و آبادانی متوازن کشور را از ناحیه آن انتظار داشت.

نمایندگان در بررسی بودجه سال آینده کشور بر این اصول پافشاری خواهند کرد و البته دولت نیز بدون شک در تدوین آن این اصول را مدنظر قرار داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet